Halıların elle yıkanması çok önemlidir ve el yıkama ilke ve kurallarına uyulması, halı dokusunun zarar görmemesine neden olacak ve yapısal özelliklerini koruyacaktır. Halının rahatlıkla yıkanabilmesi için evde için yeterli alan olmalıdır. Halının boyutları 6 metreden fazla ise apartman yaşamı kültürü gereği iyi bir halı temizleyicisine bırakmak daha iyidir. Peki, Halı Temizliğinde Bilmeniz Gerekenler nelerdir?

Halı Temizliğinde Bilmeniz Gerekenler

Halıyı elde yıkamadan önce tozu çıkarmak daha iyidir. Bu amaçla halıyı sallayarak tozu giderebilir ve bir el süpürgesi ile temizleyebilirsiniz. Ayrıca halıyı yıkamak için halının lekelenmemesine dikkat etmelisiniz. Halınız ister el dokuması ister makine boyası ile boyanmış olsun, ciddi şekilde zarar görecektir. Bunun olup olmadığını anlamak için halının üzerine nemli bir bez çekin. Kumaş ıslanırsa en iyisi halıyı bir halı firmasına bırakın. Halıları yılda bir hatta 18 ayda bir yıkamak daha iyidir.

Halı Temizliğinde Bilmeniz Gerekenler

Halı Temizliğinde Bilmeniz Gerekenler

Evde Halı Yıkamayla İlgili Önemli Noktalar

Halıları evde yaygın deterjanlarla yıkamak, kuru ve kırılgan yün liflerine yol açar, çünkü bu malzemeler güçlü yağları giderir ve güçlü asidik kimyasal bileşiklere sahiptir ve ayrıca yün liflerinden yağı alarak halıda kırılmaya ve kelliğe yol açar. Elbette halı şampuanı bu soruna bir ölçüde neden olmaz.

İzleyin: 10 DAKİKA DA HALI SİLME /İNANAMIYACAKSINIZ

Bilmeniz gereken diğer önemli noktalar:

 • Halının yeterince sabit olmayan renkli kremleri varsa yıkama ve fırçalama sırasında renkler karışabilir.
 • Geleneksel deterjanlar kullanılıyorsa, içlerinde kirlenme olasılığı vardır ve hasarı önlemek için dikkatlice durulanmalıdır.
 • Yüksek çözünen su ile durulama yapılırsa halıda kalarak halıya zarar verebilir.
 • Gerekirse halıyı yumuşatmak için yumuşatıcılar kullanılabilir.
 • Halı dokunduktan sonra kilim ve Şirazeh’in kenarları ve kökleri incelenmeli ve yıkamadan kaynaklanan kusurlar tamir edilmelidir.
 • Halı yıkandıktan sonra genellikle küçük bir torna ile parlatılır, kesme ve emiş bıçağını ödemek için çok keskin olmalı ve gerekirse makineyi kullanarak halının tüm yüzeyini eşit şekilde kesmek gerekir.
 • Halıda çatlaklara ve tümseklere neden olabileceğinden, halıyı kurutmak için sıkmak kesinlikle tavsiye edilmez.
MİDYO  Evde spor yapmanın en etkili yolları nelerdir?

Hafif alkali olan yıkama sabunu ve halı şampuanı, el yapımı halıları yıkamak için iyi malzemelerdir. Halı şampuanı yoksa bir çay kaşığı tuzu bir litre suda eritin. Halı yüzeyine fazla su emmeyen bir file ile zemini ovun ve bir havlu ile kurulayın. Unutmayın ki tuz kullanıyorsanız çok iyi kurutmanız gerekir.

Halıları Elle Yıkamak İçin Halı Şampuanı Kullanın

Halı şampuanı kullanmadan önce halıyı süpürmelisiniz. Bir litre su ve 2 bardak halı şampuanını köpürene kadar karıştırın. Köpük şampuanı bir ağ veya süngerle halıya sürün ve ardından ağı veya süngeri halınızın üzerine yavaşça hareket ettirin. Halı şampuanının zemini, halı tiftiği üzerindeki kiri çözer ve havadaki oksijen varlığında yarım saat içinde kaybolur, bu süre zarfında halı üzerinde yürümemeniz gerekir.

Şampuan köpüğünü ovmak için, şampuan köpüğünü ovduğunuz alanlarda yürümemek için şampuanı halının üstünden başlatın. 30 dakika sonra, kaba bir bez halıya sürün, ardından bir tahta süpürge ile halıya doğru süpürün. Şimdi halınızı eski bir fırçayla tarayın. Bu, tüyleri yerinde tutacak ve halınızın yumuşak ve güzel görünmesini sağlayacak.

