Elektronik ticaret ya da kısaca adı olan e-ticaret 1995 yılından sonra internet kullanımının artmasıyla artık ticaretin elektronik ortamda yapılmasına yapılmasına geçildi. Mal ve hizmetlerin üretim, tanıtım, satış, sigorta, dağıtım ve ödeme işlemleri çoğu arık bilgisayar ağları üstünde satışı pazarlaması yapılıyor. Elektronik ticaret ticari işlemlerden biri veya tamamı artık elektronik ortamlarda yapılıyor.

Elektronik ticaretin aşamaları şunlardır;

  • Reklamı ve pazar araştırması
  • Sipariş ve ödeme
  • Teslimat gibi aşamalardan oluşur.
    Elektronik Ticaret

    Elektronik Ticaret

Elektronik Ticaretin Gelişimi

Elektronik ticaret tüm dünyada ticaretin serbestleştirilmesi ile birlikte 2000’li yıllardan sonra yaşanan bilgi ve iletişim çağını kolaylaştıran teknolojinin gelişmesi ile artık bir sektör olarak ortaya çıktı. Geleneksel pazarlama yöntemlerini göre internet olanaklarının kullanarak birçok kitleye ulaşan birçok ürünü satışını gerçekleştiren e-ticaret sistemi günümüzde önemi giderek artıyor.

Video: E-TİCARET YAPARAK PARA KAZANMAK! – İnternetten Satış Nasıl Yapılır?

Eskiden şirketlerin çoğu televizyon, gazete, radyo gibi araçları kullanıp müşterilerine ulaşırken artık elektronik ticaret sistemi ile müşterilerine daha kolay bir şekilde ulaşma imkanı elde etmiştir. Günümüzde internet üzerinden ürün satışı yapan birçok e ticaret firması bulunuyor bu firmalardan birisi olarak Midyo web sitesi müşterilerine sağlıklı yaşam için her türlü hizmetleri sunuyor.

İnternet Olanakların Gelişimi ve E-Ticaret

Teknolojinin gelişmesi ile bilgisayar ağları üzerinden gerçekleştirilen elektronik ticaret nedir? Sorusuna cevap olarak her türlü ürünün ve hizmetini daha kolay bir şekilde müşterilere ulaşmasını sağlayan pazarlama ve satış sistemine elektronik ticaret diyebiliriz. Geçmişte bilgisayar ve bilgisayar dayalı ürünler az olduğu ve internet gelişmediği için bu sektör ortaya çıkamamıştır. Artık günümüzde açık bilgisayar ağları olan internet sayesinde bir tıkla internette her türlü alışveriş yapabileceğimiz siteler ortaya çıktı. E-ticaret sistemi firmalar içinde bütçeye fazla yük getirmeden ürünlerinin satışını yapmasına katkı sağlıyor.

MİDYO  Nanoteknoloji mühendisliği bölümü nedir? İş imkanları nelerdir?

Seyredin: E-Ticaret’e nasıl başlamalıyım? | Kısa ve Öz 051

E-Ticaretin Faydaları

E-ticaret Gözde kalan unsurlardan birisi olarak firma ile hedef kitlesi arasındaki ilişki daha hızlı ve düşük maliyette olmasından kaynaklanıyor. Firmaların tüketicilere daha rahat bir şekilde etkileşim, dönüşüm sayesinde dikkat çekiliyor. Küresel pazarlama gibi durumlara çok kısa bir süre içerisinde ulaşılabiliyor. Normal süreli evde ortalama olarak 10 yıl içinde markalaşacak olan bir firma e-ticaret sayesinde 2 yıl içinde markaya ulaşarak dünyanın en büyük şirketleri arasında girebiliyor. Midyo web sitesi bilim teknoloji. Sağlıklı yaşam ve gündemde olan konularla ilgili müşterilerine her türlü hizmeti ve desteği sunuyor. Yetişkinlerden bebeklere kadar her türlü ürünleri bulabileceğiniz Midyo web sitesinde kişisel bakım ürünleri de yer alıyor.

