Sokak lezzetlerinden biri olan bardakta mısırı hepimiz çok seviyoruz. Peki, önünden geçtiğimizde kokusuyla bizi metheden bardakta mısır lezzetini eve nasıl taşırız? Özellikle annelerimiz çocuklarına içeriğinde ne olduğunu bildiği yiyecekleri vermeyi tercih ederler ve çoğu annemiz bu tarz yiyecekleri evde yapmayı yeğlerler. Bardakta mısır lezzetini de evde yapmak oldukça kolay. Püf noktalarıyla birlikte bardakta mısır nasıl yapılır gelin hep birlikte öğrenelim.

Kullanılan Malzemeler

  • Konserve mısır veya dondurulmuş mısır
  • 1 Yemek Kaşığı Tereyağı
  • 1 Tatlı Kaşığı Karabiber (İsteğe Bağlı)
  • 1 Tatlı Kaşığı Kimyon (İsteğe Bağlı)
  • 1 Tatlı Kaşığı Pul Biber (İsteğe Bağlı)
  • Ketçap (İsteğe Bağlı)
  • Mayonez (İsteğe Bağlı)
  • Tuz

Bardakta Mısır Yapılışı

Eğer konserve mısırı tercih ediyorsanız mısırın içindeki suyu güzelce süzmeniz gerekiyor. Doldurulmuş mısırı tercih ediyorsanız da mısırı önce su da haşlamanız gerekiyor. Daha sonra konserve mısır gibi güzelce suyunu süzmelisiniz.

Evinizde bulunan herhangi bir tava veya tencereye 1 kaşık tereyağını koyuyoruz. İsteğinize göre veya mısır oranına göre tereyağını artırıp azaltabilirsiniz. Yağı erittikten sonra mısırları içine atıyoruz. Karıştırdıktan sonra tencerenin kapağını kapatıyoruz.

Ara ara karıştırdığımız mısırlar suyunu çektikten sonra tuzunu ekliyoruz ve biraz daha karıştırıyoruz. Mısırları doldurmak istediğiniz kâselere alıyoruz ve daha sonra üzerine karabiber, kimyon, pul biber, ketçap, mayonez ekleyebilirsiniz. Baharatları ve ketçap, mayonezi isteğinize bağlı ekleyebilirsiniz veya oranını artırıp azaltabilirsiniz.

İzleyin: Evde Bardakta Mısır Tarifi / BDH ÖZEL TARİFİ

Uygulayabileceğiniz Püf Noktalar

Marketlerde hazır satılan veya kendi dondurduğumuz mısırları önce haşlamamız gerektiğini söylemiştik. Haşlarken mısırları direk suyun içine atmak yerine evinizde varsa tel bir süzgece dökün (Plastik süzgeç suyun sıcağıyla eriyebilir). Daha sonra mısırları güzelce yıkayın. Farklı bir tencereye su kaynatın ve tencerenin üstüne tel süzgecinizi yerleştirin.

MİDYO  Evde kendi kolanı nasıl yapabilirsin?

Tencerenin kapağıyla mısırların üzerini kapatın. Bir süre sonra (10-15 dk.) mısırlarınız haşlanacaktır. Bir diğer püf noktamız ise mısırları tereyağının içine dökmeden önce suyunun güzelce süzdürüldüğünden emin olun. Mısırlar tereyağının tadını daha güzel verecektir. Baharatların ise iyice mısırların içine işlemesini istiyorsanız ocağı kısık ateşe aldıktan sonra tuz ile birlikte ekleyebilirsiniz. Afiyet olsun.

İlgili Makaleler
300 kalori altı diyet smoothie tarifleri

Sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri ile birlikte, bazı içecekler kilo verme sürecinde sizi destekleyebilir. Yeşil çay, kahve ve bitki çayları gibi OKU

Kavanozlardaki büyük tehlike! Konserve yapayım derken canınızdan olmayın

Annelerimizden, büyükannelerimizden gördüğümüz gibi sağlıklı olduğu kadar da ekonomik olan ev yapımı turşu, salça ya da mevsimlik meyve ve sebzeleri OKU

Çocuklarda doğru beslenme nasıl olmalıdır?

Her yaşta bireyin tüketmesi gereken besinler gibi çocukların yiyebileceği sağlıklı yiyecekler de onların zihinsel ve bedensel gelişimi açısından oldukça yararlıdır. OKU

Sıcak yaz günleri için 5 soğuk salata tarifi

Kasıp kavurucu yaz günlerinde pek çoğumuzun en son yapmak isteyeceği şey sıcak ocak ya da fırın başında yemek yapmak. Soğuk OKU