Çalışan bir bireyseniz ve iş kadınları için 5 dakikalık makyaj önerileri arıyorsanız, bu yazı sizler için çok faydalı olacaktır. Yoğun bir şekilde çalışan kadınlar dış görünüşlerine çok önem veremezler. Ancak, başarılı bir iş hayatının yanı sıra, güzel görünmek de önemli bir faktördür. Böylece daha öz güvenli ve saygın bir kişiliğiniz olabilir. Makyaj, çok kapsamlı bir kavramdır. Yoğun çalışan iş kadınları için erken kalkmak ve hazırlanmak çok zahmetlidir. O yüzden pratik ve güzel bir makyaj yapmak önemlidir.

Bakım Nasıl Olmalıdır?

Makyajdan önce bakımlı bir cilde sahip olmak çok önemlidir ve aksatılmamalıdır.

Yüzünüz için şunları devamlı yapmalısınız;

 • Epilasyon
 • Temizleme
 • Peeling
 • Maske
 • Nemlendirme

Bu adımları günlük olarak uygulamalısınız. Asla makyajlı bir şekilde uyumamanız gerekir.

İş Kadınları İçin 5 Dakikalık Makyaj Önerileri

İş Kadınları İçin 5 Dakikalık Makyaj Önerileri

Pratik Makyaj Önerileri

Pratik bir makyaj için önce kaşlarınızı şekillendirmelisiniz. Bunun için sadece cımbız kullanabilirsiniz. Şekil vermeyi biliyorsanız ip ve ağda kullanmalısınız. Kaşlarınız yüzünüze uygun ve doğal görünmelidir. Dudak üstü tüylerini de güzelce temizledikten sonra, yüzünüzü güzelce yıkayın ve nemlendirin.

Makyaj için ise şu malzemeler yeterli olacaktır;

 • Makyaj bazı
 • Gözaltı kapatıcısı
 • Kapatıcı
 • Fondöten
 • Pudra
 • Allık
 • Kaş farı
 • Göz farı
 • Maskara
 • Ruj

Malzeme çok gibi görünse de uygulaması oldukça kolaydır. Gözaltı kapatıcısı, sadece gözaltı morlukları olan kadınlar için önerilir. Kapatıcıyı ise, cilt lekeleriniz varsa kullanın. Fondöten cilt tonunun dengeler. Yüzünüzün canlı görünmesi için bir miktar kullanın. Pudra kullanmak çok önemli değildir. Göz için de maskara ve far yeterlidir. Far istemezseniz sadece maskara ve göz kalemi kullanın. Ruj ise doğal ve kolay sürülecek şekilde olmalıdır.

MİDYO  Makyaj bazı nasıl kullanılır? Primer nedir?

İzleyin: ACELEM VAR MAKYAJI! | 5 DAKİKADA PRATİK MAKYAJ

Makyaj Bazı

Makyaja başlamadan önce tüm yüze uygulamalısınız. Böylece makyajınız hem daha güzel görünecek hem de daha uzun süre kalıcı olacak.

Göz Altı Kapatıcısı

Gece geç saatlere kadar çalışıyorsanız ve uykusuz kalıyorsanız mutlaka kullanmalısınız. Gözaltı torbaları ve morlukları hiç hoş görünmez. Kolay kullanım için stick şeklinde ve kendinden süngerli ürünleri satın alın. Gözaltlarınıza azar azar uygulayıp iyice dağıtın. Dilerseniz göz kapaklarınıza da baz olarak uygulayabilirsiniz.

Kapatıcı

Yüzünüzde sivilce izleri, kızarıklık ya da lekeler varsa kapatıcı uygulamalısınız. Fırçalı ve stick şeklinde olanları çok kısa sürede uygulayabilirsiniz. Krem şeklinde kapatıcı kullanmak isterseniz, mutlaka bir sünger ile eşit bir şekilde dağıtın. Sadece lekelerin üzerine uygulamalısınız. Böylece yüzünüz pürüzsüz bir görünüme kavuşacak.

Fondöten

Fondöteni mutlaka cilt tonunuza uygun seçmelisiniz. Aksi takdirde komik bir görüntü ortaya çıkar. Fondöten için mutlaka bir fondöten fırçası edinmelisiniz. Fondöteni eşit bir şekilde dağıtmak çok önemlidir. Yüzünüzün tamamına uygulamalısınız. Ancak sakın fazla fondöten kullanmayın. Cildinize zarar verebilir. Dilerseniz boynunuza da uygulayarak daha eşit bir görünüm elde edebilirsiniz.

Video: 29 PRATİK MAKYAJ TÜYOSUNU MUTLAKA DENEMELİSİNİZ

Pudra

Toz pudra yerine daha kremsi pudralar tercih edin. Kullanımı daha kolay olur. Pudra için mutlaka bir fırça edinmelisiniz. Pudrayı yeterli miktarda alın ve iyice dağıtmaya özen gösterin. Doğru bir şekilde uygularsanız, pürüzsüz bir cilt edebilirsiniz.

MİDYO  Makyaj yaparken bu noktalara dikkat!

