Google asistan, pek çok kolaylık sağlayan bir sistem olmasına karşın gizlilik konusunda güvensiz olduğu için kimileri tarafından devre dışı bırakılmak istenebilir. Sizin her konuşmanızı duyan ve bazı zamanlar konuşmaya dahil bile olan bu uygulama tedirgin edici olabiliyor. Konuşmalarınızı dinleyerek hakkınızda hemen hemen her bilgiye erişebiliyor. Birkaç basit adımlarla uygulamayı devre dışı bırakmak mümkün.

Arama yapmak, müzik dinlemek ve daha bir sürü işlem için kolaylık sağlasa da aslında güvenliğimizi ciddi manada ihlal eden bu sanal asistandan tamamen kurtulmak için yapmanız gereken ilk şey asistan ayarlarına giriş yapmak. Bunun için android telefonunuzdan Google’a girmelisiniz. Sağ alt köşede ‘diğer’ bölümü çıkması gerekiyor. Buraya tıklayın. Ardından burada yer alan ‘Google asistan’ başlığının altındaki ‘ayarlar’ butonuna tıklayın. Buradan sonrası karşınıza çıkan sekmelerden ‘asistan’ yazılı sekmeye tıklamalısınız. Aşağılara inerek ‘telefon’ seçeneğine dokunun. Bu sayfanın en üstünde yer alan ‘Google asistan’ seçeneğini kapatın. Şu an itibariyle tamamen devre dışı bırakmış oldunuz. Yeniden aktifleştirmek istediğinizde aynı işlemleri uygulayarak açabilirsiniz.

İzleyin: Google Asistan Kapatma Devre Dışı Bırakma ( Tüm Android Cihazlar )

Bu sistem, sesli komutlarla yönlendirilebildiği için kolaylık sağlasa da bazen günlük konuşmalarınızdan yola çıkarak istemediğiniz işlemleri gerçekleştirebilir. Örneğin, siz herhangi bir işlem yapmadığınız halde telefonunuzda bulunan müzikleri oynatabilir. Yapay zeka gücü, muhteşem bir yazılıma sahip olduğunu gösterse de aslında ciddi bir güvenlik kaçağıdır.

MİDYO  Android'de dosyalar neden gizlenir ve gizli dosyaları nasıl görebiliriz?

Bu özelliği kapamanız telefonunuzun bataryası için de faydalı olacaktır. Pil ömrü uzayacaktır. Kişisel bilgilerinizin  üçüncü kişilerin öğrenmesinin de önüne geçmiş olacaksınız. Ayrıca isteğiniz dışı gerçekleşen telefon içi olayları da engellemiş olacaksınız.

Bir çok insan için bir kolaylık olduğu düşünülen Google asistan ekranda aniden görünme ve o anki var olan işlemi kesmeye sebep olduğu için kimileri tarafından sevilen bir uygulama değil. Bazı insanlar için ise eğlenceli bulunabiliyor. ‘Hey Google’ ya da ‘OK Google’ denildiğinde cevap verdiği ve etkileşime geçtiği için sevimli olduğunu düşünenler var. Yine de tehlikeli olduğunu söyleyen insanların sayısı daha fazla.

Şimdilerde ses kaydetme, tanıma özelliği de olduğu söyleniyor. Telefonunuzu kişiselleştirme yöntemlerinden biri olan bu özellik, sesiniz dışındaki sesleri algılamaz. Ancak telefon marka sahipleri sizin hakkınızda her türlü bilgiye erişebilir ve kaydedebilir. Dolayısıyla mahremiyetiniz açısından sağlıklı bir uygulama değildir. Bunun için kapatılması daha uygundur.

Google asistan günlük konuşmalarınızı dinleyerek kaydeder. Sonrasında gün içi konuşmalarınızda yola çıkarak önerilenlerinizi düzenler. Örneğin, telefonunuz yanınızdayken sürekli kedinizle ilgili konuştuğunuzda Google öneri ve reklamlarında kedi maması, kedi kumu, kedi bakımı gibi yazılar ve reklamlarla karşılaşırsınız. Bu da dinlenildiğinizi ispatlıyor. Dolayısıyla güvenliğiniz tahmin ettiğiniz gibi yeterli olmayabilir. Sistemi devre dışı bırakarak dinlemelerin önüne geçebilirsiniz. Aynı zamanda telefonda sürekli karşınıza çıkması ve işlerinizi aksatmasını engellemiş olursunuz. Yukarıda anlatıldığı şekilde devre dışı bırakarak güvenliğinizi sağlayabilirsiniz. Dilediğiniz zaman tekrar açabilirsiniz. Bu sizin tercihlerinizle alakalı bir durumdur. Telefonu sesli kullanmak isteyenlerin tercih ettiği bir sistemdir. Bununla ilgili yeni yeni özellikler güncelleniyor. Ses değiştirme gibi özellikler de mevcut. Önceleri yalnızca İngilizce iken artık Türkçe olması da beğeniliyor. Tamamen sistemi kapatmak yerine yalnızca ses sistemini de kapatabilirsiniz. Ancak tam güvenlik için etkileşimi olduğu gibi kapatmak önemlidir.

MİDYO  İPhone'da ekran görüntüsü ve kaydı nasıl alınır?

Bugün hemen hemen her android işlemci telefonda var olan bu özellik bir çok kullanıcısı tarafından inaktif edilmiş durumda. Tam koruma sağlamak için siz de Google asistan sistemini devre dışı bırakabilirsiniz. Bu güvenliğiniz için daha sağlıklı olacaktır.

İlgili Makaleler
Google’dan dev yenilik: Mırıldanarak ya da ıslık çalarak aradığınız şarkıyı bulun

Teknoloji devi Google her geçen gün yenilikçi çözüm önerileri ile takipçilerinin yaşamlarını kolaylaştırmak adına profesyonel çözüm önerileri üretmektedir. Özellikle yenilikçi OKU

Android telefonlarda güvenli modun avantajları nelerdir?

Android telefonlarda kimi zaman donanımsal problemleri keşfetmek amacı ile güvenli mod seçeneği aktif edilir. Peki android telefon güvenli mod nedir OKU

İkinci el telefon alanlar dikkat! Yeni düzenleme ile neler olacak?

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, bakanlık tarafından yapılan yeni düzenlemelerle ilgili açıklamalar yaptı. İkinci el piyasası oldukça yoğun olan cep telefonları OKU

2 Bin TL’den uygun telefonlar ve özellikleri

Günümüzde en çok tercih edilen cihazlardan birisi ise akıllı telefonlardır, ancak kişiler çok farklı çeşitlilik olduğunu görürler. Belirli bir şekilde OKU