Anneler ve anne adayları başta olmak üzere, bebeklerde gece beslenmesi nasıl olmalıdır? Konusu üzerine sıklıkla araştırma yapılır. Bebeklik dönemi, sıfır ile iki yaş arasındaki dönem olmakla birlikte; bu dönem, çeşitli alışkanlıkların kazandırılması ve bebeğin sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlamak amacıyla önemli olarak bulunan bir dönemdir. Bu konuyla alakalı olarak; bebeklerde gece beslenmesinin önemi, kaç saat aralıkla beslenme durumunun kontrol edilmesi gerektiği, yapılması ve yapılmaması gereken durumların neler olduğu konusunda bilgi sahibi olunmalıdır.

Bebeklerde Gece Beslenmesinin Önemi Nedir?

Özellikle bebeklik sürecinin başladığı ilk zamanlar, bebeklerin en hızlı gelişim gösterecekleri zaman aralığıdır. Büyüme ve gelişmenin düzenli ve sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için ise beslenme durumuna dikkat edilmelidir. Bebeğin boy uzaması, alması gereken miktarda kilo kazanması, huzurlu olması adına gece beslenmesi oldukça önemlidir. Bu durumların yanı sıra, karakter ilk olarak bebeklik döneminde oluşturulan bir tavırlar bütünüdür. Bebeğin; sakin ve kendini bilen bir insan olmasını sağlamak amacıyla da gece beslenmesine önem vermek gerekir.

İzleyin: Bebeklerin Gece Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Bebeklerde Gece Beslenmesi Kaç Saat Aralıklarla Yapılmalıdır?

Bebeklik döneminde mide, özellikle yeni doğan bebeklerde başta olmak üzere oldukça küçüktür. Bu duruma bağlı olarak doyma ve acıkma durumları çok çabuk gerçekleşir. Bebek beslemek için araştırma yapan bireyler bu durumun bilincinde olmalıdır. Yedi doğan bebeklerde, her gece yarım saat aralıklarla gece beslenmesi yapılması gerekir.

MİDYO  Yeni doğan bebek bakımı

Bu beslenme durumlarında bebeğin tam olarak doyup doymadığını anlamak mümkün olmayacağı için; yarım saat sonrasında bebeğin tekrar emzirilmesi önerilir. İlerleyen süreçlerde, yaklaşık iki aylık bebeklerde gece beslenmesi için; bebeğin üç saat aralıklarla gıda aldığına emin olunmalıdır. Bu süreç aralıkları, bebeğe bakan birey tarafından ilerleyen zamanlarda süreç artacak şekilde takip edilmesi gerekir.

Bebeklerde Gece Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Bebeklerde Gece Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Bebeklerde Gece Beslenmesinde Neler Yapılmalıdır?

Bebeklik dönemi, bebeğin emzirilmesi gereken dönem içerisinde yer alır. Anne sütünün bulunması durumunda, bebeğe mama verilmemesi; gelişimi adına ve anne adına oldukça önemlidir. Ancak, anne sütünün yeterli olmaması, bebeğin annesinin bulunmaması durumlarına bağlı olarak mama tüketimi zorunlu olabilir.

Zorunlu sebeplere bağlı olarak mama tüketimi yapılacaksa, bebek için uygun ay aralıklarında olan mamaların tercih edilmesi gerekir. Yapılması gereken önemli durumlardan bir tanesi de, saat aralıklarının kontrol edilmesidir. Bazı bebekler, acıktıkları zaman bu durumu ayırt edemez ve ağlamak gibi tepkiler vermez.

Bu durum tok oldukları için değil, tepki vermeyi bilmedikleri için gerçekleşir. Tam ve sağlıklı bir gelişim istendiği zaman beslenme aralıkları düzenli olarak takip edilmelidir. Bu durumun yanı sıra, gece beslenmesi için uygulanacak olan saat aralıklarında değişiklik yapılmaz. Her gün aynı saatlerde beslenme yapılmasına önem verilmelidir.

Bebeklerde Gece Beslenmesinde Neler Yapılmamalıdır?

Bebeklerin gece beslenmesi konusunda önemli olan durumlardan bir tanesi de, gece beslenmesinin nasıl yapılmaması gerektiği konusudur. Çünkü yapılması gerekenlere önem vermek kadar, yapılmaması gerekenlere önem vermek de bebeğin gelişimine katkı sağlayacaktır.

MİDYO  Hamilelikte çatlak oluşumu en aza indirme yolları

Yapılmaması gereken ilk durum, gece beslenmesi için ayarlanan saatlerde yapılacak olan değişikliktir. Her gün aynı saate besin almaya alışmış olan bebek, diğer gün de aynı saatte besin bekler. Bu durumda, tok olmuş olsa dahi ağlamak gibi tepkiler verebilir. Sonuç olarak da huzursuz olduğu gözlemlenir. Bu tür sorunları yaşamamak için düzene önem verilmelidir.

Yapılmaması gereken önemli bir durum ise, anne sütü bulunduğu halde mama verilmesidir. Anne sütü, bebek için gerekli olan her türlü faydalı besini içerir. Tüm faydalar dururken yapay olarak hazırlanan mama tercihi, alınacak olan faydaları azaltır.

İlgili Makaleler
2 yaşındaki çocuklara nasıl oyuncaklar almalıyız?

Her ebeveyn çocuğunu doğduğu günden itibaren yaşına uygun şekilde gelişimine destek sağlayacak 2 yaş çocuk oyuncak önerileri hususunda araştırma yaparlar. OKU

Alt ıslatma (Enürezis) nedir? Kalıcı çözüm için ne yapmalı?

Alt ıslatma diğer değimiyle enüzeris çocukluk döneminin en bilinen ve en çok sıkıntı oluşturan bir hastalığıdır. Çocuğun normal şartlarda gece OKU

Tüp bebek tedavisi nasıl yapılır? Aşamaları nasıldır?

Tüp bebek yaptırmak isteyen çiftler tüp bebek tedavi aşamaları hakkında her şeyi merak etmektedir. Tüp bebek tedavi aşamaları hakkında merak OKU

Hamilelikte mide bulantısı neler iyi gelir? Nasıl geçirilir?

Yeni anne olacaklar ya da aynı heyecanı bir başka sefer daha yaşayan anneler için şüphesiz en zorlu süreç gebelik yolculuğudur. OKU

MİDYO  Bebeklerde çilek alerjisi neden olur? Belirtileri nelerdir?