Hamilelik döneminde genel olarak kadınlar, hamilelikte doğru spor yapma teknikleri konusunda araştırma yapar. Bu durumun temel nedeni; hamilelik döneminin, anne sağlığı başta olmak üzere, hem anne hem de bebek için oldukça önemli olmasıdır. Hamilelik döneminde yapılacak olan sporlar, doğru teknikler uygulandığı zaman oldukça faydalı olacaktır. Bu konu hakkında; doğru spor tekniklerinin neler olduğu, hangi sıklıkla yapılması gerektiği, dikkat edilmesi gereken durumların neler olduğu gibi konuların bilinmesi gerekir.

Hamilelikte doğru spor yapma teknikleri

Hamilelikte doğru spor yapma teknikleri

Hamilelikte Doğru Spor Yapma Tekniklerinin Bilinmesi Neden Gereklidir?

Hamilelik döneminde yapılacak olan her türlü spor etkinliği, doğru uygulama ve doğru teknik seçimine bağlı olarak yarar sağlayıcı niteliktedir. Elde edilen yararı en üst düzeyde tutmak amacıyla da doğru tekniklerin bilinmesi gerekir.

Bununla birlikte, hamilelik döneminde yapılacak olan sporlar için doğru tekniklerin seçilmesi şu sebeplerle gereklidir:

  • Bebeğin anne karnı içerisinde en sağlıklı şekilde yetişmesi ve gelişmesi sağlanır.
  • Hamile olma durumuna bağlı olarak hem bedenen hem de psikolojik olarak daha güçsüz duruma gelen anne; doğru tekniklerin tercih edilmesine bağlı olarak daha güçlü ve mutlu olur.
  • Doğum aşaması, vücudun güçlü olduğu durumlarda daha kolay geçirilen bir aşamadır. Doğru tekniklerin uygulanmasına bağlı olarak güçlenen vücut, doğumun daha rahat yapılmasına neden olur.
  • Hamilelik dönemi, vücudun kilo alımına açık olduğu bir dönemdir. Gereğinden fazla açık olan iştaha bağlı olarak kadınlar kilo alabilir. Doğru teknikler kullanılarak yapılacak olan sporlar ile kilo alımı dengeye alınabilir.

Başta bu gibi durumlar olmak üzere, çeşitli önemli durumlar söz konusudur. Bu durumlar, hamilelik döneminde doğru olarak tercih edilen tekniklerin faydalarına yöneliktir.

MİDYO  Çocuklarla iletişim nasıl kurulmalıdır?

İzleyin: Hamilelikte egzersiz yapmanın faydaları nelerdir? – Yrd. Doç. Dr. İlknur Saral

Hamilelikte Doğru Spor Teknikleri Nelerdir?

Hamilelik döneminde yapılması gereken doğru spor teknikleri, kadın doğum uzmanları tarafından değerlendirilerek hazırlanır ve her kadın için özel olarak belirlenir. Bu durumun yanı sıra, bazı teknikler tüm kadınlar tarafından uygulanmaya müsait olan tekniklerdir ve belirli zaman aralıklarında tekrar ettirilmesi gerekir.

Bu tekniklerin ilki, orta tempo spor yapım tekniğidir. Tekniğin adından da anlaşılacağı üzere, yapılacak olan her uygulama için orta tempo kullanılması gerekir. Bu tekniğin içerisinde; yürüyüş, koşu, bisiklet binme gibi spor faaliyetleri bulunur. Ancak; yüksek atlama, ağırlık kaldırma veya zorlayıcı düzeyde bulunan spor etkinlikleri söz konusu değildir.

Bir diğer teknik, yavaş tempo spor uygulamaları tekniğidir. Genel olarak gebelik durumunun ilerleyen zamanlarında ve doğuma yakın olunan zaman dilimlerinde uygulanır. Anne adayı; hem kaslarını güçlü tutmak, hem kilo durumunu korumak hem de kendisi ve bebeğinin sağlığı için spor yapmayı bırakmaz.

Orta tempo spor tekniğinden daha uzun sürecek şekilde çeşitli spor etkinliklerine devam eder. Bu iki tekniğin yanı sıra, ev ortamında yapılacak olan ve çeşitli malzemeleri gerektiren doğru spor teknikleri de söz konusudur.

Pilates, bu teknikler içerisinde uzmanlar tarafından en çok önerilen tekniktir. Anne adayının kaslarının rahat etmesi, huzurlu hissetmesi ve vücudunu daha elastik kullanmasına yardımcı olunur. Ayrıca yoga ve çeşitli dansların yapılması da doğru olarak nitelendirilen teknikler arasında yer alır.

Hamilelikte doğru spor yapma teknikleri

Hamilelikte doğru spor yapma teknikleri

Hamilelikte Doğru Spor Teknikleri Ne Sıklıkta Yapılır?

