Türk halkı olarak çay içmekten en keyif aldığımız içeceklerden biridir. Vücuda yararları da vardır. Ancak sadece içecek olarak değil cilt bakım ürünü olarak da kullanabilirsiniz. Doğal bakım ürünleri kullanmak son zamanlarda daha popüler hale gelmiştir. Hem cilde daha iyi gelir hem fazla maliyeti olmaz hem de yan etkisi olmaz. Peki, çaydan yüz maskesi nasıl yapılır?

Çay ile yüz maskesi için malzemeler

Öncelikle malzemeleri tanımakla başlayalım. Malzemeler maske yapımı için gereklidir, tek başına çay maske olmaz da tonik olarak kullanılabilir veya göz altı torbalarını yatıştırmak için sürülebilir.

Kullanılacak malzemeler;

  • 1 yemek kaşığı siyah çay
  • 1/4 su bardağı sıcak su
  • 1 yemek kaşığı organik bal
  • 1 çay bardağı limon suyu

Balın organik olması önemli çünkü maskenin daha kaliteli olmasını sağlar. Kalitesiz ballar hemen şekerlenir ve maskenin yapısını bozar. Sıcak su ise çayın demlenmesi içindir.

İzleyin: Çay ile yüz maskesi nasıl yapılır? Çayın cilde faydaları nelerdir?

Çay maskesi hazırlanışı

Önce çayın üzerine sıcak suyu dökün, normal bitki çayı demlermiş gibi demlenmesini bekleyin. Bunun için 2 dakika yeterli olacaktır. Daha sonra süzün ve çay tanelerini ayrı bir kaseye alın. Üzerine limon ve balı da ekleyip iyice karıştırın. Bal sayesinde macun kıvamını alır ve yüze sürmek için uygun hale gelir.

Çay maskesinin uygulanışı

Maskeyi hazırladıktan sonra cildinize sürmeye başlayabilirsiniz. Göz çevrenize gelmeyecek şekilde, dairesel hareketlerle tüm cildinize yedirin. 5 dakika bekledikten sonra maske cildiniz tarafından iyice emilmiş ve kurumuş olur. Daha sonra ılık suyla yıkayın. Ardından her zaman sürdüğünüz nemlendirici kremi de sürebilirsiniz. Bu maskeyi bakım rutininize eklerseniz cildinizdeki değişimi düzenli kullanımla fark edebilirsiniz.

MİDYO  Ketojenik diyet nedir? Ketojenik diyette ne yenir?

Leke Giderici Maske

Çayı lekelerden kurtulmak içinde kullanabilirsiniz. Özellikle güneş lekelerinde çok etkilidir. Bunun için çaya ve muza ihtiyacınız olacak. Çayı demleyin, muzu ezin ve ikisini macun kıvamını alana kadar karıştırın. Daha sonra yüzünüze sürüm, 10 dakika bekledikten sonra yıkayın. Siyah çayın içinde kafein bulunduğundan dolayı cildi beyazlatır, renk eşitsizliklerini önler. Poşet çayı soğuyunca yüzünüzde gezdirebilirsiniz. Bu yüzünüzdeki yorgunluğu alacak ve ferahlamanızı sağlayacaktır. Ancak maskeler elbette diğer malzemelerle karıştığı için daha etkilidir.

İlgili Makaleler
Çay ocağı nasıl açılır? Hem az sermaye ile hem de her yerde yapılabilecek bu işin ne kadar kazancı olur?

Çay; Türkiye'de vazgeçilmez içecekler arasında yer alır. Özellikle çay içmek için belirli bir zamana ihtiyaç yoktur. Su ihtiyacını gidermesi nedeniyle OKU

Az bilinen güzellik ve kişisel bakım önerileri

Güzellik geçmişten günümüze kadınların ilgisini üzerine toplayan bir konu olmuştur ve kadınlar kendilerini genç ve güzel gösterecek pek çok çeşitli OKU

Evde kaş-kirpik bakımı nasıl yapılır?

Güzel görünmek, her kadının ve erkeğin hayalidir. Ancak güzel bir görünüme sahip olmak için düzenli olarak bakım yapılması şarttır. Güzelliğin OKU

Hayatınızı kolaylaştıracak en pratik 10 güzellik sırrı

Genç ve güzel görünmek herkesin en büyük isteğidir. Yıllar geçse de yaşlılık belirtilerinin hiç ortaya çıkmaması istenir. Bunun için de OKU