Hayatımızda ciddi bir yeri olan akıllı telefonlar muhteşem yazılımları ve yapay zeka gücü ile etkileyici. Ancak bir robot olduklarını düşündüğümüzde kimi zaman can sıkıcı tutukluluklar yapabiliyor. Gelen arama cevaplama hatası da sinir bozucu aksaklıklardan biri. Telefonunuz, arayanı sesli olarak bildiriyor ancak arayan isim ekranda gözükmüyor olabilir. Ya da telefona cevap verme ve meşgule atma gibi işlemleri gerçekleştirebileceğiniz ekran karşınıza çıkmıyor olabilir. Android işlemci telefonlardaki bir hata olan bu durum, dokunmatik donukluğu olarak nitelendirilebilir. Telefon bir an için donar ve herhangi bir işlem yapılamaz. Acil telefon beklediğiniz zamanlarda ya da size ulaşılması gereken durumlarda bu ciddi bir problem olacaktır.

Bu hatanın çözümü için yapabileceğiniz birtakım uygulamalar var. Tamire gitmeden kendinizin halledebileceği basit adımlarla bu durumu çözebilirsiniz. Ancak öncelikle sorunun neden kaynaklandığını bulmanız gerekiyor. Eğer arama ekranı uygulaması söz konusu ise ve arama seçimleriniz buna yönelikse sorun buradan kaynaklı olabilir. Bu durumda yapmanız gereken uygulamayı kaldırmak olacaktır. Böylece gelen arama cevaplama hatası ile tekrar karşılaşma olasılığınızı ortadan kalkacaktır. Uygulamayı sildikten sonra telefonu resetleyerek  hatanın düzelip düzelmediğine dair kontrolü yapabilirsiniz.

Şayet böyle bir uygulamaya sahip değilseniz telefonunuzun fabrika ayarlarıyla ilgili bir problem olabilir. Bu durumda yapmanız gereken en mantıklı şey fabrika ayarlarını düzenlemektir. Fabrika ayarlarını düzenlemek birtakım sorunlar doğurabilir. Telefonunuzdaki verileri kaybetmeniz söz konusu olabilir. Fotoğraf, müzik, mesajlar ve sim kartta değil telefonda kayıtlı olan numaralar silinecektir. Telefondaki hataları gideren bu yöntem aynı zamanda telefona dair tüm verileri de yok edecektir. Gelen arama cevaplama hatası bu şekilde de çözülebilir.

MİDYO  Enerji Teknolojileri Bölümünü okuyacakların alacağı dersler hangileridir? Mezunları nerede çalışabilir?

Bir diğer gelen arama cevaplama hatası çözümü ise android işlemci telefonlarda bulunan PlayStore uygulaması üzerinden ‘Call Dialer’ türevi uygulamaları indirmek. Bu uygulamalar bu tür hataları önleyecektir. Telefonunuzun ‘ayarlar’ bölümünden ‘arama’ ile ilgili alana giriş yaparak önbellek temizliği ile bu hatayı çözebilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken önemli bir durum var. Telefon rehberinizin silinmemesine özen göstermelisiniz. Aksi takdirde rehberinizde var olan kişileriniz kalıcı olarak silinecektir. Buna dikkat ederek anlatılan işlemleri uyguladığınızda arama hatalarını çözmüş olacaksınız.

Telefonunuzun depo alanı çok fazla dolu olduğunda da yavaşlama, donuklaşma gibi sorunlar görülebilir. Belirli aralıklarla depo alanlarınızdaki gereksiz dosyaları silerek telefonunuzu hızlandırabilirsiniz. Bu şekilde her türlü kasılma, ekran donması gibi sorunların da önüne geçmiş olacaksınız.

İzleyin: Gelen aramalar görünmüyor hatası android telefonda General Mobile Incoming calls not showing error o

Ayrıca telefonunuzdaki ‘ayarlar’ bölümündeki ‘arama’ alanını da kontrol etmenizi öneririz. Burada izin verilmeyen bildirimler var ise ‘izin ver’ olarak düzenlediğinizde de sorun çözülebilir. Burada yer alan ‘başlıklar’ yazılı bölgeyi etkinleştirmeniz gerekebilir. Sonrasında tekrar kontrol etmenizi öneririz. Dolayısıyla gelen arama cevaplama hatası kaynağını bulmak önemlidir. Kaynaklandığı sebebe yönelik düzeltici adımlar zaman kaybını önleyecektir.

Elbette akıllı telefonların hayatımızı büyük oranda kolaylaştırdığı bir gerçek. Ancak sık kullanımdan kaynaklı ya da başka sebeplerden dolayı bazı sorunlarla karşılaştırdığı da doğru. Bunun için akıllı telefonlarınızın özelliklerine hakim olmanız sizin için iyi olacaktır. Kullanım şekliniz de pek tabii önemlidir. Tüm bu uygulamalara rağmen telefonunuz, sizi hala aynı hatalarla karşılaştırıyorsa yetkili servise götürmeniz gerekebilir. Ancak gelen arama cevaplama hatası genellikle bu sebepler nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Telefonunuzu sık sık virüslerden ve gereksiz dosyalardan arındırmanız da önemlidir. Tüm bu şeyleri sağladıktan sonra tekrar telefonunuzun arama durumunu kontrol edin. Bu yöntemler ile pratik ve kolayca telefonunuzun hatalarını engellemiş olacaksınız. Gerçekleştirmek istediğiniz işlemlerde aynı şekilde hızlı olacaktır.

MİDYO  Google’dan dev yenilik: Mırıldanarak ya da ıslık çalarak aradığınız şarkıyı bulun

 

İlgili Makaleler
Android telefonlarda ekran görüntüsü ve videosu nasıl çekilir?

Bir uygulamada beğendiğiniz fotoğrafı çekmek, arkadaşınıza göndermek. Ya da yaptığınız şeyin videolu olarak kaydetmek için ekran görüntüsü almak veya videosu OKU

Sosyal medyanın çocuklar üzerinde nasıl bir etkisi var?

Birçok ebeveyn sosyal medyanın çocuklar üzerindeki etkileri konusunda araştırma yapmıştır. Sosyal medya insanların hayatına girdiğinden bu yana birçok şeyi kökünden OKU

İnternetiniz yavaşsa kablosuz internet nasıl hızlandırılır?

İnternetimiz bazen yavaş olabiliyor. Kablosuz İnternet teknolojisi son dönemlerin en yaygın kullanılan teknolojisi haline gelmiş bulunmakta. Kablosuz internet bazı teknik OKU

WhatsApp web nasıl kullanılır?

Akıllı telefonlar hayatımızın çok önemli bir parçası haline gelmiş durumda. İçlerinde barındırdığı uygulamalar sayesinde birçok işimizi kolayca halletmemizi sağlayan bu OKU