Hamilelik döneminde yapılacak olan doğru spor teknikleri, kadının sağlık durumuna ve çalışma yoğunluğuna bağlı olarak yapılır. Ayrıca, teknikler içerisinde bulunan ve uygulanan spor etkinliğinin zorluk durumu da yapılma sıklığına doğrudan etki eder. Eğer hamile olan bir kadın, istediği kadar spor yapacak vakit ayırıyorsa; her gün veya en geç iki günde bir olacak şekilde spor yapmaya devam etmelidir.

MİDYO  Çocuğunuza yemek yedirirken teknoloji ile oyalamayın

Bu durumun yanı sıra, çalışmak zorunda olan ve hamile olan kadınlar da söz konusu olabilir. Çalışan kadınların ise ortalama olarak üç günde bir en az yarım saat olacak şekilde doğru spor tekniklerini uygulayarak egzersiz yapması gerekir. Bu durum, hem bebek hem de anne sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Hamilelikte Doğru Spor Teknikleri Uygulanırken Nelere Dikkat Edilir?

Hamilelik döneminde spor yapılmak istendiği zaman ve bu durum için doğru olan tekniklerin araştırılması yapılmaya başlandığı zaman; bilinmesi gereken önemli durumların da araştırılması gerekir.

İlk olarak, hamilelik döneminin ilk ayları (özellikle de söz konusu gebeliğin ilk ayları, aynı zamanda ilk gebeliğin ilk aylarıysa) genel olarak zor geçen zamanlardır. Ayrıca, bebeğin düşük yaşaması ihtimalinin de en çok bulunduğu aylardır. Bu duruma bağlı olarak gebe olan kadınlar, doğru spor yapım teknikleri hakkında yeteri kadar bilgi sahibi değilse işlemlere başlamamalıdır.

Ancak, doktor tarafından önerilen uygulamalar ve etkinlikler olduğu zaman spor yapım aşamalarına geçilir. Bu durumun yanı sıra, spor etkinlikleri içerisinde olabilecek; ağırlık kaldırma, uzun süreli olarak yapılması gereken spor etkinlikleri, atlama gibi etkinliklere dayanan sporlar tercihe edilmemelidir. Bir diğer önemli unsur ise, spor teknikleri doğru olarak seçildikten ve doğru bir şekilde uygulandıktan sonra lifli ve proteinli gıdalarla desteklenmelidir.

Hamilelikte Doğru Spor Yapma Teknikleri Nasıl Uygulanır?

Spor yapma tekniklerinin doğru bir şekilde uygulanmasını sağlamak için, ilk olarak gebe olan kadının rahat kıyafetler giymesi gerekir. Kıyafetin; özellikle karın kısmını sıkmayacak özellikte olması, tercihe bağlı olarak pamuklu kumaşlardan seçilmesi ve terletmeyecek özellikte olması gerekir.

MİDYO  2 yaşındaki çocuklara nasıl oyuncaklar almalıyız?

Daha sonra, doğru tekniklerin uygulanacak olduğu alanın seçimi yapılır. Ne çok sert alanlar, ne de hareket durumunu kısıtlayacak ve hatta düşme durumuna neden olacak kadar yumuşak alanların tercih edilmemesi gerekir. Bu aşamada sonra, kadın doğum doktoru tarafından da onaylanan teknikler; anne adayının kendisini yormayacak şekilde yapmasıyla başlar. Ayrıca, teknikler uygulanırken anne adayının besinsiz kalmıyor olmasına da dikkat etmek gerekir.

İlgili Makaleler
Isınma ve esneme yaparken dikkat

Fitness yaparken yaşanan sakatlıkların önemli bir kısmı, öncesinde ısınma sonrasında esneme yapmamaktan kaynaklanıyor. Peki ısınma ve esneme yapmanın tüyoları neler?  OKU

Pandemi ile birlikte gelen yeni dev pazar: Online egzersiz ve spor

İnternet bağlantılı ev egzersizlerinin öncüsü Peloton, pandemi öncesindeki değerini dörde katlayarak 32 milyar doları aştı. Eski balerin Putnam, interaktif aynasını OKU

Koşu rutinine başlamak için ipuçları ve stratejiler. Yeni koşuya başlayanların haftalık planları nasıl olmalı?

Düzenli bir koşu rutinine girmek istiyorsunuz. Ama nereden ve nasıl başlayacağınızı bilmiyorsunuz. Endişe etmeyin. Başlamak ve motive olmak için ihtiyacınız OKU

Ne zaman egzersiz yapmalı? Hangi saatte daha çok kilo verebiliriz?

2 milyondan fazla satan When (Ne Zaman) kitabının yazarı Daniel Pink, egzersizin vücuda en verimli olduğu saatleri timing ile (zamanlama) OKU