Bundan tam 20 sene önce, yani 2001 senesinde teknoloji, bu zamandaki kadar gelişmiş değildi. En basitinden Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya ağları yoktu. Bunların yanı sıra dokunmatik akıllı telefonlar dahi insanların hayatında değildi. Günümüzden baktığımız zaman o dönemlerin ne kadar zor olduğunu düşünebiliriz. Teknoloji hız kaybetmeden ilerlemeye devam ediyor ve her sene, bir önceki senenin teknolojik ürünü, teknoloji çöplüğünde yerini alıyor. Özellikle teknolojik stratejiler, teknolojinin hızlı bir şekilde ilerlemesini sağlıyor. Bu sene, yani 2021’deki en önemli stratejik teknoloji trendleri teknolojinin ne kadar ileri bir seviyeye geldiğinin göstergesi durumunda oluyor.

2021'deki En Önemli Stratejik Teknoloji Trendleri

2021’deki En Önemli Stratejik Teknoloji Trendleri

2021 Yılı Stratejik Teknoloji Trendleri

2021 yılında öne sürülen en stratejik teknoloji trendleri, teknolojinin ne durumunda olduğunu bizlere gösteriyor. Stratejik teknoloji trendleri sayesinde teknoloji hız kaybetmeden ilerlemeye devam ediyor. Özellikle 2021 yılının stratejik teknoloji trendleri, 10 sene sonra dünyanın tam anlamıyla teknoloji gezegeni haline geleceğinin göstergesi oluyor.

2021 yılının en önemli stratejik teknoloji trendleri şu şekildedir;

  • Multiexperience (Çoklu Deneyim)
  • Demokrasi
  • Şeffaflık ve İzlenebilirlik
  • Güçlendirilmiş “Edge”
  • Otonom Nesneler
  • Blockchain
  • Yapay Zeka Güvenliği
  • Hiperotomasyon

2021 yılının en önemli ve yeni yıla damgasını vuran stratejik teknoloji trendleri bu şekilde sıralanıyor. Özellikle yapay zeka konusunda yapılan stratejik gelişme, geleceğin en güvenilir biçimde yapay zekalara teslim edilebileceğinin göstergesi durumuna gelmiştir.

MİDYO  Facebook hesabı kalıcı olarak nasıl silinir?

Yapay Zeka Güvenliği

Güvenliğin en iyi şekilde sağlanmasında üstün rol oynayan yapay zekanın, güvenliğinin alınması ve sağlanması trendler arasında yerini aldı. Gelecek için stratejik bir adım olan yapay zeka güvenliği, son derece önemli bir adımdır. Yapay zeka, ilerleyen zamanlarda güvenlik savunmasında itina ile kullanılacak. kalıpları kavramak, saldırıları önceden sezmek ve saldırılara karşı savunma sistemi oluşturmak için yeni adımlar atıldı.

Özellikle ağ güvenliğinde yapay zeka son derece büyük bir rol oynayacak. Ağlara karşı yapılan siber saldırılara karşı yapay zeka, büyük bir savunma yapacak ve gelen tüm saldırıların önüne geçecek. Ayrıca yapay zekanın kötü yönde kullanılması da bu güvenlik stratejisi ile engellenecek ve yapay zeka, emin ellere teslim edilecek.

Otonom Nesneler

Otonom nesneler genel olarak insansız bir şekilde çalışan nesnelerdir ve insanlar tarafından verilen görevleri üstlenirler. Drone, robot, otonom araç ve gemi bu nesneler arasında yerini alıyor.

Stratejik teknoloji trendleri arasında 2021 yılına damga vuran otonom nesneler, her türlü alanda kullanılmaya başlanacak. Kara, hava ve deniz üzerinde kullanıma uygun olan otonom nesneler, depolar üzerinde de aktif bir şekilde rol oynayacak.

Otonom nesneler, otomotiv sektöründe de aktif bir şekilde rol oynayacak. İnsansız otobüs ve otomobil projeleri, otonom nesneler arasında yerini alarak 2021 yılına damgasını vurdu.

2021'deki En Önemli Stratejik Teknoloji Trendleri

2021’deki En Önemli Stratejik Teknoloji Trendleri

Demokrasi

İnsanların teknolojiye kolay bir şekilde erişebilmesi ve oldukça uzman bir şekilde bu teknolojileri kullanabilmesine verilen isim ‘Teknolojik Demokrasi’ oluyor. Teknolojik demokrasi sayesinde artık her insan teknolojiye kolay bir şekilde erişim sağlayabilecek.

MİDYO  2 Bin TL'den uygun telefonlar ve özellikleri

Artık verilen eğitimler sayesinde de insanlar, teknolojiyi son derece uzman bir şekilde kullanabilecekler. Teknolojik demokrasi sayesinde insanlar, teknolojiye de daha kolay bir şekilde erişecekler. Bu da teknolojinin daha iyi şekilde ilerlemesini sağlayacaktır.

Çoklu Deneyim

Çoklu deneyim 2021 yılına en iyi şekilde damgasını vuracak bir trenddir. Öyle ki bundan 10 yıl sonrasına hitap eden bu stratejik trend sayesinde sanal gerçeklik ve karma gerçeklik oldukça ileri boyuta taşınacak.

2021 senesinden itibaren çoklu deneyim, çok sensörlü ve çok temaslı ara yüzleri etkisi altına alacak. Bunların, birbirine doğru evrimleşmeye başladığını görmek son derece mümkün. Önümüzdeki 10 sene içerisinde çoklu deneyim, ortam deneyimi şeklinde görülemeye başlanacak.

Hiperotomasyon

Yapay zeka ile çalışmalar yapan makinelerin kendilerini kodlaması Hiperotomasyon ile mümkün olacaktır. Bu trend, uygulamaları bir sonraki seviyeye taşır ve yükselmesini sağlar.

Bu sistem içerisinde yer alacak olan ‘akıllı iş yönetimi’ cihazların, kendi kendilerini kodlamalarını sağlayacaktır. Bir makinenin, insan yerine geçemeyeceği anlaşıldığı için bu yöntem tercih edildi.

Bu yöntem sayesinde öncesinde kodlaması yapılan makine, diğer makinenin kodlamasını vakti gelince yapacak. Bu da o makinenin bir sonraki dönemde son derece üstün çalışmalar gerçekleştirmesini saplayacaktır.

İlgili Makaleler
Mutlaka izlemeniz gereken 10 Ted teknoloji konuşması

Herkes tarafından bilinen ve sıklıkla takip edilen Ted konuşmaları son yıllarda adından sıkça söz ettirmeyi başarmıştır. 1984 yılından beri yapmış OKU

MİDYO  Android telefonlarda ekran görüntüsü ve videosu nasıl çekilir?
Hayatımızı değiştirecek 20 teknolojik ürün

Teknolojik ürünler hayatı kolaylaştırmak adına üretilmekte ve her dönem içerisinde üretilen ürün mucizevi değer taşımaktadır. Zaman içerisinde toplumun tamamında kullanılan OKU

Nanoteknoloji mühendisliği bölümü nedir? İş imkanları nelerdir?

Nano kelimesi teknolojik anlamda en çok kullanılan ve ilgi çeken kavramlardan biridir. Teknoloji ile birleştirildiğinde ortaya çıkan nanoteknoloji farklı iş OKU

Evden çalışma teknolojisinde gelişmeler devam ediyor

Covid-19 pandemi döneminde pek çok şirket evden çalışma düzenine girdi. Bu düzenin pandemiden sonra da devam edeceği düşünülüyor. Çünkü servis, OKU