Hayatımızda ciddi bir yeri olan akıllı telefonlar muhteşem yazılımları ve yapay zeka gücü ile etkileyici. Ancak bir robot olduklarını düşündüğümüzde kimi zaman can sıkıcı tutukluluklar yapabiliyor. Gelen arama cevaplama hatası da sinir bozucu aksaklıklardan biri. Telefonunuz, arayanı sesli olarak bildiriyor ancak arayan isim ekranda gözükmüyor olabilir. Ya da telefona cevap verme ve meşgule atma gibi işlemleri gerçekleştirebileceğiniz ekran karşınıza çıkmıyor olabilir. Android işlemci telefonlardaki bir hata olan bu durum, dokunmatik donukluğu olarak nitelendirilebilir. Telefon bir an için donar ve herhangi bir işlem yapılamaz. Acil telefon beklediğiniz zamanlarda ya da size ulaşılması gereken durumlarda bu ciddi bir problem olacaktır.

Bu hatanın çözümü için yapabileceğiniz birtakım uygulamalar var. Tamire gitmeden kendinizin halledebileceği basit adımlarla bu durumu çözebilirsiniz. Ancak öncelikle sorunun neden kaynaklandığını bulmanız gerekiyor. Eğer arama ekranı uygulaması söz konusu ise ve arama seçimleriniz buna yönelikse sorun buradan kaynaklı olabilir. Bu durumda yapmanız gereken uygulamayı kaldırmak olacaktır. Böylece gelen arama cevaplama hatası ile tekrar karşılaşma olasılığınızı ortadan kalkacaktır. Uygulamayı sildikten sonra telefonu resetleyerek  hatanın düzelip düzelmediğine dair kontrolü yapabilirsiniz.

Şayet böyle bir uygulamaya sahip değilseniz telefonunuzun fabrika ayarlarıyla ilgili bir problem olabilir. Bu durumda yapmanız gereken en mantıklı şey fabrika ayarlarını düzenlemektir. Fabrika ayarlarını düzenlemek birtakım sorunlar doğurabilir. Telefonunuzdaki verileri kaybetmeniz söz konusu olabilir. Fotoğraf, müzik, mesajlar ve sim kartta değil telefonda kayıtlı olan numaralar silinecektir. Telefondaki hataları gideren bu yöntem aynı zamanda telefona dair tüm verileri de yok edecektir. Gelen arama cevaplama hatası bu şekilde de çözülebilir.

MİDYO  Akıllı telefon alırken nelere dikkat edilmeli?

Bir diğer gelen arama cevaplama hatası çözümü ise android işlemci telefonlarda bulunan PlayStore uygulaması üzerinden ‘Call Dialer’ türevi uygulamaları indirmek. Bu uygulamalar bu tür hataları önleyecektir. Telefonunuzun ‘ayarlar’ bölümünden ‘arama’ ile ilgili alana giriş yaparak önbellek temizliği ile bu hatayı çözebilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken önemli bir durum var. Telefon rehberinizin silinmemesine özen göstermelisiniz. Aksi takdirde rehberinizde var olan kişileriniz kalıcı olarak silinecektir. Buna dikkat ederek anlatılan işlemleri uyguladığınızda arama hatalarını çözmüş olacaksınız.

Telefonunuzun depo alanı çok fazla dolu olduğunda da yavaşlama, donuklaşma gibi sorunlar görülebilir. Belirli aralıklarla depo alanlarınızdaki gereksiz dosyaları silerek telefonunuzu hızlandırabilirsiniz. Bu şekilde her türlü kasılma, ekran donması gibi sorunların da önüne geçmiş olacaksınız.

İzleyin: Gelen aramalar görünmüyor hatası android telefonda General Mobile Incoming calls not showing error o

Ayrıca telefonunuzdaki ‘ayarlar’ bölümündeki ‘arama’ alanını da kontrol etmenizi öneririz. Burada izin verilmeyen bildirimler var ise ‘izin ver’ olarak düzenlediğinizde de sorun çözülebilir. Burada yer alan ‘başlıklar’ yazılı bölgeyi etkinleştirmeniz gerekebilir. Sonrasında tekrar kontrol etmenizi öneririz. Dolayısıyla gelen arama cevaplama hatası kaynağını bulmak önemlidir. Kaynaklandığı sebebe yönelik düzeltici adımlar zaman kaybını önleyecektir.

Elbette akıllı telefonların hayatımızı büyük oranda kolaylaştırdığı bir gerçek. Ancak sık kullanımdan kaynaklı ya da başka sebeplerden dolayı bazı sorunlarla karşılaştırdığı da doğru. Bunun için akıllı telefonlarınızın özelliklerine hakim olmanız sizin için iyi olacaktır. Kullanım şekliniz de pek tabii önemlidir. Tüm bu uygulamalara rağmen telefonunuz, sizi hala aynı hatalarla karşılaştırıyorsa yetkili servise götürmeniz gerekebilir. Ancak gelen arama cevaplama hatası genellikle bu sebepler nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Telefonunuzu sık sık virüslerden ve gereksiz dosyalardan arındırmanız da önemlidir. Tüm bu şeyleri sağladıktan sonra tekrar telefonunuzun arama durumunu kontrol edin. Bu yöntemler ile pratik ve kolayca telefonunuzun hatalarını engellemiş olacaksınız. Gerçekleştirmek istediğiniz işlemlerde aynı şekilde hızlı olacaktır.

MİDYO  Telefondaki ısınma sorunu nasıl giderilir?

 

İlgili Makaleler
Telefondaki ısınma sorunu nasıl giderilir?

Telefon kullanıcılarının sıklıkla karşılaştığı ısınma sorunu, birçok nedenden meydana gelebilir. Isınma sorunları genelde donanımsal bir problem değildir. Isınma sorununun temeli, telefonda OKU

İkinci el telefon alanlar dikkat! Yeni düzenleme ile neler olacak?

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, bakanlık tarafından yapılan yeni düzenlemelerle ilgili açıklamalar yaptı. İkinci el piyasası oldukça yoğun olan cep telefonları OKU

Mobil PUBG destekleyen telefonlar

Çevrimiçi oyunların son derece eğlenceli ve rekabetçi olduğunu söylemeye gerek yok. PUBG, popülaritesinin zirvesine ulaşmış gibi görünüyor. İşte öne çıkan ve OKU

2 Bin TL’den uygun telefonlar ve özellikleri

Günümüzde en çok tercih edilen cihazlardan birisi ise akıllı telefonlardır, ancak kişiler çok farklı çeşitlilik olduğunu görürler. Belirli bir şekilde OKU