Uyku, büyümenin çok önemli bir parçası. Araştırmalar, çocukların okulda başarılı olmaları için iyi bir gece uykusu almaları gerektiğini ortaya koyuyor. Daha iyi bir gece uykusu için de ‘uyku dersi’ alabileceğinizi biliyor musunuz?

Hayatta başarılı olmak çok çalışmaktan ziyade, dengeli bir hayat kurmakla mümkün olur. Bu dengeyi kurmayı da aslına bakarsanız, okul yıllarında öğreniyoruz. Dersler, arkadaşlar, aile, beslenme, uyku… Bunları dengeli olarak hayatına sokan çocuklar daha başarılı oluyor.

Video: Uyku Dersi Ne İşe Yarar?

Özellikle düzenli uyku alışkanlığı sanıldığından çok daha büyük önem taşıyor. İngiltere’de yapılan bir çalışma, okul çocuklarının sağlıklı bir gece uykusu almalarının başarıları üzerinde etkili olduğunu gösteriyor. Ancak uykunun süresinden ziyade kalitesini artırmak gerekiyor. Tam da bu nedenle çocukların ideal uyku programlarını bulmak için rehberliğe ihtiyaçları olabilir.

Yetişkinler için uyku hijyeni

Uyku düzeni özellikle yetişkinler arasında da önemli bir konu. Stres, yaşam tarzı, sağlık sorunları sağlıklı ve kaliteli bir uyku almamıza engel olabiliyor. Kaliteli bir uyku için gerekli şartların oluşması yani uyku hijyeni sağlanması için zihnin temizlenmesi, uyku ortamının uykuyu bölecek veya etkileyecek her şeyden arındırılması gerekir. Yetişkinlerin günde 7-9 saatlik bir uyku alması tavsiye ediliyor. Bu konuda yetişkinlere eğitim veren uyku koçları, daha kaliteli uyku için şu tavsiyelerde bulunuyor: “Hafta sonları dahil uyku düzeninize bağlı kalın. Uyku vaktinde rahatlatıcı bir ritüel geliştirin. Her gün egzersiz yapın. Yatak odasında ideal oda sıcaklığını, ses seviyesini ve ışık miktarını ayarlayın. Uyku öncesi alkol, kafein ve benzeri uyku kaçıran maddelerden sakının; elektronik aletlerden uzak durun.”

Uykusuzlukla Nasıl Baş Edebiliriz?

Uykusuzlukla Nasıl Baş Edebiliriz?

Yastıksız uyuyun

Manchester United’ın uyku hocası Nick Littlehales, yıllardır sporcuların dinlenme seviyesi ile doğal uyku süreci bağlarını yeniden kurarak maksimum düzeye getirmek üzerine çalışıyor. Uyku eğitimi verdiği takımlar arasında, Sir Alex Ferguson’lı Manchester United, Sven-Göran Erikkson’un İngiltere Milli Takımı yer alıyor. Littlehales, ideal uyku pozisyonunun hakim tarafınızının tersine olan fetüs pozisyonu olduğunu belirtiyor ve ideal olarak yastık olmadan ve yastığa gereksinim duymadan uyumamız gerektiğini ifade ediyor. Ağızdan nefes almayı düşük kaliteli uykunun nedenlerinden biri olarak gösteren Littlehales, bu nedenle burundan nefes almaya alışmamız gerektiğini de sözlerine ekliyor.

MİDYO  En güzel banyo dekorasyonu fikirleri

Uyumayı Yeniden Öğrenin

Yeni doğan bebekler kendi uyku düzenlerini, ihtiyaçları doğrultusunda kendileri belirler. Yaşları büyüdükçe uyku düzenlerinde değişim yaşanır ve zaman zaman uyku kalitesi düşebilir. Pek çok anne 2-4 yaş arası çocuklarına uyku eğitimi vererek belirli bir düzene alıştırmaya çalışıyor. Öte yandan araştırmalar çok daha büyük yaştaki çocukların da kaliteli uyumayı öğrenmeleri için eğitim alabileceğini düşündürüyor. Günümüzde çocukları uyumaya teşvik etmek için tabletlerdeki e-kitaplardan ya da akıllı telefonlardaki mobil uyku uygulamalarından yararlanıyoruz. Oysa ortalama 6.6 yaşında olan yaklaşık 6.616 çocuğu inceleyen İngiliz araştırmacılar, yatmadan önce ekran kullanımının çocukların yaşam kalitesini ve davranışlarını olumsuz etkileyebileceğini söylüyor.

Bu nedenle İngiltere’deki PSHE Kişisel, Sosyal, Sağlık ve Ekonomik Eğitim Derneği, çocukların uyku kalitesini artırmak için uyku dersleri sunuyor. Çocuklara daha iyi uyumak için stratejiler vermeye ve ergenlikte uyku ihtiyaçlarının nasıl değiştiğine dair farkındalık yaratmaya odaklanan dersler 7 ila 16 yaşındaki çocukları kapsıyor. Klinik psikolog Dr. Charlie Tyack, “Kaliteli uyku, duygusal ve fiziksel refahın yanı sıra eğitimsel performans için de anahtar bir temeldir” diyor. Bu yüzden daha iyi bir nesil için uykuyu yeniden düşünmenin gerekliliğine dikkat çeken Tyack, amacın ne zaman dinleneceğini ve ne zaman öğreneceğini bilen çocuklar yetiştirmek olduğunu belirtiyor.

İlgili Makaleler
Hayatınıza sağlık katmak için 9 tüyo

Sağlıklı bir yaşam tarzı, hastalıkları önlediği gibi kişilerin yaşam süresini de uzatıyor. Bazılarınızın ‘Bu o kadar kolay değil’ dediğini duyuyoruz. OKU

MİDYO  Limonlu su içince vücudumuzda neler olur? Limonlu su içmenin saymakla bitmeyen faydaları!
Rüyada at görmek nasıl yorumlanır?

Rüya yorumcuları rüyada at görmek nasıl yorumlanır? konusunda genelikle hayırlı ve olumlu yorumlarda bulunmuşlardır. Genel olarak hayırlı yolculuk, mevki sahibi OKU

Her gün bir bardak karanfil suyu içersek ne olur?

Su içmenin bilindiği üzere vücuda fazla şekilde faydaları vardır. Su metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlar. Suyun içerisine karanfil konulduğu taktirde OKU

Mermer üzerindeki lekeler nasıl çıkar? Mermerden leke çıkarma testi

Mermerlerin evlerimizde dekorasyon amacıyla kullanılmasıyla mermer üzerindeki lekeler nasıl çıkar sorusuna yanıt arayanların sayısı epey fazladır. Bu bağlamda mermerler son OKU