Bir dünya devi olan Apple markasına ait telefon, tablet, saat gibi birçok elektronik alet dünyada olduğu gibi ülkemizde de çok yaygın olarak satın alınıp kullanılmaktadır. Oldukça popüler olan ve çok kullanılan İpad ve İPhone cihazlarına ait işletim sistemi İOS’tur. İOS piyasadaki diğer işletim sistemlerine kıyasla oldukça güvenilir ve güzel bir işletim sistemi olsa da uzun yıllar sonucunda İOS işletim sistemi size bazı sorunlar çıkarabiliyor. Tabi bu sorunların geçici olduğunu ve kolayca çözülebildiğini size hatırlatmak isteriz. Kimi zaman İOS cihazınızı restore etmeniz gerekebilmektedir. Şimdi size İPhone restore işlemi hakkında birtakım bilgiler vermek istiyoruz.

İPhone Restore İşlemi

İPhone Restore İşlemi

Restore İşlemi Ne Anlama Gelir?

Restore işlemi yapmak size ait olan İOS cihazınızın fabrika ayarlarına dönmesi anlamına gelir. Açıklayacak olursak mağazadan sıfır olarak ilk satın aldığınız haline cihazınızı döndürmektir.

Restore İşlemi Sonrasında Telefonumdaki Verilerim Gider Mi?

Bu sorunuzun cevabı maalesef ki evet. Ama üzülmeyin bunu da önlemek çok kolay eğer restore işlemi öncesinde telefonunuzda kaybolmasını istemediğiniz verilerinize gerekli yedeklemeleri yaparsanız kalıcı olarak silinmesine kolayca engel olabilirsiniz.

Restore İşlemi Telefonuma Zarar Verir Mi?

Her teknolojik alet zamanla yorulabilir ve size birtakım aksaklıklarla sinyal verip müdahale gerektirebilir. İOS ne kadar mükemmel bir yazılım olsa da onun da zaman zaman bakıma ihtiyacı olabilir. Restore işlemi bir bakıma cihazınızı dinlendirir kesinlikle zararlı değildir aksine cihazınızın ilk aldığınız gün gibi çalışmasını sağlar.

MİDYO  Alakasız Youtube videolarının önüne nasıl geçilir?

İPhone’umu hangi durumda Restore Edebilirim

İPhone cihazınız güncelleme yapmıyorsa restore edebilirsiniz. Ya da giriş ekranında takılı kaldı ve ne dokunmatik olarak ne de tuşlarla herhangi bir işlem yapamıyorsanız yine restore edebilirsiniz.

İPhone’umu Restore Etmek Sorunumu Çözer Mi?

Evet, genellikle yaptığınız restore işlemi sorununuzu çözecektir.

İPhone Restore İşlemi

İPhone Restore İşlemi

İPhone’umu Nasıl Restore Ederim

Şimdi size İPhone cihazınızı nasıl restore edebilirsiniz bunu madde madde olarak sırasıyla anlatmaya çalışacağız.

