Boğaz ağrısı kişinin günlük aktivitesini etkileyen ve yemek yemesini zorlaştıran bir etkendir. Boğaz ağrısı sorunu yaşayan kişilerin boğaz şişliğine ne iyi gelir? Sorusuna cevap bulması gerekir. Öncelikle boğazda şişliğe neden olan unsur bilinmeli ve ortadan kaldırılması için çözümler bulunmalıdır. Boğaz şişliğine iyi gelen bir takım gıdalar ve uyulması gereken kurallar vardır. Bunlara dikkat edildiği taktirde boğaz ağrısı ve şişliği ortadan kalkar.

Boğaz Şişliğine Ne İyi Gelir?

Boğaz Şişliğine Ne İyi Gelir?

Boğaz Şişliğine İyi Gelecek Gıdalar Nelerdir?

Boğazın şişmesi durumunda boğaz şişliğini gidermek amacı ile bazı ürünler kullanılabilir. Boğaz ağrısı durumunda yumuşak ve boğaza iyi gelen gıdalar tercih edilmelidir. Peki, boğaz ağrısına ve şişliğe iyi gelen gıdalar nelerdir?

Boğaz ağrısına iyi gelen gıdalar şunlardır:

  • Bal
  • Sirke
  • Sarımsak
  • Yumuşak gıdalar
  • Süt
  • Zencefil
  • Nane limon
  • Yeşil yapraklı gıdalar

Bu gibi evde kolay bulunan ürünler boğazda meydana gelen şişliği gidermek amacı ile kullanılabilir. Bu ürünlerin kullanılması boğaza iyi gelecek ve boğazda yer alan ağrıyı azaltacaktır.

Boğaz Şişliği Durumunda Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Boğaz şişliği genelde mevsim değişikliklerinden kaynaklanır. Vücut bağışıklığı yeteri kadar güçlü olmadığı için bakteriler boğazda kendilerine yer edinir. Boğaza yerleşen bakteriler bademcik adı verilen oluşumların şişmesine neden olur. Bu gibi durumları önlemek için sağlıklı bir beslenme programı oluşturmak gerekir. Bu sayede bağışıklık sistemi güçlendirilir.

Boğaz şişliği eğer çok büyükse ve kişiyi ciddi derece de rahatsız ederse kısa zamanda doktora başvurmak gerekir. Doktor bu konuda çeşitli antibiyotik tedavisi uygulayabilir. Antibiyotik ile tedavi edilemeyen durumlarda ise bademcik ameliyatına başvurulabilir. Bu yüzden boğaz şişmesi önemsenmelidir. Bal, süt gibi gıdalar tüketmek boğaz ağrısına iyi gelir. Ayrıca boğaz şişliği durumunda ılık bir bez yardımı ile boğaza tampon yapılabilir. Bezi bir miktar boğazda bekletmek boğaz acısına iyi gelecektir.

MİDYO  Bu vitaminleri çok tüketirsek ne olur? Fazla tüketmemeye dikkat edilmesi gereken vitaminler

Boğaz Şişliğine Sirke İyi Geliyor

Boğazın yani bademciklerin şişmesi evde kolayca atlatılabilir. Sirke içerisinde enfeksiyon giderici ve önleyici içerikler yer alır. Bu yüzden bademcikler şiştiği zaman sirke kullanılabilir. Peki, nasıl mı? Bir kaba bir miktar sirke ilave edilir. Sirke üzerine de bir miktar su ilave edilir. Sirke sulandırıldıktan sonra gargara olarak kullanılır. Kişi karışımdan ağıza bir miktar almalıdır.

Sirkeli su boğaza değecek şekilde ağız içerisinde çalkalanır. Bu yöntem ile boğazda yer alan şişlik azalmış olacaktır. Gargara esnasında sirkenin keskin kokusu mide bulantısı yaratabilir. Fakat bu yöntem kısa zamanda boğazda meydana gelen şişliği yok edecektir. Düzenli olarak yapıldığı taktirde bademciklerin daha fazla şişmesinin önüne geçilmiş olur.

