Instagram reklamı nasıl veriliyor? sorusunun cevabı son zamanlarda çok fazla merak ediliyor. Instagram reklamları, dünyadaki sosyal medya pazarlamacıları, reklam verenler ve markalar için en iyi hediyelerden biridir. Facebook’un benzersiz hedefleme ve kişiselleştirme seçeneklerini Instagram’daki ilgi çekici bir kitle ile birleştirerek markalara yeni kullanıcılarla bağlantı kurmak, marka bilinirliği oluşturmak ve satışları artırmak için güçlü bir reklam fırsatı sunuyor.

Birkaç yıl önce reklam platformunun lansmanına rağmen kısa sürede büyük başarılar elde etti. Kullanıcıların% 30’undan fazlası platformda keşfettikleri ürünü satın aldı ve Instagram fotoğrafları, Facebook’taki rakiplerinden ortalama% 23 daha fazla ilgi görüyor. Bu yazıda, Instagram Reklamlarını kullanmaya başlamak için bilmeniz gereken tüm temel bilgileri öğrenmeniz için gereken tüm teknik bilgileri ele alacağız. İşte birçok kişinin merak ettiği Instagram reklamı nasıl veriliyor? sorunun cevapları.

Kampanyayı Anlamak

Instagram’da reklam vermeye başlamadan önce, yürüttüğünüz farklı Instagram reklam kampanyalarını anlamak önemlidir. Instagram reklamlarının ne olduğunu ve ne tür kampanyalar olduğunu detaylı bir şekilde anlattığımız makaleyi okuyabilirsiniz. Instagram reklamı nasıl veriliyor? Soruya cevap verelim. Şu anda Instagram tarafından sunulan 2 ana reklam türü vardır.

Video: İnstagram Reklam Verme – Tüm Bilmeniz Gerekenler – İnstagram Sponsorlu Paylaşım

Instagram Reklam Akışı

 • Instagram akış reklamları, kullanıcılar uygulamayı görüntülediklerinde onu bir resim, video veya birden fazla resim biçimi olarak görürler. Resmin altında bir harekete geçirme ifadesi veya aktivasyon düğmesi görünecektir. CTA olarak geçmektedir.
 • Bu reklamlar, kullanıcının izlediği hesap geçmişlerinde görüntülenen resimler veya videolar olabilir. Tam bir mobil ekrana ve mükemmel etkileşim oranlarına sahipler. Ayrıca, sizin için her zaman iyi bir destek olan bir “kaydırma” seçeneği de görünür.
 • Hem Instagram Hikayeleri reklamları hem de akışlı reklamlar çok ilgi çekici ve kazançlı olabilir, bu yüzden onları kullanmanızı öneririz.
MİDYO  İnternetin çocuklar üzerindeki etkisi nelerdir? İyi ve kötü etkileri

Bilinmesi Gereken Gereksinimler

 • Reklamlarınızı oluşturmaya başlamadan önce, reklam kampanyanızı etkileyecek teknik gereksinimleri anladığınızdan emin olun. Akış reklamlarında daima aşağıdakileri aklınızda bulundurun.
 • Başlık uzunluğu 2.200 harfe kadar artırılabilir ancak 120-135 harfi geçmemesi önerilir.
 • Kare görüntüler için önerilen değer 1: 1 oranında 1080 × 1080 pikseldir.
 • Geleneksel bir resim reklam için önerilen boyut 1080 x 1350 pikseldir.
 • Önerilen dikey en boy oranı, 4: 5 en boy oranıyla 600 × 750’dir.
 • Yatay görüntülerin 1,9 × 1 en boy oranıyla 1200 × 628 piksel olması önerilir.
 • Tüm resimler PNG veya JPG dosyası olmalıdır ve 30MB’den büyük olamaz.
 • Videolar 120 saniyeden kısa olmalıdır.
 • Önerilen video dosyaları MP4 veya MOV’dur ve maksimum video dosyası boyutu 4 GB’dir. Instagram Stories ise farklı gereksinimlere sahiptir.

Instagram’da Reklam Vermek

 • Facebook’ta Instagram reklamları oluşturuyoruz.
 • Başlamak için Facebook’un reklam yöneticisi bölümüne gidin ve “oluştur” u tıklayın.
 • Yapmanız gereken ilk şey, reklamcılık amacınızı seçmektir.
 • Reklam amacı, potansiyel müşterilerin reklamınızı gördüklerinde gerçekleştirmelerini beklediğiniz eylemdir.
 • Daha sonra dönüşüm reklamları arasından bir seçenek belirlemelisiniz. Müşterilerinizin formu doldurmasını ister misiniz?
 • Huni amblemli potansiyel müşterileri bulmak için reklam biçimini seçmelisiniz. Ya da belki sadece marka bilinirliğini artırmak mı istiyorsunuz? Ardından marka bilinirliği seçeneğini seçin. Reklamınızı oluştururken hangi işlemi yapmak istediğinizi dikkatlice düşünün ve bu hedefi seçin. Facebook, reklamınızı istediğiniz eylemleri gerçekleştirme olasılığı en yüksek olan kullanıcılara göstermeye çalıştığı için bu çok önemlidir.
MİDYO  2021 yılında ses getiren teknolojik ürünler tanıtıldı

