Kediler, evde beslemek için en uygun hayvanlar arasında. Peki çok sevdiğiniz kedinizin evde yarattığı tüyü sorunundan nasıl kurtulabilirsiniz? İşte size birkaç tüyo…

Biliyoruz, kediniz çocuğunuz gibi. Onu çok seviyorsunuz ve her derdine de katlanabilirsiniz… Ancak tüy sorunu biraz canınızı sıkıyor olabilir. Merak etmeyin, evde kedi besleyenler için tüy sorunu çözmek ya da en azından azaltmak mümkün. Böylece evin içinde sürekli uçuşan, mobilyalarınızı farklı bir renge dönüştüren, kıyafetlerinizi kaplayan tüyler görmek zorunda kalmazsınız. Üstelik kedi tüyü sorununu çözmek, sağlık açısından da son derece önemli. Çünkü sizin olmasa bile evinize gelen yakınlarınızın, dostlarınızın kedi alerjisi olabilir. Kedilerin alerjenleri aslında tükürüklerinde bulunuyor. Ancak kediler sürekli kendilerini yaladıkları için, alerjenleri tükürükleriyle birlikte tüylerine de geçiyor. Yani ortada ne kadar az tüy olursa, o kadar az alerjen olur!

Gelelim tüy sorununu ne gibi yöntemlerle çözebileceğinize… Bir kere öncelikle şu gerçeği kabullenin. Evinizi, tüysüz kedi ırklarından biriyle paylaşmadığınız sürece, dökülen tüyler, çoğu kedi sahibi için hiç bitmeyen bir savaştır. Şöyle ki, bu konuda yapılan bazı anketlere göre kedi sahiplerinin pek çoğu tüy dökme sorunundan şikayetçi. Neyse ki tüyleri azaltmanın birçok yolu var. Hem kedinizin, hem mobilyalarınızın, hem de sizin üzerinizde!

Evet, baştan belirttiğimiz gibi, her kedi tüy döker. Ancak kedinizin ne kadar tüy döktüğü birtakım faktöre bağlı. Örneğin genetik yapısı, tüylerinin uzunluğu, derisinin ve tüylerinin sağlığı gibi… Bu detayları veterinerinizle görüşebilir, destek bir tedavi varsa uygulatabilirsiniz. Henüz yeni kedi sahibi olacaksanız, bu detaylara dikkat ederek, daha az tüy döken bir kedi sahiplenebilirsiniz. Bu arada unutmayın, sadece ev için de mi yaşıyor, yoksa dışarı çıkıp girebiliyor mu, bu bile tüy dökme konusunda önemli bir faktör haline gelebiliyor.

MİDYO  Vakit geçirmek için en iyi 5 hobi! Bu hobiler hayatınıza renklendirecek

Bir kere kediniz uzun tüylü bir cinsse, tüylerinin sağlığını korumak ve ayrıca tüy yumağı oluşumunu engellemek için onu her gün fırçalamalısınız. Eğer kediniz kısa tüylü bir cinsse, fırçalama işlemini her iki ya da üç günde bir yapabilirsiniz. Ayrıca uzun tüylü kedileri, veterinerinizin de onayını alarak ara sıra tıraş ettirmek iyi bir çözüm olabilir.

Video: KEDİ VE KÖPEKLERDE TÜY DÖKÜLMESİNE KESİN ÇÖZÜM! MUTLAKA İZLEYİN!

Kedilerde tüy dökülmesini azaltmak için özel şampuanlar ve spreyler olduğunu biliyor musunuz? Bunları kedinizde deneyerek epey bir yol kat edebilirsiniz. Bunlar genellikle cildi besleyen güzel kokulu yağ asitleri içerir.

Eğer kediniz son dönemde normalden daha fazla tüy döküyorsa, kullandığınız mamayı değiştirerek beslenmesinden kaynaklı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Kaliteli beslenme, kedinizin derisini ve tüylerini içten dışa doğru iyileştirecektir. Tüy yumağı bir sorunsa, kedinizin sindirdiği tüyleri çıkarmasına yardımcı olmak için çözünür lif içeriği yüksek mamalar kullanabilirsiniz.

Gelelim mobilyalarınıza… Evcil hayvan tüylerini mobilyanızdan çıkarmaya yönelik çeşitli ürünler var. İşin püf noktası, sizin ihtiyaçlarınız için doğru aracı bulmak. Koltuklarınızın kumaşının türüne uygun temizleme aracını bulmak için birkaç deneme yapabilirsiniz. Ayrıca mutlaka güçlü çekimi olan bir elektrik süpürgesi edinin. Bazı süpürgelerde, hayvan tüyü temizlemek için özel aparat bile bulunuyor. O tüyler o koltuktan çıkacak! Unutmayın, kedi tüyünden iyice arındırılmış bir koltuk, aynı zamanda daha temiz kıyafetler de demek.

MİDYO  Evcil hayvan seçimi; Evcil hayvan beslemenin püf noktaları nedir?

Diyelim ki önemli bir toplantınız var. Sabah iki dirhem bir çekirdek giyinip kuşandınız. Tam evden çıkarken bir baktınız da pantolonunuzun paçası kedi tüyü kaplı. Bu manzaradan kimse hoşlanmaz elbette. İşte yapışkanlı kedi tüyü ruloları burada devreye giriyor. Bu rulolardan evde bolca bulundurun. Hatta arabanızda da bulundurun ki, toplantıya girmeden az önce, gözden kaçmış birkaç tüyü de kolayca alıverebilesiniz.

 

İlgili Makaleler
Evcil hayvan seçimi; Evcil hayvan beslemenin püf noktaları nedir?

Hayvan sahiplenmelerinin artış göstermesiyle birlikte hayvan sahiplenen bireyler " evcil hayvan beslemenin püf noktaları nedir? " şeklinde aramalar yapmaya başladı. OKU

Rüyada kedi görmek nasıl yorumlanır?

Rüyada kedi görmek, kedi yavrusu görmek ya da kedi görüp kovalamak, farklı farklı anlamlara gelebilir. Rüyalar, çoğu zaman önemsiz olarak OKU

Evden online spor yapmak için nasıl bir yol izlemeliyim?

Spor yapmak isteyen insanlar, online spor yapmak konusunda daha çok bilgi almaya başlamıştır. Online sporlarda, bir diyetisyen ve spor hocasının OKU

İncir aşısı nasıl yapılır? – İncir ağacı özellikleri nelerdir?

Pek çok kişi, incir aşısı nasıl yapılır? Sorusunun cevabını araştırmaktadır. Ana vatanı Türkiye olan ve en çok Ege bölgesinde yetişen OKU