Yumurta dondurma işlemi kadının yumurtalığı içerisinden alınan hücrelerin, gelecekteki çocuk planları için çeşitli yöntemlerle saklamasıdır. Bu yöntem içerisinde hücreler dondurulur ve yıllar sonra bile aynı şekilde kullanımının sağlanması amaçlanır. Özellikle kadının en çok doğum oranının yüksek olduğu zamanlar içerisinde bu hücreler alınır. Regl döneminin iki ile üçüncü günü arasında kadına ortalama 10 gün süren bir tedavi uygulanır. Bu tedavi sonucunda kadının yumurtasının büyütülmesi amaçlanarak, verimin artması hesaplanır. Süreç içerisinde kadın sürekli olarak kontrol altına alınır ve ultrason aracılığı ile yumurtasının büyüme aşaması kontrol edilir. Yumurtalar istenilen boyuta ulaştığı zaman çatlatma adı verilen bir iğne yapılarak, kadın 1,5 günün sonunda anestezi altına alınır. Bu anestezi esnasında yumurtaların bütünü toparlanarak en verimli şekilde elde edilir. İşlemin süresi ortalama 15 dakikadır. Yumurta dondurma işlemi -196 santigrat derecede uygulanır ve bu işlemin yasal olarak saklanma süresi 5 senedir. Bu sürenin uzamasını isteyen kişiler, zamanları dolduğu zaman bakanlıktan izin alabilir ve süresini uzatabilir.

Yumurta dondurma işlemleri son yıllarda oldukça fazla gelişim yaşamıştır. Bu deneyler öncelikli olarak hayvanlar üzerinde uygulanır, çoğunlukla olumlu dönüş sağlandığı zaman insanlar üzerinde uygulanır. İlk kez bir üreme hücresinin dondurulması 1949 senesinde bir sperm üzerinde gerçekleştirilmiştir. 1972 senesinde ise embriyolar üzerinde dondurulma işleminin yapılması amaçlanmış ve öncelikle hayvanlar üzerinde deney yapılmıştır. Fareler üzerinde başarılı olan bu deneyler, insanlar üzerinde yapılmaya başlanmıştır. Ancak ilk başlarda yumurta dondurma işlemleri uzun yıllar boyunca geçerliliğini koruyamamış ve başarısız olmuştur. 1986 yılında başarılı olarak ilk kez gerçekleştirilmesine rağmen, 2000’li yıllara kadar aktif bir şekilde bu işlemler uygulanmamıştır.

MİDYO  Tüp bebek tedavisinde merak edilen sorular... Nasıl, kimlere uygulanır, yaş faktörü, düşük faktörü, kaç kere denenebilir?

İzleyin: Yumurta dondurma işlemi: Nasıl yapılıyor? Yaptıran kadınlar ve doktorlar ne diyor?

Kimler Yumurtasını Dondurmayı Talep Edebilir?

Yumurta dondurma işlemleri ilk çıktığı zaman sadece ağır bir cerrahi işlem geçirecek kişilere izin veriliyordu. Kanser tedavisi görmeye başlayacak kişiler de bu işlemi yaptırabiliyordu, ancak Sağlık Bakanlığı zaman içerisinde bazı değişiklikler oluşturdu. Bu değişiklikler içerisinde erken menopoz ihtimali bulunan ya da yumurta rezervi az olan kadınlarında izni yer almaktadır. Yumurta rezervi düşük olan bütün kadınlar bu işlemi gerçekleştirebilir. Yumurta dondurma işlemi sonucunda kadınlar istedikleri her an anne olma hakkını elde eder ve kendisine çocuk sahibi olmak için garanti sağlarlar. Sağlık Bakanlığı tarafından bu işlem için izin verilen süre yalnızca 5 yıldır, ancak kişiler isterlerse bu süreyi uzatma hakkına sahiptirler. Bakanlıktan bir izin alınarak kişiler sürelerini kendilerini hazır hissettikleri zamana kadar uzatabilirler.

  • Kanser tedavisi esnasında görülen tedavilerde yumurta hücrelerinin hasar görme ihtimali mevcuttur, bu nedenle tedavi öncesinde yumurtalar dondurulabilir.
  • Yumurtalıkların alınması gibi ciddi ameliyatlar öncesinde kadınlar için özellikle tavsiye edilen bir yöntemdir.
  • Erken menopoz ihtimali bulunan kişiler yumurta hücreleri için bu işlemi talep edebilirler.

Yumurta Dondurmanın Önemi Nedir?

Yumurta dondurma işlemi günümüzde kadınlar tarafından oldukça fazla tercih edilen bir işlemdir. Kadın yaşlandıkça hamile kalmasının zor olmasının nedeni, yumurtasının yaş almasıdır. Bu nedenle kadınlar yumurtaları için bu işlemi talep ederek, ilerleyen yaşlarda da anne olma şansını ellerinde tutabilirler. Yumurtasını 20 yaşında donduran bir kadın için 30 yaşında da aynı yaşta yumurtası bulunur. Bu nedenle hamile kalma ihtimali daha da yükselir ve istenilen verimlilik elde edilebilir. Yumurta rezervi az olan kişilerin ilerleyen yaşlarda, yumurtasının kalitesi daha da az olur. Hamilelik ihtimali az olur, hamilelik oluşsa bile düşük ihtimali yüksek olduğu için dondurma işlemi faydalı olacaktır. Hamilelik şansı bu işlemler doğrultusunda en üst seviyeye çıkartılır.

MİDYO  Evde zayıflamak mı istiyorsunuz? İşte bilimsel olarak kanıtlanmış 10 kilo verme yöntemi
İlgili Makaleler
Çocuklarda bahar alerjisi

Ebeveynler çocuklarda bahar alerjisi durumlarına yönelik araştırma yapmaktadır. Alerjiler tıpta hipersensivite reaksiyonları olarak bilinmektedir. Hapşuruk, öksürük, burun akıntı hissi, alerjik OKU

Oruç tutmanın bilimsel olarak faydaları nelerdir?

İslam aleminde orucun yeri büyük bir yer kapladığından dolayı herkes tarafından oruç tutmanın bilimsel olarak faydaları nelerdir sorusu merak edilmektedir. OKU

Bilim nedir? Bilim nasıl ortaya çıktı?

Teknolojinin gelişmesiyle değişen dünyada düşünce hayatında sıklıkla sorulan bir soru vardır; bilim nedir? Bilim fiziki evrenin sistematik olarak gözlenmesi, deney OKU

Yeni doğan bebek bakımı

Yeni doğum yapan hanımlar ve baba olma duygusunu ilk defa tadan erkekler yeni doğan bebek bakımı konusunda hem biraz tecrübesiz OKU