Son dönemde her şeyin uzaktan olanı revaçta. Online diyet, daha çok çeşitli sebeplerden dolayı diyetisyene gitme imkânı bulamayan kişiler tarafından çokça tercih edilmektedir. Yaşam için diyet birçok kişi için önemlidir.

Online Diyet Nedir?

Uzaktan bağlantı kurularak, internet teknolojileri kullanılarak, yapılmaktadır. Skype ya da Whatsapp üzerinden diyetisyenler online olarak diyet desteği sunmaktadır. Diyete ihtiyaç duyan kişilerin ihtiyaçlarına uygun olarak çeşitli listeler hazırlanmaktadır. Liste dışında motivasyon için de bir takım öneriler de sunmaktadır.

Uzaktan diyete başvurmadan önce, yapılması gereken en önemli husus diyetisyen ile bir ön görüşmenin olmasıdır. Ön görüşmenin yapılmasının nedeni de diyetisyenin önceden sizden çeşitli tıbbı tetkikler istemesidir. Bazı raporların ve kan tahlillerinin yapılması istenebilir.

İzleyin: Online Diyet Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kimler Online Diyet Yapabilir?

Online diyet yapmaya ihtiyaç duyan kişiler şöyledir;

  • Diyetisyen randevularına çeşitli nedenlerden dolayı gidemeyenler
  • Yurtdışında yaşamlarını sürdüren, kültür farklılığından dolayı oradaki diyetisyenler ile iletişime geçemeyen kişiler.
  • Kendi beslenme kültürlerine uygun diyet listesi tercih eden kişiler.
  • Diyet yaparken devamlı olarak kontrollere ve motivasyonlara ihtiyaçları olanlar
  • Bir başkasının yanında tartılmak istemeyenler. Kendilerini kontrol ederek diyet yapmak isteyenler
  • Yaşadıkları yerlerde diyetisyene ulaşma imkânı olmayan kişiler
  • Öğrenciler

Video: Online Diyetin 7 Faydası

 

Online Diyet Güvenli mi?

Bu güvenirlik olayı diyetisyene bağlıdır. Eğer seçtiğiniz diyetisyen alanında yeterli ise ve en az bir kez olsa bile diyetisyeniniz ile birebir görüşme imkânı bulduysanız güvenli olduğunu düşünebilirsiniz. Burada önemli olan diyetisyeni iyi tanımak ve gerekli araştırmayı yapmaktır. Sağlık personeli kalitesi bakımından kesinlikle eğitim araştırması yapılmalıdır.

MİDYO  Parlak ve canlı saçlara sahip olmanın püf noktaları

Yanlış verilen diyet listeleri veyahut gözden kaçan dikkate alınmayan hastalıklar, sağlığınızda daha ciddi problemlere yol açabilir. Mesela diyabet gibi bir hastalığınız olabilir bu durumu, kesinlikle diyetisyeninize bildirmeniz ve ona uygun diyet programının uygulanması gerekir.

Video: Online Diyet Nedir, Nasıl Yapılır?

Online Diyet Ücretleri

Online diyetin ücretleri diyetisyenlere göre değişlik göstermektedir. Kimi diyetisyen takip diyetini 100 TL olarak verirken kimisinde ise bu ücret, iki ya da üç katına çıkabilmektedir. Bu farklılığın nedeni ise birçok şeye bağlıdır. Örneğin çok ünlü bir diyetisyenin ücreti, diğer diyetisyenlere göre daha yüksek olabilir. Şöyle de bir gerçek var ki, her pahalı diyetisyen çok kilo verdirir manasına gelmez bu nedenle eğitim kalitesi ve diğer şartlar iyice araştırılmalı öyle karar verilmelidir.

İlgili Makaleler
Evden online spor yapmak için nasıl bir yol izlemeliyim?

Spor yapmak isteyen insanlar, online spor yapmak konusunda daha çok bilgi almaya başlamıştır. Online sporlarda, bir diyetisyen ve spor hocasının OKU

Evden çalışma teknolojisinde gelişmeler devam ediyor

Covid-19 pandemi döneminde pek çok şirket evden çalışma düzenine girdi. Bu düzenin pandemiden sonra da devam edeceği düşünülüyor. Çünkü servis, OKU

En iyi 10 online bilişim teknolojileri kursu

Online kurslara talep, son dönemlerde son derece artmaya başladı ve kişiler sadece internet üzerinden yüzlerce kursa katılmaya başladı. Online kursların OKU

MİDYO  Evde gelinler için makyaj önerileri
Pandemi ile birlikte gelen yeni dev pazar: Online egzersiz ve spor

İnternet bağlantılı ev egzersizlerinin öncüsü Peloton, pandemi öncesindeki değerini dörde katlayarak 32 milyar doları aştı. Eski balerin Putnam, interaktif aynasını OKU