Evinizdeki 5 yumurta ile 5 dakikada harikalar yaratın. Üstelik 5 yumurta ile 3 kişilik bir yemek hazırlamanız bile mümkün. Japon omleti adı verilen bu yemek (Tamagoyaki) aynı zamanda bal ile de tüketilebiliyor. İşte size mucize yemeğin tarifi…

Elinizde tek bir malzeme ile harika bir yemek yaratabilirsiniz. Üstelik bunu hem sade hem de bal ile de tüketebilirsiniz.  Bu yazıda size Japon omleti adı verilen tamagoyakiden bahsedeceğiz.

Japon omleti yumurta kırma

Japon omleti yumurta kırma

Malzemeleri ise aslında sadece yumurta. Ama beyazı ve sarısı ayrı ayrı olarak tabi.

Japon omletinin bir kaç çeşidi birden var.

Tamagoyaki, Japonca’da ızgara yumurta anlamına geliyor. Birkaç yumurta sarımsak katmanın bir araya getirilmesiyle yapılan bir omlet çeşidi. Birkaç çeşit tamagoyaki var. Yumurta ve bazen şeker veya soya sosu birleştirilerek yapılır. Ayrıca, bazı tariflerde sake ve mirin kullanılır.

Alternatif versiyonlar arasında yumurta karışımına dashi, kurutulmuş palamut ve kelp içeren bir stok veya karides püresi, rendelenmiş dağ yaması, sake ve yumurta karışımı içeren bir versiyon olan “dashimaki tamago” da krema gibi bir keke dönüşmektedir.

Japon omleti çırpma

Japon omleti çırpma

Ama bizim size vereceğimiz tarif oldukça basit. İki ya da üç kişilik için hazırlayacağınız omlet tarifinde 5 yumurtanın olması yeterli. Bu omleti kimi sade olarak tüketmekte kimi de bal ile yiyebiliyor.

İşte size Japon omletinin tarifi

Yumurtanın beyaz ve sarı kısımlarını ayırın.

Genişçe iki kap içinde hem sarı olanları hem de beyaz olanları ayrı ayrı bulundurun.

MİDYO  Yumurta dondurma işlemi nedir ve nasıl uygulanır?

Her kase içine bir miktar tuz döküp karıştırın.

Japon omleti tavada

Japon omleti tavada

Önce sarı yumurtaların olduğu kabı güzelce karıştırıp yumurtaları kıvam haline getirin.

Sonra beyaz yumurtanın olduğu kaba mikser yardımıyla çırpın. Yumurtalar katı hale gelinceye kadar mikser ile karıştırmaya devam edin.

Beyaz yumurtanın içine iki tatlı kaşığı beyaz şeker ekleyip biraz daha karıştırmaya devam edin.

Sarı yumurtaların olduğu kaseye de aynı ölçekte şeker ekleyip karıştırın.

Bir miktar tereyağını hafif kızarmış tavanın etrafına güzel bir şekilde tamamen dağıtın.

Sarı yumurtaları tavanın içine yayıp pişirmeye başlayın. Yumurtaların tamamen pişmemesine dikkat edin.

Japon omleti tavadan çıkarma

Japon omleti tavadan çıkarma

Pişme kıvamı bittikten sonra beyaz yumurtanın olduğu kabı, pişen sarı yumurtanın üzerine yayıp, iyice dağıtın. Üstündeki beyaz köpük kıvamındaki beyaz yumurta sarı yumurtayı tamamen kaplaması ve sarısının gözükmemesi gerekiyor.

Ortalama 5 dakika bu şekilde pişirip tavadan çıkarın. İsterseniz ters çevirip diğer tarafını da pişirebilirsiniz. Ama tercihin sadece tek yönlü pişirme olduğu daha doğru.

Piştikten sonra alt tarafından güzel bir şekilde katlayıp ters çevirip, sarı kısmı yukarı gelince ortadan ikiye bölebilirsiniz.

Parçalara ayırıp ister bal ile isterseniz sade bir şekilde tüketebilirsiniz.

İlgili Makaleler
Tüp bebekte kaç tane yumurta toplanır?

Yumurtalar belirli bir boyuta ve olgunluğa eriştikleri zaman yumurta hücrelerini çatlatma amacıyla kişiye hormonsal bir iğne uygulanır. Çatlatma iğnesi yapıldıktan OKU

MİDYO  Lezzet fenomeni kağıtta pastırma nasıl yapılır?
Yumurta dondurma işlemi nedir ve nasıl uygulanır?

Yumurta dondurma işlemi kadının yumurtalığı içerisinden alınan hücrelerin, gelecekteki çocuk planları için çeşitli yöntemlerle saklamasıdır. Bu yöntem içerisinde hücreler dondurulur OKU

Gelinlerin korkulu rüyasıydı, Türkiye’ye geldi! Pita’ydı Boşnak böreği oldu!

Kaynanalar merakla, gelinler ise korkulu gözlerle beklerdi, sonuç nasıl olacak diye? Gelinlerin korkulu rüyası olan Boşnak Böreği yani Pita, Boşnak OKU

Süper gıdaları neler? Tüketmenin faydaları saymakla bitmeyen 10 süper besin!

Süper gıdalar, genellikle vitaminler, mineraller, antioksidanlar, hastalıklar ve kanserle savaşan bileşikler açısından yoğun olduklarından gıda endüstrisinin ‘rock yıldızları’ olarak kendilerine OKU