Verilen Reklamın Amacı

Örnek vermek gerekirse mesela trafik reklamı seçilecek ise bu örnekte, trafik reklamlarını seçeceğiz. Bu durumda trafiği nereye yönlendirmek istediğimize karar vereceğiz. Web sitesi, mobil uygulama, Messenger veya WhatsApp gibi seçenekler arasından da seçim yapabilirsiniz. O zaman hedef kitlenizi seçmelisiniz. Bu, reklam oluşturma sürecinin en önemli kısımlarından biridir çünkü hedeflemeniz yanlışsa, reklamlardan zarar görürsünüz. Yer hedeflemeyi, dil hedeflemeyi, yaş ve cinsiyet hedeflemeyi, yeniden hedefleme seçeneklerini ve ilgi alanı, davranış ve demografik hedeflemeyi seçebilirsiniz.

Örneğin, İstanbul’da yaşayan ve dijital pazarlamayla ilgilenen 20-35 yaş arası insanları hedeflemek istiyorsanız, bunu yapabilirsiniz. Reklamınızı, yakın zamanda Instagram videolarınızdan birini izleyen 40 yaş üstü kadınlara göstermek istiyorsanız, bunu da yapabilirsiniz. Hedeflemenizi seçtikten sonra, reklam alanlarınızın görünmesini istediğiniz yerleşimleri ayarlayın. Dilerseniz Instagram ve Facebook’ta reklam vermek istediğiniz platformu sadece Facebook veya Instagram yerleşimlerini seçerek seçebilirsiniz.

Instagram veya Facebook Yerleşimleri

Ayrıca Facebook, reklam verenlerin Facebook ve Instagram dışındaki yüzlerce web sitesinde ve uygulamada reklam vermesine olanak tanıyan kitle ağı adı verilen bir yerleştirme seçeneğine sahiptir. Bazı durumlarda, tüm reklam alanlarının aktif olması avantajlı olacaktır. Instagram biraz daha yüksek bir reklam maliyetine sahip olduğundan, bu aslında reklam maliyetlerinizi düşürebilir. Hepsini seçmek, platformların birbirini dengelemesini sağlar.

Kendiniz teklif vermeyi tercih ederseniz, bütçenizi ayarlamanız ve yerleşimlerin altında teklif vermeniz gerekir. Bütçeniz, harcamak istediğiniz toplam tutarı ve teklif sınırını (varsa), Facebook’ta bir tıklama / bin görüntüleme / uygulama yüklemesini belirler. Bunun için ne kadar harcamak istediğini bana söyle. Ayrıca bir reklam başlangıç ​​ve bitiş tarihi planlayabilirsiniz.

MİDYO  RAM nedir ve neden önemlidir? Kaç RAM'imiz olmalı?

Instagram Reklam Vermek

Resim, çoklu resim, video veya koleksiyon reklamlar arasından seçim yapın. Ardından, haber akışında veya Hikayeler reklamlarınızda nasıl görüneceğini görmek için ön izleme seçeneğini kullanın (her iki reklam türünü de kullanıyorsanız). Doğru şekilde kırpıldığından ve tam olarak göründüğü yerde göründüğünden emin olun. Reklamın kullanıcıları çekmesini istediğiniz bağlantıyı ekleyin, kullanıcıları tıklamaya teşvik edecek reklam metnini seçin, paylaş düğmesi. Reklamınızın her yerleşimde iyi göründüğünden ve yazım hataları içermediğinden emin olduktan sonra, reklamınızı gönderin ve incelenmesi için gönderin. Facebook, çoğu kampanyayı en geç 24 saat içinde onaylar.

İlgili Makaleler
Ekran süresini azaltmak için ne yapmalı? Dopamin orucu nedir?

Günlük işlerin çoğunu tamamlayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz ve işleri hızlandırıp kolaylaştıran akıllı telefonları ihtiyaç dışında ve verimsiz kullanmak yaşam kalitenizi OKU

Google chrome’da nasıl güncelleme yapılır?

Google Chrome’da nasıl güncelleme yapılır? Sorusu, internet kullanıcıları tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Bu bağlamda Google Chrome’da güncelleme yapmak oldukça kolaydır. İnternet OKU

iPhone telefonlara yazılım nasıl atılır?

iPhone telefonlara yazılım yüklemek mümkün. Fakat yazılım yükleme işleminin son derece titizlikle yapılması gerekmekte. Aksi halde yazılım yükleme sonrasında meydana OKU

iOS’ta dosyalar tamamen nasıl silinir?

iOS'ta dosyalar nasıl silinir? Bu sorunun cevabını birazdan sizlere detaylı bir şekilde anlatacağız. Düşük bellek kapasitesine sahip iPhone ve iPad OKU