  1. İtunes programınızın en güncel halinin bilgisayarınızda kurulu olması gerekir. Eğer yoksa da bilgisayarınızın Mac ya da Windows oluşu fark etmeksizin çok rahatça mağazadan indirebilir ve bilgisayarınıza kurabilirsiniz. Restore işlemi öncesinde İtunes’un güncel son sürümünü yüklemek ister misiniz uyarısını alıyorsanız evet diyerek uygulamanızı mutlaka güncel hale getirmelisiniz. İtunes Apple marka cihazlarla çalışması için üretilmiş olan bir yazılımdır. İtunes aynı zamanda İOS cihazınızla bilgisayarınız arasında veri alışverişi de yapabileceğiniz bir yazılımdır.
  2. Bilgisayarınıza kurduğunuz İOS cihazınızı çift tıklayarak açın. Ardından İphone’unuzu USB kablosu ile bilgisayarınızın USB giriş kısmı ile bilgisayarınıza bağlayın. Bu şekilde İtunes otomatik olarak İPhone cihazınızı tanımlayacaktır.
  3. İtunes programının ana ekranının sol üst kısmında bir İPhone simgesi göreceksiniz o simgeye tıklayın. Şimdi ise İPhone cihazınızın ayarlar kısmına giriniz. Ve açık olan İPhone’umu bul seçeneğini kapatmanız gerekmektedir. İzleyeceğiniz adımlar Ayarlar-iCloud-İPhone’umu bul şeklindedir.
  4. Bilgisayarınızda sol üstteki İPhone simgesine tıklamıştınız. Karşınıza 2 seçenek çıkacak. Bunlardan biri “İphone’a Geri Yükle” bir diğer seçenek ise “Güncellemeleri Denetle” olacaktır. Biz fabrika ayarlarına geri dönerek İPhone’umuzu restore etmek istediğimiz için “İPhone’a Geri Yükle” seçeneğini seçmeliyiz.
  5. Ardından İPhone’u Geri Yükle seçeneğine tıklamanızla beraber ekranda yeni bir uyarı belirecektir. İPhone’u Yedekle. Eğer daha önce herhangi bir yedekleme yapmadı ve verilerinizi daimi olarak kaybetmek istemiyorsanız mutlaka yedekle butonuna basmalısınız. Böylece cihazınızdaki hiçbir veriyi kaybetmemiş olursunuz.
  6. Yedekleme işlemi sorunsuz bir şekilde sona erdiğinde ise sıra asıl işlemimiz olan İPhone restore işlemine gelmektedir. Bunun için karşınıza çıkan “Geri Yükle” seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. Bu işlemleriniz sonucunda İPhone restore işlemi resmen başlamış olacaktır.
  7. Bu işlem kimi zaman çok uzun sürebilir bu sebeple endişelenmenize gerek yoktur. Yalnızca dikkat etmeniz gereken şey işlem süresince bilgisayarınız ve İPhone cihazınızın arasındaki bağlantıyı asla kesmemeniz gerektiğidir. Aksi takdirde restore işleminiz yarım kalacak tüm uğraşlarınız boşa gidecektir.
  8. Restore işlemi bittikten sonra kapalı olan İPhone ekranınız kendiliğinden açılır ve karşınıza da telefonu ilk aldığınızda ve açtığınızda karşılaştığınız kurulum ekran gelecektir. Gerekli ayarlarınızı telefonu ilk aldığınız günkü gibi dilediğiniz şekilde baştan yapabilirsiniz.
MİDYO  Evinizden oturduğunuz yerden nasıl para kazanabilirsiniz?

Eğer bu adımları eksiksiz takip ederek uyguladıysanız tebrikler İPhone’unuzu başarılı bir şekilde restore ettiniz demektir.

İzleyin: iPhone Fabrika Ayarlarına Dönme | Bilgisayarda iTunes ile Sıfırlama

İlgili Makaleler
İphone 12 dolandırıcılarına dikkat!

Bilineceği üzere Apple tarafından tüm dünyada satışa sunulan iPhone 12 çok kısa sürede yüksek ilgi çekerek en çok konuşulanlar arasına OKU

İPhone’da ekran görüntüsü ve kaydı nasıl alınır?

İPhone kullanıcılarının sıklıkla merak ettiği İPhone ekran görüntüsü alma hususu iOS işletim sistemine sahip telefonlarda modellerine göre farklılık göstermektedir. Bu OKU

Instagram reklamı nasıl veriliyor? A’dan Z’ye Instagram reklamları

Instagram reklamı nasıl veriliyor? sorusunun cevabı son zamanlarda çok fazla merak ediliyor. Instagram reklamları, dünyadaki sosyal medya pazarlamacıları, reklam verenler OKU

Teknolojik gelişmeler eğitime nasıl yön veriyor?

Eğitim, her bireyin temel hakları arasında bulunuyor. Eğitim ihtiyacının belli bir yaşa ve seviyeye kadar zorunlu olduğu biliniyor. Eğitimde pek OKU