İzleyin: Boğaz Ağrısını Kesen 4 Doğal Yöntem/Ev Yapımı

Boğaz Şişliğine İyi Gelen Ballı Çay

Boğaz şişliği durumunda çok soğuk ve sıcak içeceklerden uzak durmak gerekir. Aksi taktirde boğaz daha çok tahriş olur ve şişme derecesi artış gösterir. Bunun için ılık bitki çayları tercih edilebilir. Ilık bitki çayları aynı zamanda boğazın iyileşmesine yardımcı olur. Özellikle içerisinde bal bulunan ve saf bal ile elde edilen çaylar boğaz şişliğini gidermek için daha etkilidir. Balın solunum yolu hastalıklarına karşı olan faydaları herkes tarafından bilinmektedir.

Boğaz Şişliğine Ne İyi Gelir?

Boğaz Şişliğine Ne İyi Gelir?

Meyan Pastillerin Boğaz Şişliğine Faydası

Boğazın şiş olduğu durumlarda ağrıyı azaltmak için pastil kullanılabilir. Meyan pastiller boğazda oluşan enfeksiyonu rahatlatmak amacı ile kullanılabilen ürünlerdir. Daha ferah bir nefes sağlar. Çok sayıda pastil çeşidi mevcuttur.

MİDYO  Daha fazla sebze yemenin 6 yaratıcı yolu

Bu pastiller doğal olmalı ve sağlık açısından tehlike arz etmemelidir. Düzenli ve doğru kullanıldığı taktirde acı hissini azaltır. Boğaz ağrılarını ve boğazda meydana gelen enfeksiyon etkenini azaltmaya yardımcı olur.

Tuzlu Su Boğaz Şişliğine İyi Geliyor

Tuzlu su diş ağrısı, boğaz ağrısı gibi çok sayıda ağız içi sorununa iyi gelmektedir. Bir çay bardağı içerisine su ve tuz ilave ederek boğaz şişliğini hafifletmek mümkündür. Hazırlanan tuzlu su ile gargara yapılarak enfeksiyon azaltılabilir. Gargara işlemi için hazırlanan tuzlu suyun ılık olmasına dikkat etmek gerekir. Aksi taktirde boğaz hasar görebilir.

Ayrıca işlem esnasında fazla tuz boğaza zarar verir. Bu yüzden tuz miktar iyi ayarlanmalı ve su ile yeterince zararsız hale getirilmelidir. Tuzlu su doğru kullanıldığı taktirde iltihap azalacak ve boğaz acısı hafiflemiş olacaktır. Tuzlu su tedaviye yardımcı bir yöntem olarak değerlendirilmektedir.

İlgili Makaleler
Elma sirkesinin kanıtlanmış faydaları! Elma sirkesi nasıl yapılır?

Günümüzde doğal yaşam ve sağlıklı beslenme oldukça popüler bir hâle gelmeye başlıyor. Aslında kadim geleneksel tedavi yöntemlerinde oldukça önemli bir OKU

D vitamini eksikliğinin belirtileri nelerdir?

D vitaminini vücudumuz ve sağlığımız için oldukça önemlidir. Eksikliği özellikle yetişkinlerde problemlere yol açabilir. D vitaminin vücut için faydalarını öğrenenler, OKU

Her derde deva lavanta yağı faydaları nelerdir?

Lavanta bitkisinden elde edilen lavanta yağı hoş kokulu ve faydalı bir unsurdur. Vücut sağlığı ve cilt sağlığına çok fazla faydası OKU

MİDYO  Arı sokarsa bu yazıyı okuduysanız endişelenmeyin! Arı sokmasına ne iyi gelir?
Kuyruk sokumu ağrısı neden olur?

Sakroiliak eklemin iltihaplanması, sakroiliak eklemleri veya omurganın alt kısmı (sakrum) ile pelvis arasındaki bağlantıyı içeren ilerleyici bir enflamatuar süreçtir. Peki, OKU