Anne sütünün ne denli önemli olduğu konusunda herkes hem fikirdir. Anne sütüne ek olarak dışarından bebeklere sağlanan ekstra besinlerde bilineceği üzere son dönemde çok tercih edilmektedir.

Pek çok çeşitle sunulan bu yan ürünler bebeğin sağlıklı gelişmesi adına ekstra katkı sağladığı yönünde iddialarda bulunmaktadır. Uzmanların bu konudaki fikirleri ise çoğunlukla bebeklerin sadece anne sütü ile ihtiyaç duyduğu her şeye sahip olduğu yönünde. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ceyda Kapıcıoğlu tarafından yapılan açıklamada anne sütü içme imkanına sahip olan bebeklerin dışarıdan alınan mamalarla beslenmemesi gerektiğinin altını çizdi.

Bebek Süt

Bebek Süt

Kapıcıoğlu yine aynı açıklama kapsamında emzirme sürecinde annenin son derece dikkatli ve sağlıklı beslenmesi gerektiğine dikkat çekere, zayıflamak adına ani kilo kayıpları yerine, günlük en az 800 kaloriden oluşan bir beslenme diyeti yapması gerektiğini söyledi. Böylelikle anne sütü bebeğin sağlıklı gelişimi adına temel besin kaynağı olarak bebeğe verilmiş olacaktır.

Bebek gelişiminde özellikle ilk 6 ay çok büyük öneme sahiptir. Bu süreç içerisinde bebeğin en sağlıklı şekilde gelişiminin sağlanması adına anne sütü en kritik role sahip bileşendir. Özellikle zeka gelişimi ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi adına bebeğe sağladığı katkılar çok belirgin olan anne sütü, aynı zamanda bebeğin su ihtiyacını bile karşılayabilmektedir.

Video: Bebeklerde Anne Sütünün Önemi

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Kapıcıoğlu yaptığı açıklama da ilk 6 ay boyunca anne sütü dışından dışarıdan hiçbir besinin bebeğe verilmemesinin altını çizerken, ilk 6 ay kapsamında bebeğin ihtiyaç duyduğu tüm mineralleri ve hatta suyu sadece anne sütü ile aldığına dikkat çekti. İlk 6 aylık periyottan sonra ise bebeklere anne sütü dışında takviye gıdaların ya da besinlerin 2 yaşına kadar verilmesi mümkündür.

MİDYO  6 aylık bebeklerin beslenmesi konusunda nelere dikkat edilmelidir?

Kapıcıoğlu yapmış olduğu açıklamalarda özellikle yeni doğan bebeklerin gelişimi için piyasada çok fazla ürün olduğunu vurgularken, sıklıkla ilk 6 ay için anne sütü dışında bu ek gıdalara başvurulmaması gerektiğinin altını çizdi. Bu bağlamda annelere ilk 6 ay boyunca sadece anne sütü ile bebeklerini besleme konusunda tavsiye veren Kapıcıoğlu, anne sütünün her zaman ve daima sıcak, temiz ve steril olduğunu altını çizerek, içerinde barındığı mineraller ve etkenlerden ötürü bebeğin gelişimine tek başına katkı sağlayabileceğinin önemle üzerinde durdu.

Kapıcıoğlu yapmış olduğu açıklamada anne sütünün pek çok hastalığın önüne geçmesi adına bebeğin korunması için çok kritik bir öneme sahip olduğunu söyledi. Kapıcıoğlu’nun yaptığı açıklamada anne sütünün bebeği koruma konusunda sağladığı yararları şu şekilde sıralamak mümkündür:

Alt solunum yolu ve kulak enfeksiyonu konusunda bebeği korur.

Sindir hastalıkları konusunda son derece kritik bir öneme sahiptir.

Mide ve bağırsak hastalıkları konusunda bebeği korur.

Kulak, göz ve cilt sağlığının korunması adına da son derece büyük önem arz etmektedir.

Kapıcıoğlu yaptığı açıklamada anne sütü için altın süt tabirini kullanarak anne sütünün bebeğin gelişimi konusunda ne denli değerli olduğunun altını çizdi.

Kapıcıoğlu sağlıklı bebek gelişiminin sağlanması adına anne sütünün önemi üzerinde dururken aynı zamanda annelere de bir takım tavsiyelerde bulundu. Bazı durumlarda annelerin bebekleri emzir me konusunda sorun yaşadığını belirten Kapıcıoğlu, HİV, enfeksiyonu, Hepatit C ve bazı ruhsal bozukluk durumlarında annelerin emzirme yolunu tercih etmediklerini gözlemlediğini söyledi.

MİDYO  Çocuklarla iletişim nasıl kurulmalıdır?

Bu tarz durumlarda annelere öncelikli olarak çocuk hekimlerine danışmaları konusunda uyarılan yapan Kapıcıoğlu, uzmanlara danışmadan eczane ya da marketlerden ekstra gıdaların alınmamasının ve bu konuda son derece dikkatli davranılmasının altını çizdi.

İlgili Makaleler
Bebeklerde sarılık ne yapılması gerekir?

Bebek sağlığı konusunda bebeklerde sarılık nedir? Yapılması gerekenler nelerdir? Hususu ayrı bir öneme sahiptir. Her anne ve babanın bu konuda OKU

Gebelikte oluşan lekelerden nasıl kurtuluruz?

Hamilelik sürecinde anne adayında lekeler görülür ve gebelikte oluşan lekelerden nasıl kurtuluruz sorusu merak edilir. Öncelikle hamilelik süresince hormonlar değişimlere OKU

Hamilelikte midesi bulananlar dikkat! Hamilelikte kusmayı önlemek için ne yapmalıyız

Hamilelikte özellikle ilk haftalarda oluşan mide bulantısını, kolay ve doğal yollardan geçirmenin birçok yolu bulunmaktadır. Anne adayı kadınların en savunmasız OKU

Tüp bebek tedavisi nasıl yapılır? Tedavi aşamaları nelerdir? (Tüp Bebek Tedavi Süreci)

Tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olmayı düşünenlerin, konuyla ilgili yeterli bilgileri olmadığından, tüp bebek tedavi aşamaları ile ilgili soruları OKU