Herhangi bir işlem için kan bulmanız gerekiyor ve kan grubu nasıl anlaşılır sorusunu soruyorsanız, bu sorunuza en doğru cevabı sağlık kuruluşlarınızdan alabilirsiniz. İnsan vücudunun en değerli minerali hiç şüphesiz kandır. Kan, içeriğinde bulunan bileşenler ile vücudun ayakta durmasını sağlar.

Ancak bazı insanlar insan yaşamı için kanın ne derece önemli olduğunun farkına, kan gerektiği veya kana ihtiyacı olduğu anda varır. Kan kaybından ölmek diye bir bilgi vardır ve bu ölümlerin çoğu kişilerin kan gruplarını zamanında öğrenmemelerinden kaynaklanır. Kan grubu öğrenme işlemi kısa süreli bir işlem olsa da, kaza ve yaralanma gibi olumsuz durumlarda saniyelerin bile büyük önemi vardır.

Kan Grubu Öğrenme

Kan Grubu Öğrenme

Kan Grubunuzu Öğrenmek İçin Nereye Başvurmanız Gerekir?

Kan grubunuzu öğrenmek için;

 • Aile sağlığı merkezlerine,
 • Hastanelere,
 • Tıp merkezlerine,
 • Kızılay’a,
 • Kan bankalarına başvuru yapabilirsiniz.

Bu merkezlerde kan grubu tespit edildiği gibi kan sayımı da yapılmaktadır. Kanınızın durumuna göre fazla kan olup olmadığı da tespit edilir. Bu merkezlerde kan grubu tespiti aynı zamanda sağlıklı bireyler olup olmadığınızı da ortaya çıkaracaktır. Kan grubunu öğrenmenin diğer bir yolu da ebeveynlerinizin kan grubunu öğrenmektir. Tıpta anne ve babanın kan grubuna göre çocuklarında kan gruplarının hangisi olduğuna dair bilgiler vardır.

MİDYO  Zatürre aşısı nedir? Ne zaman yapılır? Yan etkileri var mıdır?

Video: Kan grubu belirleme – Kan grubu tespiti nasıl yapılır?

Kan Grubu Tespiti Nasıl Yapılır?

Kan grubunuzu tespit ettirmek için başvurduğunuz merkezde bir tüp kan alınarak kan grubunuz tespit edilecektir. Bu işlemden sonra laboratuvar sonuçları kısa bir sürede verilecektir. Bazı merkezler kan grubu tespitinden sonra kan grubu kartı verirken, bazı merkezlerde ise bilgisayar kayıtlarına eklenir. Aile hekimlerinden de kan grubu öğrenilebilmektedir. Kan grubunun tespiti işlemi tüm Aile Sağlığı merkezlerinde yani Sağlık Ocaklarında yapılmaktadır.

Ebeveynlerin Kan Grubuna Göre Kan Grubu Nasıl Bulunur?

İnsan genetiğinde aileye özel bir benzerlik vardır. Bir çocuk doğduğunda anneye veya babaya benziyor şeklinde söylemler bulunur. Bu söylemler çok abartılı olmama koşuluyla doğrudur. Kan grubu da tıpkı bu söylemlerdeki gibi doğruluk içerir. Anne ve babanın kan grubu çocuğun kan grubuna etki eder.

Anne Ve Babanın Kan Grubu Çocuğa Nasıl Etki Eder?

Ailedeki kan gruplarından da kan grubunu anlamanız mümkündür.

 • Anne ve babanın kan grupları 0 grubu ise çocuk 0 grubu,
 • Ebeveynlerden biri 0, biri A grubu ise çocuk A veya 0,
 • Ebeveynlerden biri 0, biri B grubu ise çocuk B veya 0,
 • Ebeveynlerden biri 0, biri AB grubu ise çocuk A veya B,
 • Anne ve babanın kan grubu A ise çocuk A ya da 0,
 • Ebeveynlerden biri A biri B grubu ise çocuk A, B, AB veya 0,
 • Ebeveynlerden biri A biri AB grubu ise çocuk A, B veya AB,
 • Anne ve babanın kan grubu B ise çocuk B veya 0,
 • Ebeveynlerden biri B biri AB grubu ise çocuk A, B veya AB,
 • Anne ve baba AB grubu ise çocuk A, B veya AB grubu kana sahip olacaktır.
Kan Grubu

Kan Grubu

Kandaki Rh Değeri Nasıl Öğrenilir?

Kandaki Rh değerini öğrenmek için yine anne babanın grubunun pozitif veya negatif olduğunu bilmek gerekir. Her ikisinin grubu da negatif veya pozitif ise çocuğun da değeri ebeveynlerle aynıdır. Ancak biri negatif diğeri pozitif ise kan grubunu öğrenmek için test yaptırmak gerekir.

MİDYO  Boğaz şişliği ve ağrısına doğal yoldan çözümler... Sirke mi, tuzlu su mu yoksa ballı çay mı?

Kan Grubu Öğrenme Test Kiti

Son yıllarda kan grubunu öğrenmek isteyenler için evde yapılabilecek kitler bulunuyor. Bu kitler eczanelerde ve internette satışa sunuluyor. Kan grubu nasıl anlaşılır sorusunu bu makalede detaylıca anlattık.

İlgili Makaleler
Çocuklarda bahar alerjisi

Ebeveynler çocuklarda bahar alerjisi durumlarına yönelik araştırma yapmaktadır. Alerjiler tıpta hipersensivite reaksiyonları olarak bilinmektedir. Hapşuruk, öksürük, burun akıntı hissi, alerjik OKU

Oruç tutmanın bilimsel olarak faydaları nelerdir?

İslam aleminde orucun yeri büyük bir yer kapladığından dolayı herkes tarafından oruç tutmanın bilimsel olarak faydaları nelerdir sorusu merak edilmektedir. OKU

Bilim nedir? Bilim nasıl ortaya çıktı?

Teknolojinin gelişmesiyle değişen dünyada düşünce hayatında sıklıkla sorulan bir soru vardır; bilim nedir? Bilim fiziki evrenin sistematik olarak gözlenmesi, deney OKU

Çocuklarda el ayak terlemesi

Bazı çocuklarda özellikle geceleri, başlarını yastığa koyar koymaz, dakikalar içerisinde terleme oluşabilmektedir ve bu durum çocuklarda el ayak terlemesi açıklamasıyla, OKU