Beslenme alışkanlıklarınız ile cildinizin sağlığı arasında bir ilişki olduğunu biliyor muydunuz? Cildin daha parlak ve pürüzsüz görünmesi için cilt için faydalı besinler tüketilmelidir. Cildin güzel görünmesi için yenilen gıdalar oldukça önemlidir. Bazı besinler cilde iyi gerilirken bazıları da cilt bariyerini bozarak cilde zarar vermektedir. Sağlıklı ve düzenli şekilde beslenildiği ve doğru gıdalar seçildiği taktirde cildimizde kusursuz ve lekesiz hale gelmektedir.

Salatalığın Cilde Faydası

Salatalık tüketilmesi vücuttaki toksinlerin atılması için oldukça önemlidir. Toksinlerden arınmış bir cilt daha kusursuz ve pürüzsüz görünmektedir. Salatalık tüketiminin dışında salatalıkla yapılan maskelerde cilt için çok faydalıdır. Salatalık maskeleri ciltteki fazla suyu emer ve cildi nemlendirir. Göze konulan salatalıklar göz morluklarını ve göz kaşıntılarını giderici etkiye sahiptir. C vitamini içerir ve bu vitamin cildin daha canlı ve genç görünmesine neden olur.

Balın Cilde Faydası

Bal çok iyi bir antioksidandır. İçeriği nedeniyle de gençleşme adına cilt üzerinde kullanılmaktadır. Cildin daha gergin ve genç görünmesine sağlar. Yüze canlılık veriri. Akne gibi cilt problemlerini giderici bir etkiye sahiptir. Cilde sürülecek bal organik olmalıdır. Organik bal cilt için son derece faydalıdır ve yumuşak bir cilde kavuşmak için tercih edilmektedir.

MİDYO  Yaz geliyor! Yaz sebzeleriyle fit kalmanın yolları

İzleyin: Beslenme Alışkanlıklarınızı Değiştirerek Cilt Sorunlarından Nasıl Kurtulursunuz?

Yeşil Çayın Cilde Faydası

Yeşil çay kilo vermeye yardımcıdır ve vücut enfeksiyonları, stres gibi faktörlerin giderilmesi için önemli bir gıdadır. Vücuttaki stresi azalttığı için cilde de katkıları mevcuttur. Düzenli şekilde tüketildiği taktirde cilt üzerindeki sivilcelere ve siyah lekelere karşı koruyucudur. Cilt üzerine pamuk yardımıyla da tonik şeklinde uygulanabilir. Demlenen yeşil çay ılık olacak şekilde pamuğa dökülür ve cilt temizlenir. Cildi arındırdığı için doğal makyaj temizleyici olarak da kullanılır. Kaşıntı ve kızarıklık problemlerine de iyi geldiği bilinmektedir.

Elma Sirkesi

Ciltte meydana gelen sivilcelenmeler oldukça sinir bozucu olabilmektedir. Elma sirkesi çoğu hastalığa iyi gelmekte olan bir inflamatuar gidericidir. Ciltteki iltihaplı sivilcelere karşı oldukça başarılı bir gıdadır. Sivilce üzerine bir pamuk yardımıyla uygulandığı taktirde sivilceleri kurutarak yok etmektedir.

Cilt İçin Faydalı Besinler

Cilt İçin Faydalı Besinler

Cevizin Cilde Olan Faydası

Ceviz tüketimi cilt için gerekli olan vitamin ve minerallerin karşılanması için gereklidir. Akneler çinko eksikliklerinden dolayı çıkar. Cevizde de çinko açısından oldukça zengin bir besindir. Cevizin suyu da cilt için oldukça önemlidir. Bir gece suda bekletilerek de tüketimi gerçekleştirilebilir.

Ispanağın Cilde Faydası

Ispanak cildin onarılması için kullanılan ve tüketilen bir besin gıdasıdır. A vitamini bakımından oldukça zengindir. Düzenli tüketildiği taktirde ciltte meydana gelen pullanmaların önüne geçebilmektedir.

Somonun Cilde Faydası

Balıklarda cilt ve deri sağlığı için tüketilmesi gereken gıdalardır. Balık çeşidi olan somon ciltte meydana gelebilecek tahriş hissini azaltır. Ciltteki siyah ve beyaz noktaların giderilmesine yardımcı olur. Cildin esnekliğini korur ve cildi yapılandırır. Cildin daha yumuşak ve pürüzsüz olmasına yardımcı olur. Düzenli şekilde tüketildiği taktirde sağlıklı yağ asitleri dolayısıyla vücut için faydalıdır.

MİDYO  Evde kusursuz cilt ve göz makyajı yapmanın püf noktaları

Yeşil Yapraklı Besinlerin Cilde Faydası

Brokoli, maydanoz gibi sebzeler cildin yaşlanmasının önüne geçen gıdalardır. Bunlar kollajen üretimini destekliyor ve cildin esnek yapısını koruyor. Daha aydınlık ve sıkı bir cilt yapısına kavuşmayı sağlıyor.

Cilt İçin Faydalı Besinler

Cilt İçin Faydalı Besinler

Cilt İçin Zararlı Besinler Nelerdir?

Cilt için faydalı besinleri tüketmek kadar zararlı besinlerden uzak durmak da gerekmektedir.

Zararlı besinler şunlardır:

  • Sağlıksız cipsler
  • Asitli içecekler
  • Şekerli gıdalar
  • Beyaz un ve unlu mamuller
  • Aşırı baharatlı gıdalar
  • Çikolata

Bu gibi zararlı gıdalar ciltte akne ve lekelenmelere yol açmaktadır. Bu yüzden cilt için faydalı gıdalar tercih edilmelidir. İçecek olarak asitten uzak durulmalı ve su tüketimine ve miktarına özen gösterilmelidir.

İlgili Makaleler
Makyaj nasıl temizlenir? Doğru makyaj temizleme teknikleri nelerdir?

Makyaj yapan kadınlar, doğru makyaj temizleme teknikleri konusunda yeterli bilgiye sahip olmalıdır. Bu durumun önemi fazla olmakla birlikte, doğru teknikler OKU

Kalın kaşlara nasıl şekil verebiliriz?

Kalın kaşa sahip olan kişiler, kalın kaşlara nasıl şekil verilmelidir konusu üzerinde araştırma yapar. Kalın kaş, şekil verilmek için en OKU

Esmerler için makyaj tüyoları

Makyaj kadınlar için vazgeçilmezdir, ama güzel teknikle yapılan makyaj çok daha önemlidir. Esmer kadınlar, esmer tenliler nasıl makyaj yapmalıdır sorusunu OKU

Evde gelinler için makyaj önerileri

Gelinlik giymek ve yapılan makyaj her genç kızın hayalidir. Gelin makyajı yaptıracağınız zaman kuaförlerden bu konusa iyi bir şekilde hizmet OKU

MİDYO  Balı güzellik rutininize dahil edin! Sonuçları sizi ve etrafınızdakileri şaşırtacak