Emekliler Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı’nda ne kadar emekli ikramiyesi alacak? İşte bununla ilgili çeşitli formüller konuşuluyor. CHP, bu rakamın 4253 lira olmasını isterken, bazı ekonomistlere göre ise ikramiyelere yüzde yüz zam yapılacak. Sabah gazetesi ise bu konuda 3 formülün öne çıktığını açıkladı. İşte emeklilere ikramiye için düşünülen rakamlar.

Emekliler ocak ayında maaşlara gelen zam ile ekstra kazanç sağlarken, şimdi de emekli bayram ikramiyelerine odaklandı. 2022 emekli bayram ikramiyeleri için zam beklentisi mevcut. Geçen yıl bin liradan bin 100 liraya çıkarılan ikramiyede, yeni zam bekleniyor. Bu süreçte de; 3 formül konuşuluyor. İşte masadaki yeni uygulamalar ve ‘Kim ne kadar alabilecek?’ sorusunun yanıtı!

Sabah gazetesinin haberine göre asgari ücrete yapılan yüzde 50.51’lik zam, memurlara ve emeklilere yapılan ilave iyileştirmeler, ikramiyede artış beklentisi oluşturdu.

Birinci formül

İkramiye artışı için formüllerden biri, enflasyon oranında artış yapılması. 2021 yılı enflasyonu yüzde 36.08 olarak gerçekleşti.

MİDYO  Solucan gübresi üretim tesisi nasıl yapılır, ne kadar kazandırır?

Eğer bayram ikramiyesi yıllık enflasyona göre artırılırsa, ödemeler bin 100 liradan bin 496 lira 88 kuruşa çıkabilecek. Bu yıl iki bayramda toplam 2 bin 993 lira 76 kuruş para alınabilecek.

İkinci formül

İkramiye artışında yeniden değerleme oranı da dikkate alınabilir. Bu yılın başında bazı vergi, harç ve cezaların güncellemesinde yüzde 36.2’lik yeniden değerleme oranı baz alındı. Eğer bu artış ikramiyeye yansıtılırsa bin 100 liralık tutar, bin 498 lira 20 kuruş olabilecek. Bu yıl 2 bayramda elde edilecek gelir 2 bin 996 lira 40 kuruşu bulacak.

Üçüncü formül

Bu yılki asgari ücrette ise yüzde 50.51 artış gerçekleşti. Bu oran da ikramiye artışına uygulanabilir. Bu gerçekleşirse, emeklilerin bayram ikramiyesi bin 655 lira 61 kuruşa çıkabilecek. Toplam ödeme de 3 bin 311 liraya ulaşacak.

DUL VE YETİMLERE DE YANSIYACAK

İkramiyede yapılacak artış, vefat eden emeklilerin hak sahibi yakınlarına da yansıtılacak. Dul ve yetimler, hisseleri oranında ödemeden yararlanacak.

Örneğin; Emeklilerin bayram ikramiyesi bin 100 liradan yüzde 36.08’lik yıllık enflasyon yansıtılarak bin 496 lira 88 kuruşa çıkarsa, yüzde 75 ölüm aylığı alana bin 122 lira 66 kuruş, yüzde 50 ölüm aylığı alana 748,44 lira ödenecek.

Sürekli iş göremezlik ödeneği alanlar da iş göremezlik derecesi oranında yeni tutardan yararlanacak.

Örneğin; meslekte kazanma gücü kayıp oranı yüzde 25 olanlara, ikramiye bin 496 lira 88 kuruşa çıkarsa, 374,22 liralık ödeme yapılacak.

MİDYO  Emekliler dikkat önemli uyarı! Haciz gelebilir, sakın imzalamayın

ALİ TEZEL’E GÖRE İSE 2500 lira verilecek

Bu arada Cumhuriyet Tv’ye konuşan Ali Tezel, bu yıl ikramiyenin 2500 TL olmasını beklediğini söyledi. Tezel, “Bu yıl hükümet bir karar aldı. 2500 TL’den az emekli maaşı olanın maaşını 2500 TL yaptı. CHP bunu bir emekli maaşı olarak söylüyordu. Bu yıl ikramiyenin 2500 TL olacağını tahmin ediyorum” dedi.

EYT’lilerin durumları hakkında konuşan Tezel, ‘kasada para olmadığını’ ve bu yüzden EYT konusunda bir adım atılmasını beklemediğini belirtti. Tezel, açıklamasında “Yaklaşık 6-7 milyon EYT mağduru var. Bunlara 2022 yılı sonunda bir açlışma yapılacak dendi. Bunları oyalıyorlar. Çünkü kasada para yok” ifadelerini kullandı. Elektrik zamlarınada değinen Tezel, enerji krizinden ve şirketlerin kar isteğinden dolayı fiyatların büyük oranda artığını ve emeklinin bunun altından kalkamayacağını belirtti.

Tezel, şu ifadeleri kullandı: “Türkiye’de büyük bir enerji krizi var. Ve elektriği çok pahalıya satıyorlar. Bunlar emeklinin bütçesini çok aşıyor. Elektrikte dağıtım özelleşti. Kar etmek istiyorlar. Bu yüzden zamları geri alma ihtimalleri yok ama emeklinin de bu zamların altından kalkma şansıda yok. Yani iki arada bir derede kaldılar”

İlgili Makaleler
FLAŞ! Emeklilere 8506 liralık ödeme. Emeklilerin yüzünü güldürecek gelişme. 3 ay içinde hesaplara 8506 lira yatacak
MİDYO  EYT bombasını patlattı. EYT çıkıyor, 3600 ek gösterge için tarih verildi. Emekliye zam geliyor. AK Partili isimden müjdeler geldi

Emeklileri sevindirecek gelişme yaşandı. TBMM'de bekleyen teklif yasalaştığı takdirde emeklilerin cebine bu sene 8 bin 506 lira geçmiş olacak. Mayıs OKU

Emekliler için kesenin ağzını açtılar. Emekliye Yapı Kredi Bankası’ndan müjde geldi. Promosyon miktarını yükseltti

Emekliler için Yapı Kredi Bankası kesenin ağzını açtı ve 2750 lira verme kararı aldı. Asgari ücretlilere rekor bir artış gerçekleşmiş ve OKU

45 meslek dalına erken emekli yolu açıldı. SGK duyurdu, 43 yaşında emekli olabilirsiniz. İşte erken emekli olma hakkı olan meslekler

Milyonlarca çalışan,  bir an önce prim günlerini ve yaşı doldurup emekli olma hayali kurar. Türkiye'de emekli olma yaşı kadınlarda 58, OKU

SGK’dan müjde! Nasıl 6 yıl erken emekli olabilirsiniz?

Yıpranma hakkı ile erken emeklilik mümkün. Yıpranma hakkı çalışanlara verilmiş bir haktır. Peki yıpranma hakkından kimler yararlanabilir? Yıpranma hakkı nedir? OKU