Alt ıslatma diğer değimiyle enüzeris çocukluk döneminin en bilinen ve en çok sıkıntı oluşturan bir hastalığıdır. Çocuğun normal şartlarda gece veya gündüz kontrol etmesi gereken tuvalet ihtiyacını kontrol altında tutamayıp istem dışı olarak altına kaçırmasıdır. Daha çok gece görülür. Çocukluk döneminin en önemli sorunlarından olan enüzeris 3 farklı nedenden dolayı oluşur. Bu nedenler; fizyolojik nedenler, psikolojik nedenler, genetiktir.

Fizyolojik Nedenler

Çocuğun yatmadan önce fazla sıvı tüketiyor olması bu durumu artıran bir sebeptir. Çocuğun derin uyku nedeniyle mesanesinin dolduğunun farkına varamaması, kabızlık sonucu mesanenin fazla zorlanması çocuğun altını ıslatmasına neden olan fizyolojik nedenlerdir.

İzleyin: Çocuklarda Gece Alt Islatma Sorununun İlaçsız ve Kalıcı Çözümü Nedir? |Psikiyatrist İbrahim Bilgen

Psikolojik Nedenler

Altını ıslatma davranışı psikolojik bir nedene bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Ailesel sorunlar (boşanma gibi), yeni kardeş haberi, ebeveyn kaybı, okulsal sorunlar (öğretmen değişikliği gibi) çocuğu derinden etkiler. Çocuklar bazen bu yeni durumlara ayak uydurmak zorluk çekebilir. Bu zorlanma ile altını ıslatma eyleminde bulunabilir. Çocuğa uygulanan şiddet, baskı, zorlama, tuvalet eğitimindeki yanlışlar çocuğun bu davranışı kazanmasında etkili olabilir.

Genetik Nedenler

Yapılan araştırmalar çocukların %70 inin altını ıslatma eyleminin genetik olduğunu söyler. Yani; eğer anne veya babası çocukken altını ıslatma davranışı sergilemişse çocukta bu davranışı devam ettiriyor.

MİDYO  Rüyada deniz görmek ne anlama gelir?

Alt Islatmada Tedavi Yöntemleri

Alt ıslatma eylemi genellikle tedavi edilebilen bir hastalıktır. Çocukla alay etmek, toplum içinde altını kaçırma eylemini dile getirmek kısacası çocuğu rencide edici davranışlarda bulunmak tedaviyi zorlaştırabilir. Çocuk yatmadan 2 saat önce sıvı alımı durdurulmalıdır. (süt, su gibi içecekler verilmemeli). Yaşça büyük çocuklarda bu durum durdurulmaya çalışılmalıdır. Ödüllendirme sistemi de faydalı olabilir.

Bütün bunlara rağmen başarılı bir sonuç edinilmemişse; çocuğun altını ıslatmadan önce alarm veren bir ilaç veya alet kullanılması gerekebilir. Alarm sistemi alt ıslatma olayında %75‘lere varan bir başarı sağlanmaktadır. Bir de çocuklar için dilde eriyebilen yan etkisi bulunmayan ilaçlar ile 3 ayda %80 e varan başarı sağlanmıştır. Bu ilaçları denemekten çekince duyabilirsiniz. Uzman hekiminizin önerdiği şekilde kullanmalısınız. Bu durumlar yetersiz kaldığında üroterapi (işeme eğitimleri) ve bazı durumlarda cerrahi işlemler gerekebilir.

İlgili Makaleler
Çocuklarda el ayak terlemesi

Bazı çocuklarda özellikle geceleri, başlarını yastığa koyar koymaz, dakikalar içerisinde terleme oluşabilmektedir ve bu durum çocuklarda el ayak terlemesi açıklamasıyla, OKU

Çocuklarda depresyon belirtileri ve baş etme yolları

Çocuklarda depresyon belirtileri ve baş etme yolları birçok aile tarafından merak konusudur. Çocuklarda depresyon hastalığı sık görülen bir hastalıktır. Depresyon OKU

Yeni doğan bebek bakımı

Yeni doğum yapan hanımlar ve baba olma duygusunu ilk defa tadan erkekler yeni doğan bebek bakımı konusunda hem biraz tecrübesiz OKU

MİDYO  Mutlaka öğrenilmesi gereken bilgilerin başında gelen kalp masajı nasıl yapılır?
Bodrum Haremtan Koyu’ndaki rezalette önemli gelişme

Bodrum Haremtan Koyu'nu mesken tutmuş, anadan doğma olarak yüzen ve güpegündüz açık alanda ilişkiye giren erkek grubu gözaltına alınmıştı. Sonrasında OKU