Allık

Allık sizi çok güzel ya da çok kötü gösterebilir. Öncelikle cilt tonunuzla uyumlu bir renk tonu seçmelisiniz. Esmer bir teniniz varsa canlı pembe ve kırmızı tonları yerine, daha bronz tonlu allıkları tercih edin. Açık tenli iseniz, pembe, kırmızı, şeftali tonları uygun olacaktır. Buğday tenli iseniz, yavruağzı, şeftali ya da açık pembe tonlarında kullanmalısınız. Allık için de bir fırça gereklidir. Fırçaya aldığınız bir miktar allığı, yanaklarınızdan şakaklarınıza doğru çapraz darbelerle uygulayın.

Kaş Farı

Kaşları daha düzgün göstermek için kaş farı kullanılır. Kaşlarınızın reninde bir kaş farını fırça ile kaşlarınıza uygulayın. Dilerseniz far yerine kaş kalemi tercih edebilirsiniz. Kaşlarınız daha gür ve canlı görünecek. Dilerseniz kaş altlarına hafif bir aydınlatıcı sürebilirsiniz.

İş Kadınları İçin 5 Dakikalık Makyaj Önerileri

İş Kadınları İçin 5 Dakikalık Makyaj Önerileri

Göz Farı

Göz farı ile fazla zaman kaybetmemelisiniz. Nude, parlak bronz, pembe ya da toprak tonlarında bir farı hızlı bir şekilde göz kapaklarınıza uygulamanız yeterli olacaktır. İyi dağıtmaya özen gösterin.

Maskara

Maskaradan önce kirpik kıvırtıcısı ile kirpiklerinizi kıvırın. Sonra tek kat maskara uygulayın ve kurumasını bekleyin. Topak oluşmaması için yoğun bir şekilde uygulamaktan kaçının. Kuruduktan sonra bir kat daha uygulayın.

Ruj

Kırmızı, bordo ve kahverengi gibi renkleri kullanmak zaman alabilir. Ruj için risksiz renkler kullanın. Örneğin, açık pembe, nude tonları, şeftali tonları gibi renkler kullanmalısınız. Bu renkler çoğu tene yakışır ve makyajınızı güzel bir şekilde tamamlar. En pratik kullanım için likit rujları kullanabilirsiniz. Dilerseniz klasik stick rujları da çok pratik bir şekilde sürebilirsiniz.

Hızlıca Makyaj Yapmak

Yüzünüzü yıkayıp nemlendirdikten hemen sonra kaşlarınızı belirginleştirin. Sonrasında hafifçe gözaltı kapatıcısı ve kapatıcıyı uygulayın. Fondöten sürerken daha dikkatli davranın ve hafif uygulayın. Ardından yine hafif bir şekilde pudra uygulayın. Sonra göz farı ve maskaranızı uygulayın. Rujunuzu da hızlıca uyguladıktan sonra güne başlayabilirsiniz.

MİDYO  Beslenme alışkanlıklarını değiştirerek cilt sorunlarınızdan kurtulabilirsiniz

Diğer Makyaj Malzemeleri

Aydınlatıcı, bronzer ve kontur gibi ürünleri kullanmak için biraz zamana ihtiyacınız olabilir. Eğer bazı günlerde zamanınız olursa, aydınlatıcı ürünü, fırça yardımıyla şakaklara, kaş altlarına, burun sırtına ve ucuna azar azar uygulayın. Dilerseniz dudak üstüne de uygulayabilirsiniz.

Bronzer kullanacaksanız, yanakların üst kısmına ve çene hatlarına hafif bir şekilde uygulamalısınız. Kontur uygulamak biraz zahmetlidir. Şakaklar, alın çizgisi, burun hatları, çene gibi bölgeler doğru tekniklerle çizilmelidir. Daha sonra özel bir fırça yardımıyla eşit ve dengeli bir şekilde dağıtılmalıdır. Cildinizde kullandığınız ten ürünleri, ayrı ayrı görünmemelidir. Belli bir renk geçişi olmamalıdır ve tüm ürünler homojen bir şekilde dağılmalıdır.

İlgili Makaleler
Makyaj yaparken bu noktalara dikkat!

Birçok kadın için makyaj yapmak son derecede önemli bir durum olurken makyaj yaparken dikkat edilmesi gerekenler de bilinmelidir. Makyaj yaparken OKU

Makyaj bazı nasıl kullanılır? Primer nedir?

Günümüzde makyaj yapmayı seven kadınlar tarafından en çok merak edilen konuların başında makyaj bazı nasıl kullanılır gibi konular yer almaktadır. OKU

Uygun makyaj malzemeleriyle doğru makyaj tekniklerini nasıl uygulayabiliriz?

Makyaj yapmak çoğu kadının en sevdiği şeylerden biridir fakat uygun makyaj malzemeleriyle doğru makyaj teknikleri uygulanmazsa ortaya güzel bir görüntü OKU

5 Dakikada hızlı ve pratik makyaj nasıl yapılır?

Makyaj yapmak birçok kadının vazgeçilmez tutkusudur. Ama çoğunlukla zaman kısıtlıdır. Bu nedenle hızlı ve pratik makyaj yapmak gerekir. Doğru bir OKU