Midyo E-Ticaret Web Sitesi Hakkında

İnsanların ihtiyaçlarını karşılayacak ve düşük fiyattan ve kaliteli ürünler pazarlayan birçok elektronik ticaret siteleri bulanıyor. Midyo e-ticaret web sitesi kategoriler bölümünde şu bölümler yer alıyor. Bilim ve teknoloji, sağlıklı yaşam, püf noktaları ve gündemdekiler olmak üzere kategoriler yer alıyor. Bu konular ve ürünler hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isteyenler Midyo web sitesini ziyaret edebilirler. Web sitesinde teknolojik ürünler, kişisel bakımlar ve bebek Üzümden bakım hizmetleri yer alıyor.

Seyredin: Neden E-Ticaret ve Ticaret Yapmamalısın?

E-Ticaret Nasıl Yapılıyor?

E-ticarete başlanmadan önce en uygun ticaret türü olarak stoklu ve stoksuz satışın yapıldığı ticaret türü yapılıyordu. Teknolojinin gelişmesi ile artık ürünlerin pazar ve müşteriye ulaşması kolaylaşmıştır. Satış ve pazarlama yapan firmalar kurdukları internet siteleri ve internet pazar yerlerinden açtıkları mağazalar sayesinde müşterilerine artık daha kolay bir şekilde ulaşma imkanı elde etmiştir. İnternet üzerinden mağazalarını açan firmalardan birisi de olan Midyo internet web sitesi olarak karşımıza çıkıyor.

MİDYO  Beyaz eşya alırken nelere dikkat etmeli?

Web sitesinde satış, sipariş, ödeme işlemleri gerçekleşiyor. Ayrıca müşteriler web sitesi üzerinden sipariş ettiği ürünlerin teslimatı, takibi ve satış verilerine ulaşabiliyorlar. Ülkemizde pazaryeri mağazaları açan önemli firmalar bulunuyor. Bu firmalar pazarlama yapmanın yanında aynı zamanda reklamını da herkese yayıyor. Kendi internet sitelerinde veya sosyal medya platformlarında müşterilere özel kupon, kampanyalar ve indirimler hakkında detaylı bilgiler veriliyor.

Elektronik Ticaret

Elektronik Ticaret

E-Ticaret Türleri Nelerdir?

Ülkemizde kullanılan en yaygın ticaret türleri firmalardan tüketiciye e-ticaret ve şirketler arası e-ticaret olmak üzere iki ticaret türünün faaliyetleri daha fazladır. Yapılan e-ticaret türleri şu şekilde sıralayabiliriz. Şirketler arası e-ticaret, firmadan tüketiciye e-ticaret, tüketiciden firmaya e-ticaret, tüketiciden tüketiciye e-ticaret, firmadan çalışanlara e-ticaret olmak üzere sıralanabilir.

İlgili Makaleler
RAM nedir ve neden önemlidir? Kaç RAM’imiz olmalı?

RAM nedir? PC'lerden akıllı telefonlara ve oyun konsollarına kadar tüm cihazlarda önemli bir bileşendir. RAM olmadan, herhangi bir sistemde hemen OKU

Teknoloji editörlüğü nedir? Nasıl olunur? Ne kadar kazanır?

Teknoloji editörlüğü, adından da anlaşılacağı üzere teknolojiyi takip eden, bu alanlarda olan hizmetleri, yazılımları yazılı ya da video olarak kişilere OKU

Nanoteknoloji mühendisliği bölümü nedir? İş imkanları nelerdir?

Nano kelimesi teknolojik anlamda en çok kullanılan ve ilgi çeken kavramlardan biridir. Teknoloji ile birleştirildiğinde ortaya çıkan nanoteknoloji farklı iş OKU

Mutlaka izlemeniz gereken 10 Ted teknoloji konuşması
MİDYO  Alakasız Youtube videolarının önüne nasıl geçilir?

Herkes tarafından bilinen ve sıklıkla takip edilen Ted konuşmaları son yıllarda adından sıkça söz ettirmeyi başarmıştır. 1984 yılından beri yapmış OKU