Türk sineması içerisindeki en yetenekli kişilerden birisi olarak hala filmleri bıkmadan izlenilen sanatçı Kemal Sunal, komedi alanındaki filmleri ile hayatımızda yer edinmiştir. Yalnızca komedi değil, çoğu zaman toplumsal sorunları da ele alan filmlerinde kişileri düşündürmeyi de başarmıştır. En iyi Kemal Sunal filmleri bu yazı içerisinde bir araya getirilmeye çalışılmış ve öneriler gerçekleştirilmiştir.

Salako

1974 yılında çekilen bu film bir Ağa’nın kızı ile ana karakterin hikayesini ele alır. Salako, Emine’ye deli divane sevdalıdır ancak bu aşk karşılıklı değildir. Kız, Hamido’ya aşıktır ve babası onu zorla başka birisi ile evlendirmeye çalışır. Bu düğünden Salako sayesinde kaçabilen genç kız, Hamido’yı görünce onu unutacaktır. Ancak eşkıya bu kaçmayı kabul etmez ve onu geri götürmeyi ister. Salako ise onu tekrar kaçırır ve herkesten uzaklara götürmeye başlar. En sonunda ise eşkıyayı öldürerek kızın kalbini kazanır.

Hababam Sınıfı

En iyi Kemal Sunal filmleri içerisinde yer alan Hababam Sınıfı serisi, kuşkusuz ki en eskimeyen seriler arasındadır. İlk olarak 1975 yılında yayınlanan bu filmde yaramaz bir sınıf vardır, kendisine Hababam adını veren edebiyat sınıfı ile Kel Mahmut’un yaşadığı hikayeler filmde ele alınır. Çoğu zaman öğrencilerine kızan birisi olan müdür muavini, öğrencilerinin arkasında olmayı da ihmal etmeyecek ve onları iyi anlayacaktır.

Düttürü Dünya

Toplumsal olayları ele alan bir Kemal Sunal filmidir, izbe mahallelerden birisinde yaşamını sürdüren Mehmet anlatılır. Eşi ve üç çocuğu ile birlikte geçinebilmek için iki işte birden çalışan Mehmet, akşamları klarnet çalarak kazancını elde eder. Bütün günlerini çalışmakla geçiren karakter, yine de ailesine yetemez ve geçim sıkıntıları bitmez. Oturdukları ev de bir başkasına verilince ortada kalan aile kendisine yeni kazanç yolları arayacaktır.

MİDYO  Meybuz nasıl yapılır?

Yedi Bela Hüsnü

Bu film en iyi Kemal Sunal filmleri arasında yerini almış, 1982 yapımı olan bir eserdir. Hüsnü, Hüsniye’yi çok sever ve onun sevgisini kazanmak için mücadele eder. Yakın arkadaşı Cemal’den bazı yöntemler alır ve bunları dener. Ancak yine de kızın kalbini kazanma konusunda başarı gösteremez. Malik ise mahallede bulunan bütün evleri eline geçirir ve herkesi yerinden eder. Hüsnü ise ona karşı gelecek ve mahalleyi savunacaktır.

Dokunmayın Şabanıma

Şaban, kızlarla bir türlü iyi bir şekilde anlaşamayan bir adamdır. Minibüs şoförlüğü yapan bu adam bir gün hapishaneye girer. Ökkeş ile burada tanışır ve çok çapkın bir insandır. Onunla birlikte yer değiştirirler ancak ikisi birden aynı kişiye aşık olurlar. Bu esnada aşık oldukları kişi ise sandıkları kişi olmayacak ve başkasının yerine geçtiği ortaya çıkacaktır. En iyi Kemal Sunal filmleri arasında yer alan bu film 1979 tarihinde yayınlanmıştır.

Bekçiler Kralı

Mahallenin bekçisi olan Şaban oldukça adaletlidir ve kimsenin hakkını kimseye yedirmeyi sevmez. Bu nedenle de mahallede yaşayan kişilerin haklarını savunmak için çaba gösterir. Bekçi olarak yeni atandığı mahallede çalışan bütün esnaf sahtekarlıklarla kazancını sağlamaktadır. Karakola giderek her şeyi anlatan ve durumun değiştirilmesini isteyen Şaban’ı oradakiler çok iyi karşılar. Ancak onun bakanın yeğeni olmadığını öğrendiklerinde ise filmin seyri değişecektir.

Kapıcılar Kralı

En iyi Kemal Sunal filmleri listemizde ailesi ile birlikte kapıcı dairesine kalan Seyit’in hikayesi yer alır. Tüm gününü apartmandakilerin rahatı için geçiren kapıcı, artık çok yorulur. Bütün herkesin sırlarını öğrenir ve bunları kendi yararına kullanır. Apartmana gelen hırsız bir çift onun salak olduğunu düşünerek, onu kandırmaya çalışacaktır.

MİDYO  Psikolojiniz bozulacak: Joker filminin konusu ve oyuncuları

İlgili Makaleler
En iyi Ayşen Gruda filmleri

Domates güzeli olarak hayatımıza giren ve filmleri ile yıllarca içimizi ısıtan sanatçının birçok filmi bulunmaktadır. Oynadığı filmler yıllardır özelliğini kaybetmemiş OKU

Asla kaçırmamak gereken en iyi gerilim dizileri

Gerilim filmlerini izlemeyi seven kişiler, sürekli yeni filmler araştırmaktan sıkılabilirler. Bu nedenle de kendilerine düzenli olarak izleyebilecekleri gerilim dizileri arayabilirler. OKU

Sevgili ile beraber izlenebilecek romantik komedi filmleri

Sevgilinizle yapabileceğiniz aktivitelerden belki de en iyisi Sevgiliyle İzlenebilecek Romantik Komedi Filmleri arasından birini seçip beraber film izlemektir. İzleyeceğiniz film OKU

Senaryosunda İlluminati’yi konu alan en iyi filmler

Dünyada yer almış olan en güçlü örgütlerden biri olan İlluminati Tarikatı, pek çok filmde konu edinilmiş bulunuyor. Senaryosunda bu tarikata OKU