Eşi Özlem Türeci ile 2008’de Biontech’i kuran Uğur Şahin en zenginler listesinde hızla yükseliyor. Şahin Biontech hisselerindeki yükseliş sayesinde Richard Branson ve Miuccia Prada gibi isimleri geride bıraktı.

Dünyayı Covid-19 belasından kurtarmak için ilk ve en büyük adımı atan Biontech firmasının kurucusu Uğur Şahin, dünyanın en zengin insanları sıralamasında hızla yükseliyor. Uğur Şahin, Forbes’un geçtiğimiz ay yaptığı dünyaca ünlü dolar milyarderleri listesine, 4 milyar dolarlık servetiyle 727’nci sıradan girmişti.

Ancak Biontech’in geliştirdiği ve dünyanın en büyük ilaç şirketlerinden Pfizer’la birlikte ürettiği Covid-19 aşısının etkinliğinin rakip aşılardan daha üstün olduğunun kabul görmesi, yaygın kullanılan bazı aşılarda sorunlar çıkması üzerine Biontech hisselerinde son 1 ayda hızlı yükselişler yaşandı.

ABD Nasdaq borsasında yaklaşık 1 ay önce 22 Mart’ta 95.76 dolar seviyesine kadar gerileyen Biontech hisseleri, izleyen haftalarda büyük çıkış gösterdi. Hisseler çarşamba günü akşam saatlerinde 175 doları geçti. Hisselerde 22 Mart’tan bu yana yaşanan yükseliş yüzde 80’i aştı.

Hisselerinin değeri, yani Uğur Şahin’in Biontech’ten kaynaklanan kayıt üzerindeki serveti 7 milyar 300 milyon dolar seviyesinde. Şirketin toplam değeri 43 milyar dolar seviyesinde. Dünyadaki dolar milyarderlerinin servetlerini hisse senedi fiyatlarını baz alarak anlık yayınlayan Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre Uğur Şahin salı akşam saatlerinde

7.4 milyon dolar servetle dünyanın en zengin 363’üncü kişisi konumunda. (Bloomberg’in rakamının Şahin’in Biontech’teki hisselerinin değerinden biraz fazla olmasının nedeni şu: Şahin’in şu andaki piyasa fiyatının altından 1 milyon adet hisse alma opsiyonu bulunuyor. Bu hisselerin değeri de yaklaşık 175 milyon dolara denk geliyor.)

MİDYO  Güneşteki sıra dışı hareketliliğin sebebi nedir?

Bloomberg’in verdiği rakamlara göre Şahin’in malvarlığıyla 4 milyon 180 bin ons altın veya 113 milyon varil petrol alınabiliyor. Şahin’in serveti ABD’de ortalama hane gelirinin 108 bin 500 katına denk geliyor.

Servetindeki son 1 aylık sıçramayla Şahin, ünlü İngiliz girişimci Richard Branson, ABD’li teknoloji yatırımcısı Peter Thiel, İtalyan modacı Miuccia Prada gibi zenginleri geride bıraktı.

Gerge Soros, Steven Spielberg gibi iki ünlü zengin ise Şahin’in sadece 160 milyon dolar kadar önünde. (Bu cümlede sadece ibaresi aradaki farkın yüzde 2 olduğunu anlatmak için kullanılmıştır)

Ünlü modacı Ralph Lauren 7 milyar 940 milyon dolar, İtalya eski Başbakanı Silvio Berlusconi ise 8 milyar 560 milyon dolarla Şahin’in hemen üstünde yer alan isimler. Uğur Şahin’in eşi Özlem Türeci ile 2008’de kurduğu Biontech, 2019 yılında Nasdaq’ta halka açılmıştı. 15 dolar fiyatla halka arz edilen Biontech hisseleri o günden bu yana 11 kattan fazla değer kazandı. Şirketin en büyük hissedarları erken dönemde yatırım yapan Alman tek yumurta ikizleri Andreas and Thomas Strüngmann. Biontech’te yüzde 40’tan fazla hisseleri olan ikizler, geçen aylarda bir bölüm hisselerini satmışlardı. Uğur Şahin ise, Coivd döneminde hisse satan pek çok ilaç şirketi ortağı ve CEO’sunun aksine yıllardır tek bir hisse bile satmadı.

Gates Vakfı da ortak

Dünyanın en zengin insanlarından Bill Gates’in eşi Melinda ile kurduğu Bill&Melinda Gates Vakfı da yüzde 0.5 hisse ile Biontech’in ortakları arasında. Vakıf, Ağustos 2019’da 3 milyon 38 bin 670 adet hisseyi, hisse başı 18.1 dolardan satın almıştı. Halen bu hisselerin değeri yaklaşık 530 milyon dolar. Bill&Melinda Gates Vakfı’nın varlıkları küresel sağlık ve çevre sorunlarının çözümü için harcanıyor. Pek çok zengin isim Uğur Şahin’in Biontech’te 41 milyon 663 bin adet hissesi bulunu varlıklarının yarısını peyderpey vakfa devrediyor. Bunların içinde en ünlü olanı Warren Buffett, w2.7 milyar doları toplamda 25.1 milyar dolar bağış yaptı

MİDYO  Bilimsel olarak kanıtlanmış kilo verme yöntemleri
İlgili Makaleler
Çocuklarda bahar alerjisi

Ebeveynler çocuklarda bahar alerjisi durumlarına yönelik araştırma yapmaktadır. Alerjiler tıpta hipersensivite reaksiyonları olarak bilinmektedir. Hapşuruk, öksürük, burun akıntı hissi, alerjik OKU

Oruç tutmanın bilimsel olarak faydaları nelerdir?

İslam aleminde orucun yeri büyük bir yer kapladığından dolayı herkes tarafından oruç tutmanın bilimsel olarak faydaları nelerdir sorusu merak edilmektedir. OKU

Bilim nedir? Bilim nasıl ortaya çıktı?

Teknolojinin gelişmesiyle değişen dünyada düşünce hayatında sıklıkla sorulan bir soru vardır; bilim nedir? Bilim fiziki evrenin sistematik olarak gözlenmesi, deney OKU

Organ bağışı nedir? Nasıl yapılır?

Bazı durumlarda vücutta gelişen olumsuzlardan dolayı organ kayıpları meydana gelebilir bu durumda organ bağışı ve organ bağışı nedir ve nasıl OKU