Hamilelikte özellikle ilk haftalarda oluşan mide bulantısını, kolay ve doğal yollardan geçirmenin birçok yolu bulunmaktadır. Anne adayı kadınların en savunmasız olduğu ve ilaç kullanımının hamilelik sırasında zararlı olmasından dolayı, bu mide bulantılarını doğal yollarla çözümlemek en doğrusu olmaktadır.

Hamilelikte yaşanan mide bulantılarının sebebi, kadınların hamile kaldıktan sonra geçirdikleri hormon değişikliklerinden kaynaklanmaktadır. Hamilelik nedeniyle yükselen hormonlar, anne adayı kadınlarda mide bulantılarında yol açmaktadır. Bu mide bulantıları bazı kadınlarda hafif şiddette yaşanırken, bazı kadınlarda ise şiddetli mide bulantıları yaşanıp, hamile kadınlara epey sıkıntı vermektedir.

Hormonların yükselmesine, vücudun uyum süreci olan bu mide bulantılarını geçirmek için bir takım ilaçların kullanılması, doğacak olan bebeklerin zarar görmesine neden olabilmektedir. Bu nedenlerle mide bulantılarını, bir takım doğal çarelerle gidermek bebek ve anne adaylarının sağlığı için en doğru yöntem olacaktır.

Hamilelikte Oluşan Mide Bulantılarını Geçiren Doğal Yollar Nelerdir?

Mide Bulantılarına Karşı Zencefil Kullanmak:

Anne adayı kadınlarda, yükselen hormonların neden olduğu mide bulantılarını geçirmenin doğal olan yollarından biri zencefil kullanmaktadır. Anne adaylarında ortaya çıkan bu bulantılar ve kusma isteği yüzünden iştahları da kaçıp, yemek yemeleri bile çok zorlaşmaktadır. Bazı hamile kadınlarda yemek fikri dahi bu mide bulantılarına sebep olmaktadır.

Bu nedenle yemeklerden hemen sonra ağza bir parça zencefil atıp, bir süre çiğnemek midesi bulanan hamile kadınlara iyi gelecektir. Ferahlatıcı kokusu ile mide bulantılarını bastıran zencefil, zamanla bu mide bulantılarının azalmasında da fayda sağlayacaktır.

MİDYO  Hamilelikte doğru spor yapma teknikleri

Mide Bulantılarına Karşı Nane ve Nane Kombinasyonları Kullanmak:

Hamilelikte oluşan mide bulantılarını doğal olarak geçirmenin bir başka yolu da, nane ve naneden oluşan karışımları kullanmaktır. Mideye her zaman iyi gelen nane, aynı zamanda hamile kadınların da mide bulantılarını rahatlatan, geçmesini sağlayan doğal bir bitkidir. Nane midenin daha az bulanmasını sağlayarak, bulantıların sebep olduğu kusmaların geçmesini sağlamaktadır.

Naneyi limonla beraber kullanmak daha da fayda sağlamaktadır. Nane keskin ve ferah olan kokusu ile burna gelen diğer kokuları da bastırarak, mide bulantılarının hissedilmemesini sağlamaktadır. Bundan dolayı hamile olan kadınların nane çayı tüketmeleri,  yaşanan mide bulantılarının çabuk geçmesini sağlayacaktır. Nane çayına bir parça limon ilave edilmesi ise daha fazla yarar sağlayacaktır.

İzleyin: Hamilelikte Bulantı ve Kusmayı Önlemek İçin Ne Yapmalıyım

Mide Bulantılarına Karşı Papatya Çayı Kullanmak:

Papatya çayı hem dinlendiren, hem de mideye iyi gelen bitki çayları arasında yer almaktadır. Bu nedenle anne adayı olan kadınların, hamilelik döneminde yaşadığı mide bulantılarına karşı, papatya çayı büyük fayda sağlamaktadır.

Mide bulantısı yaşanan anlarda, hamile kadınların bir bardak papatya çayı içmesi, mide bulantısına sebep olan yemek kokularının duyulmasının azalmasında etkili olmaktadır. Papatya çayı aynı zamanda midenin rahatlamasını da sağlayacaktır.

Mide Bulantısını Geçiren Diğer Doğal Yollar Nelerdir?

Hamilelik döneminde yaşanan mide bulantıları, anne adayı olan kadınlarda genellikle sabah saatlerinde sıklıkla yaşanmaktadır. Bunun en önemli sebebi ise, midenin sabah saatlerinde daha hassas, duyarlı ve aç olmasıdır. Bu sebeplerden dolayı hamile olan kadınların aç kalmaması gerekmektedir.

MİDYO  Bebeklerde göz temizliği nasıl yapılır?

Bu gibi durumlarda kraker ve bisküvi gibi hafif atıştırmalıkların yenilmesi de mide bulantılarının hafiflemesini sağlayacaktır. Aynı zamanda leblebi yemekte, mideye tokluk hissi verdiği için mide bulantılarının geçmesini kolaylaştıracaktır. Bunlara ek olarak temiz hava almak ve yaşanılan ortamı sık sık havalandırmakta mide bulantılarının geçmesine yardımcı olan yollardandır. Bütün bu doğal yolların uygulanması, midesi bulanan hamile kadınların bu bulantılarına karşı rahatlamasını sağlayacaktır.

İlgili Makaleler
Mide yanması deyip geçmeyin! Basit yöntemlerle üstesinden gelebilirsiniz

Mide yanması, toplumda çok sık rastlanılan bir şikayettir ve bireyin yaşam kalitesinin düşmesine neden olur. Özellikle yemek yedikten sonra midede OKU

Yumurtlama dönemi (hamile kalmaya en uygun gün) nasıl hesaplanır?

Bir kadının hamile kalması için gerekli olan hususların başında, sağlıklı bir yumurtlama düzeninin olması gelmektedir. Bunun için de yumurtlama dönemi OKU

Hamilelikte doğru spor yapma teknikleri

Hamilelik döneminde genel olarak kadınlar, hamilelikte doğru spor yapma teknikleri konusunda araştırma yapar. Bu durumun temel nedeni; hamilelik döneminin, anne OKU

Çocuklarda doğru beslenme nasıl olmalıdır?

Her yaşta bireyin tüketmesi gereken besinler gibi çocukların yiyebileceği sağlıklı yiyecekler de onların zihinsel ve bedensel gelişimi açısından oldukça yararlıdır. OKU