İnsanların çoğu, göz renginin mavi ya da yeşil olmasını ister. Çünkü bu göz renkleri dünyada oldukça az kişide bulunuyor. Bu göz rengine sahip olan insanların gözleri ön plana çıkar ve yüzlerine ayrı bir güzellik katar bu durum. Bu sebeple pek çok insanın hayalinde bu renk gözlere sahip olmak vardır. Peki mavi gözlü insanlar hakkında neler biliyorsunuz? Mavi gözlü insanlar hakkında bilmeniz gereken 7 bilgi şu şekildedir:

Dünya nüfusunun sadece %8’i mavi göz rengine sahip

Mavi gz rengine sahip insanlar gerçekten de dünyada oldukça az bulunuyor. Bu sebeple pek çok insan, bu insanlara imreniyor. Ayrıca bu göz rengine sahip olan insanlar, diğerleri tarafından hep aynı soruya maruz kalıyor: “Lens mi kullanıyorsunuz?” Mavi göz rengine sahip insanların sayısı oldukça az olduğundan bu insanların kendilerini özel hissetmesi oldukça normal.

İzleyin: 3 Dakikada Göz Renginizi Mavi Yapın!

Mavi gözlü insanların irislerinde mavi renk bulunmuyor

Çok ilginç değil mi? Bu göz rengine sahip olan insanların gözleri esasında renksiz bir stromaya sahiptir. Ayrıca fazla kolajen tortusuna sahiptir. Bu durumda Tyndall etkisine sebep oluyor. Yani aslında yansıma sonucu bu insanların gözleri mavi renge sahip oluyor.

Aslında insanların tamamı kahverengi gözlü idi

Bu da oldukça ilginç bir bilgi. Aslında insanların tamamı kahverengi gözlü idi. Fakat yaklaşık 10.000 yıl önce yaşanan bir genetik hata sonucunda ilk mavi göze sahip insan dünyaya geldi. Böylelikle mavi gözlü insanların sayısı arttı.

MİDYO  Çocuklarda bahar alerjisi

Mavi gözlerden sorumlu olan gen OCA2’dir. OCA2 geni P protein ya da melanosomal transmambrane protein olarak adlandırılıyor. Bu proteinin 15. kromozomda yer aldığı biliniyor. Bu proteinin görevi ise kişinin mavi gözlü ya da ri gözlü olup olmayacağını belirlemektir.

Mavi göz, çekinik bir gen değildir. Pek çok insan, mavi gözün çekinik bir gen olduğunu sanıyor. Fakat mavi göz çekinir bir gen değildir. Mavi göz geni etkin bir gendir. Aynı, yeşil gözü ya da farklı bir gözü oluşturan genlerin etkin olması gibi bir durum söz konusu. Mavi gözün çekinik bir gen olduğu yanlış bilgisinden ötürü pek çok kahverengi gözlere sahip insan, çocuklarının mavi göze sahip olamayacağını düşünmüştür. Fakat aslında kahverengi gözlere sahip olan ebeveynlerden de mavi gözlü çocuklar dünyaya gelebiliyor.

Mavi gözlü insanların ışığa hassaslıkları fazladır

Mavi göz rengine sahip olan insanların ışığa hassaslıkları diğer göz rengine sahip olan insanlardan daha fazladır. Özellikle güneş ışıkları ve florasan ışıklar, bu kişilerin gözlerini oldukça fazla rahatsız etmektedir.

Video: Göz renginizle ilgili şaşırtıcı 5 gerçek (Mavi gözlü herkes aslında akraba mı?)

Mavi gözlü insanların fotoğraflarda gözleri diğer göz renklerine oranla daha çok kırmızı olarak görünür. Bu da oldukça ilginç bir bilgi olarak karşımıza çıkıyor. Mavi gözlü insanların gözleri fotoğraflarda, diğerlerine oranla daha çok kırmızı olarak görünüyor. Eğer mavi bir göze sahipseniz, fotoğraflarda gözlerinizin neden kırmızı çıktığını şimdi daha iyi anlayabiliyorsunuzdur.

MİDYO  Göz kuruluğu belirtileri nelerdir, tedavisi nasıl yapılır?

Bu ve buna benzer pek bilgi, bizleri oldukça şaşırtıyor. Mavi gözlü insanların özellikleri tabi bununla sınırlı değildir. Bu göz rengine sahip insanlarla ilgili daha çok bilgi bulunuyor. Örneğin, mavi gözlü insanlar geceleri diğer göz rengine sahip insanlara göre daha iyi görüyorlar. Ayrıca mavi gözlü insanların, diğer göz rengine sahip insanlara göre daha çok uzun vadeli stratejik düşünceye sahip olduğu biliniyor. Bunun gibi pek çok bilgi mavi gözlü insanlar için geçerli. Sizler de mavi göz rengine sahipseniz bu bilgileri inceleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler
Evde kusursuz cilt ve göz makyajı yapmanın püf noktaları

Birçok kadın makyaj yapmayı çok sever ve makyaj yapmanın püf noktaları ile yüzlerini son derecede estetik gösterebilir. Makyaj, birçok kadını OKU

Göz kuruluğu belirtileri nelerdir, tedavisi nasıl yapılır?

Göz kuruluğu, insanın yaşamını olumsuz yönde etkileyen, çeşitli nedenler ile oluşan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık kişide en ufak bir işi OKU

Bebeklerde göz temizliği nasıl yapılır?

Bebekler enfeksiyona karşı korunmasızdır. Özellikle de enfeksiyon etkeni küçük yaş gruplarında daha çok gözleri hedef alır. Bebeklerin gözlerinde bazı sorunlar OKU

Serveti 7 milyar doları geçti

Eşi Özlem Türeci ile 2008’de Biontech’i kuran Uğur Şahin en zenginler listesinde hızla yükseliyor. Şahin Biontech hisselerindeki yükseliş sayesinde Richard OKU