Yalan makinesi, bir diğer adıyla “poligraf”; bir kişiye soru sorulması esnasında kan basıncı, nabız, nefes sıklığı gibi insan vücudunda gerçekleşen fizyolojik değişiklikleri ölçerek bir insanın yalan söylüyor olduğunu anlamamıza veya en azından bir fikre sahip olmamıza yarayan alettir. Bir kişinin yalan söylediği durumda vücudundaki fizyolojik değişimlerin doğru söylediği durumla kıyaslandığında analiz edilen farklılıklar yalan makinesinin çalışma prensibini oluşturuyor.

Test Aşaması

  • Testi gerçekleştirecek olan kişi test edilecek kişi hakkında bilgi almak amacıyla bir takım sorular sorar.
  • Doğruları söylemesi için teşvik etmek maksadıyla, makinenin nasıl çalıştığını ve yalanları tespit ederken büyük oranda hatasız çalıştığı hakkında bilgi verir.
  • Analiz yaparken yardımcı olması için asıl testten bağımsız, kişinin vücudunun tepkisini ölçmek amacıyla bazı sorular sorulur.
  • Son aşamada ise sorular sorulur ve analiz gerçekleştirilir.

İzleyin: Yalan Makinesini Denedik!: Tüm Ofis Patronun Karşısında Terledi! (Yok Yok Kovulmadık!)

Yalan Makinesi Ne Kadar Doğru Sonuç Verir?

Bu soru yıllardır bilim insanları tarafından tartışılıyor ve henüz net bir sonuca varılabilmiş değil. Araştırmalar incelendiğinde çok fazla fikir ayrılığı bulunduğu anlaşılıyor. Poligraflar insanın test esnasında oluşabilecek psikolojik rahatsızlıklarına karşı hatalı sonuç verebilecekleri düşünüldüğünde %100 emin olabileceğimiz bir durum olmadığı ortaya çıkıyor. Ancak buna rağmen kendi algılayabildiğimizden daha objektif bir sonuç vereceği de ortada.

MİDYO  İlginç sonuç! Gözlük 5 kat fazla koruyor

Kullanım Alanları

Her ne kadar kesin delil oluşturmayacak olsa da Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere bazı ülkelerde en azından bir fikir vermesi açısından suçluların tespiti için kullanılıyor.

Video: YALAN DEDEKTÖRÜ NEDİR! NASIL ÇALIŞIR!! (Weptekno kamera arkası)

Yalan Makinesini Kandırmak Mümkün Mü?

Yanılma payının olduğunu göz önünde bulundurursak, evet, kandırılabilir. Ancak bunun için test edilen kişinin olabildiğince soğukkanlı olması ve kendisini de doğru söylüyor olduğuna sonuna kadar inandırması gerekmekte. Bunun yanında istemsiz kas hareketleri, nabız değişimi gibi ölçülebilir değişikliklerin tamamıyla kontrol edilebilecek olması oldukça düşük bir ihtimal olarak kalacaktır.

Sonuç

Yalan makinesi veya poligraf, insan vücudunun yalan söylerken istemsiz tepkilerini ölçerek, bir analiz doğrultusunda yalanı ayırt etmeye yarayan bir alettir. Kesin doğru sonuç vermiyor da olsa en azından bir fikir oluşturması açısından önemli bir teknoloji olduğu açıktır.

İlgili Makaleler
Çocuklarda bahar alerjisi

Ebeveynler çocuklarda bahar alerjisi durumlarına yönelik araştırma yapmaktadır. Alerjiler tıpta hipersensivite reaksiyonları olarak bilinmektedir. Hapşuruk, öksürük, burun akıntı hissi, alerjik OKU

Oruç tutmanın bilimsel olarak faydaları nelerdir?

İslam aleminde orucun yeri büyük bir yer kapladığından dolayı herkes tarafından oruç tutmanın bilimsel olarak faydaları nelerdir sorusu merak edilmektedir. OKU

Bilim nedir? Bilim nasıl ortaya çıktı?

Teknolojinin gelişmesiyle değişen dünyada düşünce hayatında sıklıkla sorulan bir soru vardır; bilim nedir? Bilim fiziki evrenin sistematik olarak gözlenmesi, deney OKU

MİDYO  Mutlaka öğrenilmesi gereken bilgilerin başında gelen kalp masajı nasıl yapılır?
Organ bağışı nedir? Nasıl yapılır?

Bazı durumlarda vücutta gelişen olumsuzlardan dolayı organ kayıpları meydana gelebilir bu durumda organ bağışı ve organ bağışı nedir ve nasıl OKU