İZLEYİN: HALI YIKATMAYA SON 🧼KAR BEYAZ❄️HALILAR. HALI NASIL SİLİNİR? YIKANMIŞ GİBİ TERTEMİZ MİS GİBİ HALILAR

Halı Lekesi Çıkarma Yöntemleri

Farklı lekelerden kurtulmak için farklı yöntemler gerektiğinden, lekenin türünü ve kökenini bilmek çok önemlidir, bu nedenle aşağıdaki yaygın lekeleri ve bunların çıkarılması için yöntemlerin bir listesi:

 • Herhangi bir deterjan eklemeden önce halınıza düşen maddeyi tırnaklarınızla alın.
 • Halıya zarar vermediğinden emin olmak için küçük bir alanı üzerinde deterjan kullanmayı deneyin.
 • Kir halınıza diğer kısımlarına yayılabileceği için lekeli yeri ovalamayın.
 • Temizlik maddesini lekenin dışından ona doğru dökerek kirin başka bir noktaya gelmesini önleyin ve işi yaptıktan sonra o noktayı hemen ıslak bir havluyla silin.
 • Yıkadıktan sonra halınızın hâlâ ıslak olduğunu hissediyorsanız, ıslak noktaya ince bir havlu ve üzerine ağır bir nesne koyun.
MİDYO  Hayatınıza sağlık katmak için 9 tüyo

Unutmayın, leke halıda 1 veya 2 günden fazla kalırsa sabitlenir, bu nedenle tavsiye edilen malzemelerle en kısa sürede lekenin çıkarılması önerilir.

Halı Temizliğinde Bilmeniz Gerekenler

Halı Temizliğinde Bilmeniz Gerekenler

Halı El Yıkamada Yaygın Hatalar

Halıyı elde ve evde yıkamaya karar verdiğimizde halınızın yıpranmasına, yol açacak hileler kullanabiliriz.

Ancak halılarınızı evde yıkarsanız, şu 3 şeyden uzak durmaya çalışın:

 • Yıkama sırasında halıda aşırı su kullanımı: Halının aşırı ıslanması tüm halı dokularını etkileyecek ve ıslatacaktır. Halının aşırı ıslatılmasının halının dokusunu bozabileceğini unutmayın. Bazı halılar çok ıslandıktan sonra büzülür! Bu nedenle, halının ve dokularının aşırı ıslanmasının ne gibi zararlara yol açabileceğini asla unutmayın.
 • Halı yıkamada aşırı şampuan kullanımı: Bu durum renk dokusunu bozacak ve halının dokusunu zayıflatacak. Bunu yapmak için, bilgili ve uzman bir kişiye gitmeye çalışın ve ondan yardım alın ve eski deyişe göre işi bilene bırakın.
 • Mobilyalara ve diğer eşyalara karşı ıslak halı koruması: Halı gövdesine verilebilecek nihai hasar, mobilya ve diğer eşyalardan lekeler ve izler olacak. Mobilya ve mutfak eşyaları ıslak bir halının üzerine yerleştirilip üzerine boyanabilir. Halınızı şimdi terk etmeyebilecek bir renk. Mobilyanızın metal tabanı halının üzerinde ve halının neminden paslanmış bile olabilir.

Evde halının kirlenmesi ve kirlenmesi kaçınılmazdır. Kirli halı görünümünü ve güzelliğini azaltır. Bu nedenle halının yıkanması ve temizlenmesi esastır ve kendine has ilke ve kuralları vardır.

MİDYO  Gözleriniz ne kadar iyi görüyor? İzleyin ve test edin!
İlgili Makaleler
Kıyafetlerin daha temiz olabilmesi için nelere dikkat etmeliyiz? Çamaşır makineniz ıslak mendil koyun, şaşıracaksınız…

Temiz olmak pek çok kişi için oldukça önemli olan bir şeydir. Hatta bu durumu çok fazla önemseyen kişi sayısı çeşitli OKU

Koltuk nasıl temizlenir? Çıkan kire inanamayacaksınız

Koltuk temizliği evdeki eşyaların temizliği kadar önemlidir ve detay gerektirir. Koltuklar evin en çok kullanılan eşyalarındandır. İşten gelir gelmez kendimizi OKU

Toplu prim ödeyerek anında nasıl emekli olunur?

Maalesef mevcut yasalarımız geçmiş yıllarda çalışılmayan dönemler için geriye dönük prim ödeme imkanı tanımıyor. Fakat bazı istisnalar ile toplu ödeme OKU

Ayakların kokması engellemek için doğal yöntemler! Ayak kokusu nasıl geçer?

Ayak kokusu çoğu kişinin mustarip olduğu, kötü bir durumdur. Ayakların çok uzun süre ayakkabı içinde kalması, değişmeyen çoraplar veya genetik OKU