Türk halkı olarak çay içmekten en keyif aldığımız içeceklerden biridir. Vücuda yararları da vardır. Ancak sadece içecek olarak değil cilt bakım ürünü olarak da kullanabilirsiniz. Doğal bakım ürünleri kullanmak son zamanlarda daha popüler hale gelmiştir. Hem cilde daha iyi gelir hem fazla maliyeti olmaz hem de yan etkisi olmaz. Peki, çaydan yüz maskesi nasıl yapılır?

Çay ile yüz maskesi için malzemeler

Öncelikle malzemeleri tanımakla başlayalım. Malzemeler maske yapımı için gereklidir, tek başına çay maske olmaz da tonik olarak kullanılabilir veya göz altı torbalarını yatıştırmak için sürülebilir.

Kullanılacak malzemeler;

  • 1 yemek kaşığı siyah çay
  • 1/4 su bardağı sıcak su
  • 1 yemek kaşığı organik bal
  • 1 çay bardağı limon suyu

Balın organik olması önemli çünkü maskenin daha kaliteli olmasını sağlar. Kalitesiz ballar hemen şekerlenir ve maskenin yapısını bozar. Sıcak su ise çayın demlenmesi içindir.

İzleyin: Çay ile yüz maskesi nasıl yapılır? Çayın cilde faydaları nelerdir?

Çay maskesi hazırlanışı

Önce çayın üzerine sıcak suyu dökün, normal bitki çayı demlermiş gibi demlenmesini bekleyin. Bunun için 2 dakika yeterli olacaktır. Daha sonra süzün ve çay tanelerini ayrı bir kaseye alın. Üzerine limon ve balı da ekleyip iyice karıştırın. Bal sayesinde macun kıvamını alır ve yüze sürmek için uygun hale gelir.

Çay maskesinin uygulanışı

Maskeyi hazırladıktan sonra cildinize sürmeye başlayabilirsiniz. Göz çevrenize gelmeyecek şekilde, dairesel hareketlerle tüm cildinize yedirin. 5 dakika bekledikten sonra maske cildiniz tarafından iyice emilmiş ve kurumuş olur. Daha sonra ılık suyla yıkayın. Ardından her zaman sürdüğünüz nemlendirici kremi de sürebilirsiniz. Bu maskeyi bakım rutininize eklerseniz cildinizdeki değişimi düzenli kullanımla fark edebilirsiniz.

MİDYO  Esmerler için makyaj tüyoları

Leke Giderici Maske

Çayı lekelerden kurtulmak içinde kullanabilirsiniz. Özellikle güneş lekelerinde çok etkilidir. Bunun için çaya ve muza ihtiyacınız olacak. Çayı demleyin, muzu ezin ve ikisini macun kıvamını alana kadar karıştırın. Daha sonra yüzünüze sürüm, 10 dakika bekledikten sonra yıkayın. Siyah çayın içinde kafein bulunduğundan dolayı cildi beyazlatır, renk eşitsizliklerini önler. Poşet çayı soğuyunca yüzünüzde gezdirebilirsiniz. Bu yüzünüzdeki yorgunluğu alacak ve ferahlamanızı sağlayacaktır. Ancak maskeler elbette diğer malzemelerle karıştığı için daha etkilidir.

İlgili Makaleler
Çay ocağı nasıl açılır? Hem az sermaye ile hem de her yerde yapılabilecek bu işin ne kadar kazancı olur?

Çay; Türkiye'de vazgeçilmez içecekler arasında yer alır. Özellikle çay içmek için belirli bir zamana ihtiyaç yoktur. Su ihtiyacını gidermesi nedeniyle OKU

Tarihin göz kamaştırıcı kadınlarının güzellik sırları

Güzel olma isteği her devirde olan bir şeydir. Güzellik kavramına her ne kadar kadınlar daha çok önem verse de günümüzde OKU

Uygun makyaj malzemeleriyle doğru makyaj tekniklerini nasıl uygulayabiliriz?

Makyaj yapmak çoğu kadının en sevdiği şeylerden biridir fakat uygun makyaj malzemeleriyle doğru makyaj teknikleri uygulanmazsa ortaya güzel bir görüntü OKU

5 Dakikada hızlı ve pratik makyaj nasıl yapılır?

Makyaj yapmak birçok kadının vazgeçilmez tutkusudur. Ama çoğunlukla zaman kısıtlıdır. Bu nedenle hızlı ve pratik makyaj yapmak gerekir. Doğru bir OKU