Kıyafet saklama konusunda yazlık kıyafetleri saklarken dikkat edilecek noktalar havalar soğumaya başladığında oldukça önemlidir. Genel olarak yazlık kıyafetlerin nereye konulacağı ve ne şekilde saklanacağı gibi birçok soruyla karşılaşılır. Bir daha ki yaz mevsimine dek saklandığı yerde kalacak olan kıyafetlerin doğru şekilde saklanması gerekir. Kıyafetlerin, kaldıkları süre boyunca yıpranmamaları için bu hususlara dikkat edilmelidir. Bir kıyafet kumaş cinsine, rengine göre paketlenip saklanırsa uzun ömürlü kullanılabilir. Bununla beraber, kış mevsimi sonrası paketler açıldığında kıyafeti aynı şekilde bulmak mümkün olur.

Kıyafetlerin Yıkanması

İlk ve en önemli husus kaldırılacak yazlık kıyafetlerin mutlaka yıkanmasıdır. Kıyafetler, kumaşlarına göre özel deterjanlarla yıkanmalıdır.. Eğer kıyafetler yıkanmadan kaldırılırsa, uzun süre saklanacağı için kıyafetlerin üzerindeki lekeler bir daha çıkmaz. Aynı zamanda kıyafetler yıkanmadan kaldırıldığında kötü bir koku meydana gelir. Bu kötü koku diğer temiz kıyafetlerin kokmasına da neden olur. Bu nedenle, saklanacak kıyafetler güzelce yıkandıktan sonra saklama işlemine geçilmelidir.

İzleyin: HADİ KIŞLIKLARI ÇIKARIYORUZ!

Kıyafetler in Saklanması için Doğru Paket Seçimi

İkinci önemli husus ise saklama için kullanılacak olan malzemelerdir. Öncelikle kıyafetlerin saklanması için karton kutulardan uzak durulmalıdır. Karton kutular kıyafetlerin sağlıklı bir şekilde saklanmasını önler. Bunun yanı sıra; plastik malzemeler de kıyafetlerin saklanması için önerilmez. Yazlık kıyafetlerin saklanması için kullanılabilen en doğru malzeme; valizlerdir. Yazlık kıyafetler valize düzgün bir şekilde yerleştirilerek güvenle uzun süre saklanabilir.

Yazlık Kıyafetleri Saklarken Dikkat Edilecek Noktalar

Yazlık Kıyafetleri Saklarken Dikkat Edilecek Noktalar

Yazlık Kıyafetleri Saklama Yerleri

Yazlık kıyafetlerin saklanmasında saklama yeri de oldukça önemli bir yere sahiptir.

MİDYO  İzleyenleri büyüleyen en iyi İtalyan filmleri

Saklama yeri olarak;

  • Gardırop
  • Boş odalar
  • Yüklük

Bu alanlar saklama için en uygun yerlerdir. Yerin önemi büyük. Zira kıyafetler yanlış alanlarda saklandığında birçok sorun yaşanabilmektedir. En önemlisi yanlış olan bazı alanlar kıyafetlerin nemlenmesine ve ıslanmasına neden olur. Bu da kıyafetlerin kullanılamayacak hale gelmesine neden olur. Nemlilik ve ıslaklık kötü kokulara da sebebiyet verir. Bu yüzden saklama alanlarına ayrıca dikkat edilmelidir. Özellikle rutubetsiz alanlar tercih edilmelidir.

Kumaş Cinsine Göre Saklama Koşulları

Saklama hususunda kıyafetlerin kumaşları da büyük önem taşır. Kıyafetlerin cinslerine göre saklanma koşulları olduğu unutulmamalıdır.

İpek, keten kumaşı olan ve açık renkli yazlık kıyafetler, kesinlikle poşetlerde saklanamaz. Zira, bu kumaş cinsleri ve açık renklerdeki kıyafetler poşetlerde sararma yapar. Bu sararmalar daha sonraki yıkamalarda çıkmaz. Bu tür kıyafetler için en doğrusu bu kıyafetlerin kılıfında saklanmasıdır.

Kıyafetin saklanacağı paketin, hurcun ya da bavulun içine mutlaka koruyucu ürün konulmalıdır. Geleneksel bir koruyucu olan naftalin tercih edilebilir. Bunun yanı sıra; güve önleyici de kullanılabilir. Bu kıyafetlerin zararlılardan korunması için iyi bir yöntemdir.

Eğer yazlık kıyafetler askıda saklanacaksa o halde metal askılardan uzak durulmalıdır. Metal askılar kıyafetlere ciddi hasarlar verebilir. Bu nedenle, kumaş askılar tercih edilmelidir.

Tüm bu koşullar yerine getirildiğinde kıyafetler güvende saklanır.

Yazlık Kıyafetleri Saklarken Dikkat Edilecek Noktalar

Yazlık Kıyafetleri Saklarken Dikkat Edilecek Noktalar

Kuru Temizleme Yapılmış Kıyafetlerin Saklanması

Kuru temizleme yapılmış yazlık kıyafetlerin saklanmasında daha da özenli davranılması gerekiyor. En uygun ve doğru koşulların sağlanması önemli.

MİDYO  Kayak tatilinde yanınıza almanız gerekenler

Bilindiği gibi kuru temizleme kıyafetlere farklı temizlik stilleri uygular. Bu nedenle, bu ürünlerin saklanması bu kadar özen ister.

Kıyafet kuru temizlemeden geldikten sonra firmanın kıyafet üzerine geçirdiği naylon kılıf hemen açılmalıdır ve kıyafet güzelce havalandırılmalıdır. Kuru temizleme uygulamasında kıyafete yüksek buhar ve ısı verildiği için bunların kalıntıları kıyafette kalır. Kıyafetin bunlardan arınması için havalanması şarttır.

Aynı zamanda kıyafet havalandırılmazsa naylon içinde nem oluşur ki bu da kıyafetin yıpranmasına neden olur.

İlgili Makaleler
Evcil hayvanlarımıza oyuncak alırken nelere dikkat etmeli?

İnsanların oyuncaklar ile oynamayı sevdiği gibi hayvanlarda oyun oynayabildikleri evcil hayvan oyuncakları olsun isterler. Evcil hayvan oyuncakları nedir? Bu oyuncaklar OKU

Evde ek iş yaparak bir günde 500 TL kazanma yolları

Kişiler "evde ek iş yaparak daha fazla para kazanma yolları" konusunda araştırmaları sık sık gerçekleştirmektedir. Daha fazla kazanç sağlamak herkesin OKU

Evde kendi doğal sabununu kendin yap

Sabun günlük hayatta en çok kullandığımız ürünlerden biridir. Evde kendi sabununu kendin yap fikri mutlaka herkesin aklına bir defa da OKU

Meybuz nasıl yapılır?

Sıcak havaların vazgeçilmezi haline gelen dondurma hem çocuk hem de yetişkinlerin tercihleri arasındadır. Günümüzde kaliteli dondurma bulabilmek oldukça zor olsa OKU