Akıllar telefonlar hepimizin ayrılmaz bir parçası haline geldi. Özellikle de teknolojinin gelişmesi ve yaygınlaşması ile hayatımıza bir sürü yeni kavram girdi. Yüksek çözünürlüğe sahip fotoğraflar çekebilmek,  internetten film ya da dizi izlemek ve araştırmalar yapmak, yardımcı uygulamalar ile iş akışınızı kolayca yönetmek ve sosyal medya mecraları bunlardan sadece birkaçı.

Tüm bunları kullanabilmek için akıllı telefonumuz olması şart.  Peki her geçen gün yeni bir modeli çıkan ve sayısız çeşidi olan Akıllı Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler neler?

1. Hangi İşletim Sistemini Tercih Etmelisiniz?

Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler arasında ilk sırada, telefonda hangi işletim sisteminin kullanıldığı geliyor. Eğer Android işletim sistemine sahip bir akıllı telefon almayı düşünüyorsanız, alacağınız Android telefonun en az Android 7.1.1 Nougat işletim sistemine sahip olması gerekiyor. İşletim sistemi açısından dikkat edilmesi gereken ikinci konu ise arayüz. Sade bir arayüz, hem görünüm açısından daha hoştur hem de kullanım açısından kolaylık sağlar.

2. Ekran ve Çözünürlük Nasıl Olmalı?

Cep Telefonu Alırken Hangi Özelliklere Dikkat Edilmeli dediğimizde şüphesiz ekran ve çözünürlük en önemlileri arasında yer alır. En yüksek çözünürlük performansı ve renkleri nasıl sağladığı, telefonu alırken ilk dikkat etmeniz gereken noktalardan.

MİDYO  Whatsapp otomatik kaybolan mesajlar nasıl kullanılır? Özellikleri nelerdir?

Geniş görüntü almak için geniş ekranlı telefonlar seçmeniz gayet doğal bir tercih. Fakat ekran boyutunun genişliği, telefonun kullanımını da zorlaştırmamalı. Bu noktada 5.5 inç ekran boyutu, hem genişlik hem de kullanım kolaylığı açısından en ideal olanı diyebiliriz. Çözünürlük için ise Full HD uygunluğu ve panel olarak  Super AMOLED  tercih etmeniz, Akıllı Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler arasında. Çünkü bu panel, keskin  detaylar ve 16 milyona yakın canlı renk imkanı sunuyor.

3. Kamera

Özellikle  sosyal medya hesaplarının yaygınlaşması ile fotoğraf çekmek vazgeçilmezlerimizden biri haline geldi. Bunun içinde yüksek kaliteli fotoğraflar çeken bir telefonumuz olması neredeyse şart oldu. Bu yüzden de Akıllı Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler arasında kamera özellikleri geliyor.

Satın alacağınız akıllı telefon modelinde, ana kameranın en az 12 MP olması gerekiyor. Fakat bu tek başına yeterli değil. Hızlı odaklanması ve bütün ışık şartlarında etkileyici fotoğraflar çekmesi için meegapikselinin yüksek olması tek başına yetmiyor. Çift tonlu çift LED flaş, f/1/7 diyagram açıklığı ve lazer fotofokus, kameranın sahip olması gerekenlerden birkaçı. En güzel selfielerinizin mimarı ön kameraya gelince… 5 MP değerinde geniş açıya sahip olan bir lensin yeterli olacağını söyleyebiliriz. Her iki kamera da profesyonel çekim, gece, güzelleştirme modu gibi modların olması da şart tabiki.

İzleyin: 2. el Android telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler!

4. Pil Ömrü

Telefonun tüm özellikleri ne kadar mükemmel olsa da pil ömrü kısa olduğunda hiçbir anlamı kalmıyor. Bu nedenle de pil ömrü uzun olan akıllı telefon modellerini tercih etmek gerekiyor. 3000 mAh kapasiteye sahip bataryası ile 30 saate kadar pil ömrü sağlayan, yalnıza 15 dakikalık şarj ile 8 saat kullanım imkanı sunan modellerde piyasada yerini almış durumda. Bu modelleri tercih ederek, saatlerce akıllı telefonunuzun keyfini çıkarabilirsiniz!

MİDYO  İkinci el telefon alanlar dikkat! Yeni düzenleme ile neler olacak?

Android Telefonlarda Ekran Görüntüsü

Telefonda İşlemci Hızı Kaç Olmalı?

Akıllı Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler arasında işlemci hızının kaç olması gerektiği sorusu yer alıyor. 626 işlemciye sahip, 2.2 GHz’e kadar 8 çekirdekli işlemcisi olan  Qualcomm Snapdragon, işlemci için doğru bir seçim olacaktır. RAM olarak da 4 GB RAM oldukça yeterlidir. Dahili hafızanın, microSD kart 2 TB’ ya kadar yükseltebilen, en az 64 GB olmasına mutlaka dikkat etmelisiniz.

İlgili Makaleler
Android telefonlarda ekran görüntüsü ve videosu nasıl çekilir?

Bir uygulamada beğendiğiniz fotoğrafı çekmek, arkadaşınıza göndermek. Ya da yaptığınız şeyin videolu olarak kaydetmek için ekran görüntüsü almak veya videosu OKU

Sosyal medyanın çocuklar üzerinde nasıl bir etkisi var?

Birçok ebeveyn sosyal medyanın çocuklar üzerindeki etkileri konusunda araştırma yapmıştır. Sosyal medya insanların hayatına girdiğinden bu yana birçok şeyi kökünden OKU

İnternetiniz yavaşsa kablosuz internet nasıl hızlandırılır?

İnternetimiz bazen yavaş olabiliyor. Kablosuz İnternet teknolojisi son dönemlerin en yaygın kullanılan teknolojisi haline gelmiş bulunmakta. Kablosuz internet bazı teknik OKU

WhatsApp web nasıl kullanılır?

Akıllı telefonlar hayatımızın çok önemli bir parçası haline gelmiş durumda. İçlerinde barındırdığı uygulamalar sayesinde birçok işimizi kolayca halletmemizi sağlayan bu OKU