Sağlıklı olmak için ideal kiloya sahip olmak önemlidir. Sağlıklı kilo vermek, kilo problemi olanların en çok istediklerindendir. Bilimsel olarak kanıtlanmış zayıflama yolları arasında birbirinden farklı türde yöntemler bulunmaktadır. Bunların uygun şekilde hayata geçirilmesi neticesinde daima zayıflama konusunda önemli bir yol kat edilmesi mümkün olabilir. Sağlıklı bir yaşama sahip olma konusunda daima kilolardan kurtulmak ve vücut için en ideal dengeyi yakalamak gerekir.

Bunun gerçekleşmesi içinse mutlaka işe yarar oluşu kanıtlanmış bilimsel yöntemlerden yararlanmaya çalışılmalıdır. Bu yöntemler genel itibariyle bir süreç, araştırma, analiz ve incelemeler neticesinde ortaya çıktığı için genel anlamda en güvenilir olan seçeneklerdir.

Video: EN SAĞLIKLI ZAYIFLAMA – (SAĞLIKLI KİLO VERMENİN TEK YOLU!) / 5 Dakikada Sağlık

Etkinliği Kanıtlanmış Bilimsel Yöntemler

Zayıflamaya ilişkin etkinliği kanıtlanmış olan bilimsel yöntemler arasında herkesin hayatına uygulayabileceği çok iyi seçenekler vardır. İnsanlar bunları yaşamlarına doğru şekilde entegre ederek kişisel amaçlarına rahatlıkla ulaşabilme şansını elde edebilirler.

 • Düzenli intermmiten fasting aralıklı oruç uygulamak,
 • Karbonhidrattan düşük beslenmeye geçmek,
 • Gün içerisinde yürüyüş ve egzersizler yapmak,
 • Vücut için protein alımına ağırlık vermek,
 • Şeker ve şekere dönüşen gıdalardan uzak durmak,
 • Sağlıklı yağlarla beslenme modelini seçmek,
 • Gün içerisinde bitki çaylarını tüketmeyi tercih etmek,
 • İşlenmiş ve paketlenmiş gıdaları beslenmeden tamamen çıkarmak,
 • Uyku düzenine iyi bir şekilde dikkat etmek,
 • Besinleri daima yavaş çiğneyerek tüketmek,
 • Taze sebze ve lif ağırlıklı gıdalarla beslenmek,
MİDYO  Güneş batıdan mı doğacak? Kıyamet kopacak alameti doğru çıkıyor mu?

Bilimsel olarak bu unsurların her birinin insanlara zayıflama konusunda destek olduğu açık bir şekilde kanıtlanmıştır. Vücudun yanlış ve aşırı tüketimden dolayı oluşturduğu yağları yakabilmesi için bu hususta açlığa fırsat vermenin her bakımdan önemi bilinmektedir.

Aralıklı Oruç Yöntemi

Aralıklı oruç olarak da bilinen ıntermmiten fasting yöntemi günümüzde oldukça popüler olan ve birçok insan tarafından uygulanan harika zayıflama metotlarından biridir. Bu yöntemde işleyiş oldukça basit bir prensibe dayanmaktadır. Sadece yapılması gereken yemekler arası sürelere dikkat etmektir.

Kahvaltı ve akşam yemeği arasında 8 saatlik bir dilim olmasının yanı sıra akşam yemeğinden sabah kahvaltısına kadar ise 16 saatlik bir zaman dilimi olmalıdır. Beslenme düzeninin 16/8 olacak şekilde sürdürülmesi vücuttaki fazla yağların rahatlıkla yakılabilmesine ve zayıflamaya yardımcı olur

Zayıflama Yolları

Zayıflama Yolları

Karbonhidratın Azaltılması Yöntemi

Bilimsel olarak da etkinliği bilinen yöntemlerden biri olan karbonhidratın azaltılması daima vücudun etkin olarak bir zayıflama döngüsü içerisine girmesini sağlar. Fazla karbonhidratın vücutta yağa dönüşmesi potansiyeli olduğundan bunun azaltılması vücudun genel anlamda yükünü azaltır. Ayrıca karbonhidrat azaltılmasıyla birlikte fazla olan kan şekeri düzeyleri de düşeceğinden yemek yeme isteği de bir kontrol altına alınmış olur.

Uygun Bir Egzersiz Planı Oluşturmak

Zayıflamaya geçiş sürecinde açlık ve doğru beslenme düzeni ne kadar önemliyse egzersiz de bir o kadar önemli olmaktadır. Egzersizleri aksatmadan düzenli olarak yapmak daima vücudun fazla kalorisini atmasına yardımcı olur.

MİDYO  Yumurta dondurma işlemi nedir ve nasıl uygulanır?

Yine bu da vücudu zaman içerisine ideal bir dengeye getiren önemli etkenler arasında yer almaktadır. Günlük olarak yürüyüşler ve vücut egzersizleri en iyi şekilde vücut metabolizmasını hızlandıran bir etkiyi meydana getirir.

Yemekleri Daima Yavaşça ve İyice Çiğnemek

Yemek vakti geldiğinde insanların en sık yaptığı hatalardan biri de yemekleri gerektiği kadar çiğnemeden tüketmeleridir. Bu insan vücudunu daima olumsuz yönde etkileyen önemli bir hatadır. Bunu yapmak yerine yiyecekleri daha yavaş tüketip iyice çiğnemek en iyi seçenektir. Bu şekilde vücudun besinleri sindirmesi daha kolay olur. Aksi halde iyi çiğnenmemiş besinlerin kalori açısında vücuda yüklediği yük fazla olacaktır.

Bitki Çayları Tüketmek

Bitki çayları tüketmenin de vücuttaki fazla yağları yakmaya yardımcı olduğu daima bilimsel olarak bilinmektedir. Bu noktada özellikle yeşil çayın daha fazla antioksidan içermesinde dolayı tercih edilmesi gerekir. Vücut için birçok farklı türde faydası bulunan yeşil çay, fazla yağları yakmak konusunda da oldukça destekleyicidir.

İlgili Makaleler
Bilim insanı nasıl olunur?

Çoğumuz bilim insanlarına imrenerek bakıyoruz. Onların bu başarıları, yaptıkları çalışmalar hemen herkesin ilgisini çekmeye yetiyor. Bilim insanları uzmanlaştıkları alanlarda insanlık OKU

Güneş batıdan mı doğacak? Kıyamet kopacak alameti doğru çıkıyor mu?

2020 yılı, dünyayı saran salgın ve dünyada bir çok yerde peş peşe gelen depremler gibi haberlerlerle felaketler yılı oldu. En OKU

Yumurta dondurma işlemi nedir ve nasıl uygulanır?
MİDYO  Bilim nedir? Bilim nasıl ortaya çıktı?

Yumurta dondurma işlemi kadının yumurtalığı içerisinden alınan hücrelerin, gelecekteki çocuk planları için çeşitli yöntemlerle saklamasıdır. Bu yöntem içerisinde hücreler dondurulur OKU

Zencefilin yararları saymakla bitmiyor! Mideyi rahatlatır, vücuttaki yağı önler ve daha neler neler

Zencefil bitkisi yemeklerden sonra tüketildiğinde sindirim işlemini daha kolaylaştırmaktadır. Bu işlemi ile mideyi rahatlatmaktadır. Yemekten önce tüketildiğinde de yine midenin OKU