Gelişen teknoloji ile birlikte günümüzde çocukların ellerinde bile telefon ya da tablet gibi teknolojik cihazları görmek mümkün. Hatta durum o kadar büyük bir boyuta ulaştı ki çocuklar onlar teknolojik cihazlar olmadan bir şey yapamaz hale geldi. Özellikle pandemi dolayısı ile evlere kapandığımız bu dönemde çocukların dışarda oynama gibi bir ihtimali de çok az olacağından teknolojik aletlere yönelimi de fazlalaşmış bir vaziyet haline gelmiştir. Tüm bu durumlar çocukların hayal gücünü ve yaratıcılığını kısıtlayan birer etken olarak karşımıza çıkar. Bu sebeple evde kaldığımız bu dönemde çocuklar için evde yapılabilecek etkinlik önerileri kurtarıcı bir çözüm olacaktır.

Evde çocuklar ile beraber yapılacak çok çeşitli faaliyetler olup bu faaliyetleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Zeka oyunları çocuklar için hem eğlendirici hem de eğitici olduğundan dolayı özellikle küçük yaştaki çocuklar için oldukça faydalı olacaktır.
  • Çocukların yaratıcılık ve hayal güçlerini geliştirmek amacıyla kartonlarla ya da çarşaf, minderler ile yapılan evler.
  • Resim çizmek ya da boyama yapmak, baskı yapmak gibi faaliyetler.
  • Çocuklar ile birlikte yemek yapmak oldukça eğlenceli bir etkinlik olacaktır.

Tüm bu faaliyetlere benzer evde çocuklar ile birlikte yapılacak pek çok faaliyet bulmak mümkün olacaktır.

Çocuklar İçin Evde Yapılabilecek Etkinlik Öneriler

Çocuklar İçin Evde Yapılabilecek Etkinlik Öneriler

Zeka Oyunları

Zeka oyunları çocukların kişisel gelişimini olumlu yönde etkileyen ve bununla birlikte çocuklar için hem eğlenceli hem de eğitici oyunlar olarak karşımıza çıkar. Evde yapılabilecek etkinlerin en başında gelen zeka oyunları ile çocuklarınızın teknolojik aletlerden uzaklaşmasını sağlamanız da mümkün olacaktır.

MİDYO  En iyi Ayşen Gruda filmleri

Sebzelerden Baskı

Evde yapılabilecek etkinliklerden bir diğeri olarak ise sebze ya da çeşitli yiyeceklerden yaptığımız baskılı resimleri göstermek mümkündür. Oldukça eğlenceli ve renkli bir etkinlik olarak karşımıza çıkan baskılı resimler genellikle patates gibi sebzelere çeşitli motifler oluşturarak gerçekleştirilir. Daha sonrasında bu motifler istenilen renklere boyanarak kağıda basılır ve ortaya birbirinden güzel ve renkli görüntüler ortaya çıkar. Patates baskısı evde çocuklar ile birlikte yapılacak eğlenceli bir etkinlik olarak bilinir.

Soğan baskı nasıl yapılır? / How to print onion?

Çarşaflardan Dünya

Evde çocuklar ile birlikte yapılabilecek ve çocukların hayal gücünü ön plana çıkarıp geliştirecek bir etkinlik olarak çarşaflardan, minderlerden ya da kartonlardan bir dünya inşa etmek çıkar. Çocuklara verilebilecek bir kaç çarşaf ya da minder ile onların neler yapabileceklerini görebileceğiniz bir etkinlik olarak karşımıza çıkar. Çocuklar bu etkinlikte kendi dünyalarını kuracaklar belki de bir kule bile inşa edebilirler. Aynı şekilde kartonlarla da el becerileri gelişerek bir şehir ya da bir yapı inşa etmeleri mümkün olacaktır. Özellikle evde boş duran karton kutular ya da kuleler bir ev oluşturmak için mükemmel malzemelerdir.

Çocuklar bu kutularla ister bir ev isterse bir okul ya da arabalarını park etmek için bir garaj yapabilirler. Çocuklarınız ile yapabileceğiniz bu etkinliklerde tüm işi çocuklara bırakmak yerine onunla bir oyun arkadaşı gibi görevleri bölüşmeniz çok daha iyi olacaktır.

MİDYO  Çocuk zekasını geliştiren oyunlar

Oyun Hamuru

Oyun hamuru da çocukların el becerilerini geliştirmek ve hayal güçlerini kullanmaları amacıyla evde tercih edilebilecek etkinlikler arasında yer alır. Oyun hamuru oldukça kullanışlı bir malzeme olup çocuklar oyun hamurları ile ister ev, ister yemek isterlerse ise çok daha farklı ve yaratıcı şeyler yapabilir.

Çocuklar İçin Evde Yapılabilecek Etkinlik Öneriler

Çocuklar İçin Evde Yapılabilecek Etkinlik Öneriler

Tropikal Ada

Özellikle küçük yaştaki çocuklar her şeyden çabucak sıkılabilen bir yapıya sahip olduğundan onların sıkılmayacağı etkinlikler bulmak zor olabilir. Tropikal ada yapımı çocukların kolay sıkılmayacağı renkli ve hayal güçleriyle oluşturacakları güzel bir etkinlik olarak karşımıza çıkar. Evde rahatlıkla bulabileceğiniz malzemeler ile çocuklarınızın hayal güçlerinin zorlamanız mümkün olacaktır.

Basit bir tropikal ada oluşturmak için küçük bir tepsinin yarısını kaplayacak bir biçimde mavi poşet geçirmeniz gerekir. Bu mavi poşet sizin deniziniz olacaktır. Ardından evde bulunan irmik, su, çeşitli otlar ve süngerleri ile tropikal adanızı oluşturmaya devam edebilirsiniz. Tropikal ada yapımı çocukların ilgini fazlasıyla çeken ve oldukça eğlendikleri bir etkinlik olarak bilinir.

Kitap Okumak

Oldukça eğitici bir etkinlik olarak bildiğimiz kitap okuma etkinliği ile çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırmak da mümkündür. Kitap okuma alışkanlığının en iyi bir şekilde kazanıldığı yaş grubu çocuklar olarak bilinir. Bu sebeple çocuklar yaş grupların uygun kitaplar seçerek evde kitap okuma etkinlikleri düzenleyebilirsiniz. Bununla birlikte okuma yarışları da oldukça eğlenceli etkinlikler olarak karşımıza çıkar.

MİDYO  Yazlık kıyafetleri saklarken nelere dikkat etmeli
İlgili Makaleler
En çok satan zeka oyunları hangileridir?

Zeka oyunları çocuk, genç ve yetişkin herkes için faydalıdır. Beyin jimnastikleri yaparak daha fazla düşünebilir ve beyninizi daha etkin kullanabilirsiniz. OKU

2021’de en çok tercih edilen zeka oyunları hangileri?

Zeka oyunları günümüz oyunlarının içerisinde belki de en çok tercih edilenlerden biridir. Onu bu kadar tercih edilebilir kılan fiyatının uygun OKU

Çocuk odaları için oyun köşesi önerileri

Her evin belli bir düzeni bulunuyor. Bu düzen oda sayısına uygun bir şekilde oluşturuluyor. Genelde çocuklu evlerde çocuk odası bulunması OKU

Çocuklar için evde slime nasıl yapılır?

Çocukların zevkle oynadığı ve son zamanlarda çok popüler olan slime ev ortamında kolayca yapılabilir. Çocuklar ile birlikte slime yapmak eğlenceli OKU