Çeviri bilim bölümü, metin çevirisinin tanımı, metin çevirme teorisi ve uygulamasını konu alan oldukça önemli bir bilim dalıdır. Çeviri bilim bölümü henüz çok bilinmeyen ve yeni sayılabilecek bir bölüm olduğu için yabancı dile ilgilisi öğrenciler tarafından oldukça merak ediliyor. Çeviri bilim bölümü nasıl, çeviribilim nedir? gibi pek çok soru üniversiteye hazırlanan öğrencilerin aklını kurcalıyor.

Çeviri Bilim Bölümü Tanıtım

Çeviri bilim bölümü, adından da anlaşılacağı gibi aslında çevirmenlik eğitimi veren bir bölümdür. Çeviri bilimi bölümünün amacı, hem Türkçe hem de İngilizce dillerinde bilinçlenmiş, her iki dilin kültürü ile ilgili detaylı bilgiye sahip olan, metin çevirisi veya diğer çeviri türlerinin teorilerini iyi bilen, iyi kavrayan, eleştirel düşünce yapısına sahip olan bireyler yetiştirmektir.

Çeviri Bilim Bölümü Hakkında

Çeviribilim Nedir?

Çeviribilim Nedir?

Çeviri bilim bölümü, genel olarak bakıldığı zaman çeviri eğitimi veren bir bölüm olarak tanıtılabilir. Ancak bu bölümü okuyanlar ve okutanlar bu işin aslında bir çeviriden çok daha fazlası olduğunu bilirler. Bu bölümde ve diğer ana bilim dallarında da uygulanan ders programı çerçevesi içerisinde, çeviriye ve farklı çeviri türlerine geniş ve bütüncül bir bakış açısı kazandırmasını hedefleyen dersler veriliyor. Bu derslerin yanı sıra hem yazılı hem de sözlü çeviri türleri için ayrı ayrı uygulamalı dersler de çeviri bilim bölümü dersleri arasında yer alıyor.

Video: Çeviribilim Bölümü – Boğaziçi Üniversitesi

Çeviri Bilim Bölümünün Amacı Nedir?

Çeviri bilim bölümünün asıl amacı verilen eğitimler ve bu konuda yazılan makalelerin de desteği ile çeviri alanında başarılı ve yetenekli bireyler yetiştirmektir. Çeviri bilimi bölümünde sadece İngilizce ve Türkçe değil bunların yanında en az 1 dil daha bilen, farklı dillerin yapılarını öğrenen ve en az 3 dilde çeviri yapabilecek yeteneğe ve donanıma sahip bireyler yetiştirilir. Bu bölüm içerisinde kapsamlı bir çeviri yapabilecek düzeyde siyasal bilim, ekonomik olaylar, sosyal bilimler, tarih bilimi konularını da bilen kişiler yetiştiriliyor.

MİDYO  Bilim kurgu sevenlerin kaçırmaması gereken en iyi bilim kurgu filmleri

Çeviri Bilim Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Çeviri bilimi bölümünü başarıyla tamamlayan mezunlar, çevirmen veya tercüman unvanını alırlar. Bu bölümden mezun olan kişiler dilerlerse bir devlet kurumunda, dilerlerse bir özel kurumda çevirmen olarak çalışabilirler. Aynı zamanda dileyen ve imkanı olan çeviri bilim mezunları kendi tercümanlık bürolarını da açarak tercümanlık yapabilirler. Bunlara ek olarak akademik bir başarı elde etmek isteyen çeviri bilim bölümü mezunu kişiler, okudukları üniversitede kendilerini yükselterek öğretim görevlisi de olabilir ve mezun oldukları bölümün öğretmenliğini üniversitede yapabilirler.

