Emeklileri sevindirecek gelişme yaşandı. TBMM’de bekleyen teklif yasalaştığı takdirde emeklilerin cebine bu sene 8 bin 506 lira geçmiş olacak. Mayıs ayındaki Ramazan Bayramı ve Temmuz ayındaki Kurban bayramı emekli ikramiyeleri emeklilerin yüzünü güldürecek.

CHP tarafından Meclis’e sunulan kanun teklifinde Ramazan ve Kurban Bayramı’nda emeklilere verilen ikramiyenin 1100 liradan 4 bin 253 liraya çıkarılması talep edildi.

CHP tarafından TBMM’ye sunulan kanun teklifinde, “Ekonomik krizden en çok etkilenen kesim olan ve maaş zammı sonrası da beklentileri karşılanmayan emeklilerin, bayram ikramiyelerinin artırılması kesin bir zorunluluk haline gelmiştir. Emekli ikramiyeleri, asgari ücret seviyesine çıkarılmalıdır” denildi.

Emeklilere Ramazan ve Kurban Bayramında verilen ikramiyenin 1100 liradan 4 bin 253 liraya çıkarılması istendi. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer tarafından hazırlanan kanun teklifinde, “Yaşanan zamlar karşısında aldıkları zam oranlarının yetersiz kaldığı ve sürecin artık açlık ve muhtaçlık sürecine doğru ilerlediği dile getirilmesine rağmen iktidar tarafından bu sorunlara kulak tıkanmıştır” denildi.

Ekonomik kriz

Teklifin gerekçesinde “Geçim sıkıntısı çeken emeklilerin yaşanan enflasyon artışı neticesinde aldıkları maaş zammı buharlaştı. Maaşlarına ek zam beklentileri olmasına karşın zam yapılmadı. Aldığı emekli maaşı doğrultusunda, alabildiği ürünler her geçen gün azalan ve ekonomik krizden en çok etkilenen emekli vatandaşlara, bayramlarda verilen bayram ikramiye tutarının 4 bin 253 TL’ye çıkarılması, maaş zamlarında beklentileri karşılanmayan ve ek zam alamayan emekliler için önem arz etmektedir” ifadeleri kullanıldı.

MİDYO  Emeklinin bayram ikramiyesine rekor zam geliyor. Çalışanları kıskandıracak emekli ikramiyesi zammı. Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı ikramiyesi ne kadar?

Teklifin yasalaşması halinde emeklilere Ramazan ve Kurban Bayramlarında verilen 1100 liralık ikramiye, 4 bin 253 liraya çıkarılacak.

Emekliler bu yıl mayıs ayında Ramazan bayramı ikramiyesini, temmuz ayında da Kurban bayramı ikramiyesini alacak. Teklif kabul edildiği takdirde mayısta 4253, temmuz ayında da 4253 lira maaşlara yatacak. Böylece üç aylık bir dönemde emeklilerin cebine 8506 lira para yatmış olacak.

HANGİ EMEKLİLER BAYRAM İKRAMİYELERİNDEN YARARLANABİLECEK?

Emekli bayram ikramiyelerinden yararlanabilecek olalar;

– SSK, Bağ-Kur ve emekli sandığı emeklileri
– Şehit yakınları ve gaziler
– Ölüm aylığı alanlar
– Vazife ve harp malullüğü aylığı alan er ve erbaşlar,
– Geçici köy korucuları
– Şeref aylığı alanlar
– Şampiyon sporcular,
– Kore, Kıbrıs ve İstiklal Savaşı gazileri,
– Terörden zarar görmesi nedeniyle aylık bağlanan siviller ve hayatını kaybedenlerin hak sahipleri bayram ikramiyesinden faydalanabilecekler.

2018 yılında uygulamaya girmişti

Emeklilere bayram ikramiyesini de içinde barındıran kanun, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayının ardından Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Ayrıca, vergi ve alacak yapılandırması ile varlık barışı da Resmi Gazete’de yer almıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayladığı üç kanun, 18 MAYIS 2018’DE Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti. 7143 sayılı “Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun” da Resmi Gazete’de yer aldı. Kanuna göre ayrıca emeklilere Ramazan ve Kurban bayramlarında biner lira ikramiye verilecek. İş yeri açan 18 yaşından büyük, 29 yaşından küçük girişimcilerin bir yıllık sigorta primleri Hazine tarafından karşılanacak. Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı kapsamında olanlar biriden atanabilecek.

MİDYO  Kamu ve özele 34.788 bin kişi alınacak. İŞKUR açıkladı. İşte aranan şartlar ve istenen kadrolar

2018 yılında 1000 lira olarak ödenen emekli ikramiyeleri son olarak geçen yol 1100 lira olmuştu. Emeklilerin beklentisi ise bu rakamın artırılmasıydı. Bununla ilgili hükümetten henüz bir açıklama gelmedi ama beklenti enflasyon oranından bu ücretin artırılması.

İşte CHP de emeklilere Ramazan ve Kurban Bayramında verilen ikramiyenin 1100 liradan 4 bin 253 liraya çıkarılmasını istedi. CHP Niğde MilletvekiliÖmer Fethi Gürer tarafından hazırlanan kanun teklifinde, “Yaşanan zamlar karşısında aldıkları zam oranlarının yetersiz kaldığı ve sürecin artık açlık ve muhtaçlık sürecine doğru ilerlediği dile getirilmesine rağmen iktidar tarafından bu sorunlara kulak tıkanmıştır” denildi.

İlgili Makaleler
Şahan Gökbakar’dan zamlara tepki “Kol gibi geldi zam”

Ünlü komedyen "Berkay Şahin"in şarkısını yapılan zamlara göre değiştirdi. Sosyal medyada paylaştığı bu zam şarkısı kısa zamanda 1.4 milyon izlendi. OKU

Engelli maaşı ne kadar? Engelli maaşı almak için başvuru şartları neler?

Ülkemizde engelli vatandaşların hayatlarını daha çok kolaylaştırmak için pek çok uygulama yer almakta. Bunlardan bir tanesi de engelli maaşı. Bu OKU

Emekli aylıkları neye göre belirleniyor? Emeklilik statüsüne göre maaş artması ya da azalması olur mu?

Tüm çalışan bireylerin en büyük hayalleri arasında yer alan emeklilik ücret belirlemesinde; sigorta statüsüne göre değişiklik gösterir mi sorusu son OKU

45 meslek dalına erken emekli yolu açıldı. SGK duyurdu, 43 yaşında emekli olabilirsiniz. İşte erken emekli olma hakkı olan meslekler
MİDYO  Emekli aylıkları neye göre belirleniyor? Emeklilik statüsüne göre maaş artması ya da azalması olur mu?

Milyonlarca çalışan,  bir an önce prim günlerini ve yaşı doldurup emekli olma hayali kurar. Türkiye'de emekli olma yaşı kadınlarda 58, OKU