Eğer kilo vermekte zorlanıyorsanız yaz sebzeleriyle fit kalmanın yolları size uygun olabilir. Yazın kilo vermek genelde daha zor olur fakat yaz sebzelerini tüketerek bunu tersine çevirebilirsiniz. Yaz kış demeden harika sebzeler tüketmekteyiz, hepsi oldukça sağlıklı ve faydalı. Hepsinin kendine has özellikleri var. Bazı yaz sebzeleri de fit kalmaya yardımcı olur, kilo verimini hızlandırır.

Fit Kalmanın Yolları

Salatalık

Salatalık daha çok yazın tüketilen bir sebzedir. Sulu olması, lezzetli ve serinletici özelliği diyet listelerinde en üst sırada yer almasını sağlıyor. Sadece listelerde değil tek başına bile fit kalmaya yardımcı olur. İçeriğinde bulunan tartronik asit posasında bulunan karbonhidratların yağa dönüşmesini engeller. Bu sayede fazla yağ oluşumunun da önüne geçmiş olur. Selülüz sindirimine yardımcı olur, fazla toksinleri uzaklaştırır ve kilo vermeyi sağlar. Salatalığın suyunu içebilirsiniz.

Malzemeler;

  • 1 salatalık
  • 1 litre su
  • 1 limonun suyu
  • 1 yemek kaşığı chia tohumu

Blenderda tüm malzemeler geçirilir, bardağa chia tohumu eklenir ve suyu da üstüne konulur. Her öğünden 20 dakika önce tüketilebilir. 5 gün boyunca tüketin ve 10 gün ara verip devam edin, bunu rutin haline getirdiğinizde hızla kilo vereceksiniz.

İzleyin: YAZA ÖZEL 5 FARKLI YEMEK TARİFİ | Diyetisyen Mutfağı

Biber

Biberde yazın daha sık tüketilen sebzeler arasındadır. Fit kalmanın yolları için tercih edilen besinler arasında çok görülmez ancak aksine çok etkilidir. Az miktarda ve çiğ olarak tüketildiği zaman mideye de rahatsızlık vermez. En önemli özelliği ise vücudun kalori yakmasına yardımcı olmaktadır. Özellikle içeriğindeki kapsaisin maddesi sayesinde vücudun sıcaklığı artar ve kilo vermeye yardımcı olur. Her gün çiğ olarak kendi başına veya küçük parçalar halinde salatanın içinde tüketin.

MİDYO  Online diyet nedir? Nasıl yapılıyor? Ücreti ne kadar?

Domates

Domates yaz kış tercih edilen bir sebzedir, ancak bazı yerlerde yaz meyvesi olarak geçmektedir. Fakat her zaman sebze olarak bilinir. Oldukça etkili bir detoks besinidir. İçeriğindeki antioksidan, biyoflavonoid, A, C, B3, K vitaminleri, fosfor, kalsiyum, çinko, magnezyum, potsyum, sodyum, manganez sayesinde kilo vermeye ve sağlıklı bir yaşam sürmeye yardımcı olur.

Bakla

Baklada yazın tüketilen sebzeler arasındadır ve yağ yakma özelliğine sahiptir, bu sayede daha fit bir görünüme sahip olabilirsiniz.

İlgili Makaleler
Buzlukta sebze saklamanın püf noktaları nelerdir?

Yaz aylarının sonuna yaklaşıldığında buzlukta sebze saklama zamanları başlar. Yazın sebze çeşitliliğinin fazla olması dolasıyla bazı sebzeleri, kışın yemek üzere OKU

Daha fazla sebze yemenin 6 yaratıcı yolu

Sebzeler, sağlığınızı artıran ve hastalıklarla savaşmaya yardımcı olan besinler ve antioksidanlar açısından zenginler bu sebeple yemeklerinize daha fazla sebze eklemek OKU

Online diyet nedir? Nasıl yapılıyor? Ücreti ne kadar?

Son dönemde her şeyin uzaktan olanı revaçta. Online diyet, daha çok çeşitli sebeplerden dolayı diyetisyene gitme imkânı bulamayan kişiler tarafından OKU

Doğal görünümlü makyaj nasıl yapılır?

Sade ve doğal makyaj yapmak son zamanlarda oldukça moda olan bir durumdur. Peki, doğal makyaj nasıl yapılır? Birçok genç doğal OKU