Çeviri Bilim Bölümünü Okuyacak Kişiler

Çeviri bilim bölümünü okumak isteyen öğrenciler ve yeni adaylar bilmelidirler ki bu bölüm çok da kolay bir bölüm değil. Yani çeviri bilim bölümünü okumak isteyen kişilerin yabancı dillere, yabancı kültürlere açık olması ve yeni şeyler öğrenmeye meraklı ve hevesli olması gerekir. Bu yüzden bu bölümü seçmeden önce iyice düşünülmeli, araştırılmalı ve buna göre bir karar verilmelidir.

Çeviri Bilim Bölümü Kaç Yıllık

Üniversitede çeviri bilim bölümü 4 yıl boyunca okutulan bir bölümdür. Hiçbir dersten kalmadan başarı ile sınıflar atlandığı takdirde çeviri bilim bölümünden 4. yılın sonunda başarı ile mezun olunur.

Çeviri Bilim Bölümü Okumak İçin Gerekenler

Çeviribilim Nedir?

Çeviribilim Nedir?

Çeviri bilim bölümünü okumak isteyen öğrencilerin üniversite sınavının birinci basamağı olan temel yeterlilik testine ve üniversite sınavının üçüncü basamağı olan yabancı dil testine girmeleri gerekir. Temel yeterlilik testinden yeterli puanı alıp yabancı dil testinde puanı hesaplanan kişiler, puanları yettiği takdirde çeviri bilim bölümünü tercih listelerine ekleyebilirler.

MİDYO  Bilgisayar Bilimleri bölümü kaç yıllık? Mezunları nerelerde çalışabilir?

Çeviri Bilim Bölümünde Bulunan Dersler

Çeviri bilim bölümünde genelde yabancı dil ağırlıklı dersler bulunur. İşte çeviri bilim bölümündeki dersler:

  • Çevirmenler için Sözlü Anlatım ve Kompozisyon Yazma Dersi
  • Çevirmenler için Bilişim Teknolojileri Dersi
  • Modern Dünyanın Oluşumu ve Kültürel Etkileşimler Dersi
  • Çeviri bilimde Makale Yazımı Dersi
  • Çeviri ve Çeviri bilimde Güncel Konular Dersi
  • Metin Okuma ve İnceleme Dersi
  • Etimoloji Dersi
  • Sözlü Çeviri Uygulamasında Kuramsal Yaklaşımlar Dersi
  • Konferanslarda Eş Zamanlı Çeviri Uygulaması Dersi
  • Ardıl Çeviri Dersi

Çeviri bilim bölümünde temel olarak öğretilen dersler bunlar. Çeviri bilim bölümünü merak eden ve çeviri bilim nedir? Diye düşünen kişiler, araştırma yaparak gerekli bilgilere ulaşabilirler.

İlgili Makaleler
İş hukukunun hukuk bilimi içerisindeki yeri

Hukuk bölümü konuları bakımından birçok dala ayrılmış vaziyettedir. Aynı şekilde iş hukuku da hukuk biliminin bir dalı olmak üzere ortaya OKU

Nanoteknoloji mühendisliği bölümü nedir? İş imkanları nelerdir?

Nano kelimesi teknolojik anlamda en çok kullanılan ve ilgi çeken kavramlardan biridir. Teknoloji ile birleştirildiğinde ortaya çıkan nanoteknoloji farklı iş OKU

Matematik bilimleri nedir? Matematik bölümü mezunu ne yapar?

Herkesin sıklıkla merak ettiği sorulardan biridir ''matematik bilimleri nedir?'' sorusu. Bunun sebebi de tarihin en başından beri bilimi matematik sayesinde OKU

Bilgisayar Bilimleri bölümü kaç yıllık? Mezunları nerelerde çalışabilir?

Akademik dalların en iyi olarak geçen ve teknolojiyi son derece yakından takip eden 'Bilgisayar Bilimleri' bilgisayar konusunda en titiz çalışmaları OKU

MİDYO  Dilbilim bölümü nedir? Hangi üniversitelerde yer alıyor? Mezunları nerede çalışabilir?