Çoğu insanın sıklıkla karşılaştığı problemlerden bir tanesi uykusuzluk problemidir ve uykusuzlukla nasıl baş edebiliriz soruları merak edilmektedir. Öncelikle uykusuzluk ve uyku problemleri bazı durumlarda stres gibi nedenlerden meydana gelebilir. Bazen ise ciddi hastalıkların habercisi olabilmektedir. Kişi için düzenli ve dengeli uyku çok önemlidir. Ve bu uyku sayesinde bedenen ve ruhen dinlenmiş olmaktadırlar.

İzleyin: Uykusuzlukla Başa Çıkmak / Başka Gündem

Uykusuzluk çoğu kazaya sebebiyet veren bir etmendir. Günlük hayatı olumsuz etkiler ve yaşama kalitesini düşürür. Uykuya dalmak ve bu problemlerle başa çıkmak için uzman bir görüş almak önemlidir. Uzman görüşü yanında bu uykusuzluk etmenlerine neden olan durumları ortadan kaldırmak en doğru tercihtir.

Uykusuzlukla Nasıl Baş Edebiliriz?

Uykusuzlukla Nasıl Baş Edebiliriz?

Uykusuzluğa Neden Olan Etmenler Nelerdir?

Uyku temel ihtiyaçlarımızdan biridir. Düzenli uyuyamamak kişilerde bazı sağlık sorunlarına sebebiyet verebilir. Bu yüzden uykusuzluğa neden olan etmenleri bilerek onları ortadan kaldırmak gerekir.

Uykusuzluğa neden olan etmenler şunlardır:

 • Yoğun stres altında olmak uyku problemlerine yol açabilir.
 • Kişiye uygun olmayan yatak tercihleri uykuya dalmayı güçleştirir.
 • Gece telefon ve tabletlerle sık vakit geçirmek
 • Çeşitli ilaçların kullanılması da uykusuzluk problemlerine yol açabilmektedir.
 • Günlük çay ve kahve tüketiminin normalin dışında olduğu durumlarda içerisindeki kafein uykusuzluk yapabilir.
 • Odanın havasız ve uygunsuz ışığa sahip olması.
 • Kişide insinmia adı verilen rahatsızlıkların sonucu yaşadığı problemler
 • Çevre koşularının uygunsuzluğu
MİDYO  Akdeniz tipi beslenme nedir? Faydaları nelerdir? Nasıl yapılır?

Bu gibi etmenler kişinin uyku kalitesini düşüren etmenlerdir. Bu etkenler ortadan kaldırıldığı sürede kişi daha sağlıklı ve düzenli bir uyku düzenine sahip olabilir.

Uykusuzlukla Nasıl Baş Edebiliriz?

Uykusuzlukla baş etmek mümkündür. Bunun için ilk olarak kolay uykuya dalabileceğiniz bir ortam yaratmanız gerekir. Yatak seçimi bu konuda çok önemlidir. Bazıları sert yataklar bazıları ise yumuşak yataklar tercih etmektedir.

Bu yataklar kişinin anatomik yapısına uygun olacak şekilde seçilmelidir. Mevsime uygun giysiler giyerek uyunmalı ve ortam ne çok sıcak nede çok soğuk olmalıdır. Işık seçimlerinde genellikle göz alıcı ışıklar yerine daha loş aydınlatmalar tercih edilmelidir.

Oda içerisinde uykusuzluğa neden olabilecek gürültü olmamalı ve ses yalıtımı uygun şekilde planlanmalıdır. Duvar renklerinin seçimi de uykusuzluk etkenleri arasındadır. Duvar renkleri daha sakin ve ruhu dinlendiren renkler olacak şekilde seçilmelidir. Kullanılan yastıklar ve kişinin aldığı pozisyon uyumaya yardımcı bir pozisyon olmalıdır. Bazı durumlarda ise uykusuzlukla baş etmek için doktora başvurmak gerekir.

Psikolojik kaynaklı bir rahatsızlık olduğu taktirde doktor kontrolünde ilaçlara başvurulabilir. İlaç tedavisini desteklemek ve daha işe yarar hale getirmek için terapilerde alınabilir. Bu sayede uykusuzluk problemlerine karşı baş edebilir ve daha düzenli bir uyku düzenine geçiş kolaylaştırılabilir.

Uykusuzluk Belirtileri Nelerdir?

Uykusuzluk problemi yaşayan kişilerde bazı belirtiler görülmektedir.

Bazı belirtiler şunlardır:

 • 2 veya 3 gün gibi süre zarflarında uyumamış olmak
 • Uykuya dalmada zorluk çekmek
 • Dalgınlık
 • Sinirlilik hali
 • Huzursuzluk ve hissizlik
 • Konsantrasyon eksikliği ve odaklanamama problemleri
 • Erken saatlerde uyanmak
 • Kaliteli uyku uyuyamamak
 • Kendini ruhen ve bedenen yorgun hissetmek
MİDYO  Mide yanması deyip geçmeyin! Basit yöntemlerle üstesinden gelebilirsiniz

Uzun süren belirtiler görüldüğü taktirde en kısa zamanda doktora başvurarak tedaviye başlanmalıdır.

Uykusuzluğun Neden Olduğu Hastalıklar Nelerdir?

Uykusuzluk problemlerinin genleri bozduğu ve bazı hastalıklara yol açtığı kanıtlanmıştır. Kalp ve damar hastalığının nedenleri arasında uyku sorunları yer almaktadır. Bilinç bozukluğu ve beyin problemlerine de uykusuzluk etki etmektedir. Diyabet hastalığının nedenleri arasında da uyku bozuklukları yerini almaktadır.

Uykusuzluk karaciğer hastalıkları ve çeşitli kanserleri de beraberinde getirmektedir. Daha birçok hastalığa neden olan uykusuzluk anksiyeteye neden olarak kişinin ruh sağlığını da bozmaktadır. Psikolojik hastalıklara da rastlamak mümkün olabilmektedir.

İlgili Makaleler
Çocuklarda el ayak terlemesi

Bazı çocuklarda özellikle geceleri, başlarını yastığa koyar koymaz, dakikalar içerisinde terleme oluşabilmektedir ve bu durum çocuklarda el ayak terlemesi açıklamasıyla, OKU

Çocuklarda depresyon belirtileri ve baş etme yolları

Çocuklarda depresyon belirtileri ve baş etme yolları birçok aile tarafından merak konusudur. Çocuklarda depresyon hastalığı sık görülen bir hastalıktır. Depresyon OKU

Organ bağışı nedir? Nasıl yapılır?

Bazı durumlarda vücutta gelişen olumsuzlardan dolayı organ kayıpları meydana gelebilir bu durumda organ bağışı ve organ bağışı nedir ve nasıl OKU

Bebeklerde pamukçuk belirtileri nelerdir? Nasıl geçer?

Pamukçuk genellikle bebeklerde meydana gelir ve bebeklerde pamukçuk nasıl geçer? konusu oldukça önemli bir konudur. Pamukçuk hastalığı bazı durumlarda yetişkinlerde OKU