Hamilelik döneminde mutlaka bilinmesi gerekenler arasında hamilelikte ağrılarla; özellikle bel ve kasık ağrısı ile baş etme yolları önemli bir yere sahip. Bu özel dönemde anne adaylarının sıklıkla yaşadığı şikayetler arasında bel ve kasık ağrıları vardır. Bu şikayetler, anne adayını günlük yaşamını olumsuz etkiler ve yaşam kalitesini düşürür. Bu nedenle bu ağrılarla baş edilmesi gerekir. Anne adayları, doğru adımlarla bu ağrılarını azaltarak ortadan kaldırabilirler.

Düzenli ve Doğru Spor-Egzersizin Önemi

Bel ve kasık ağrılarıyla baş etmenin en iyi yollarından biri spor ve egzersizlerdir. Ancak; bu noktada anne adayı kendini fazla zorlayacak hareketlerden kaçınmalıdır. Bu döneme özel hafif spor faaliyetleri ve egzersizler tercih edilmelidir. Uzmanlar bu dönemde yapılacak en doğru spor ve egzersizin yürüyüş olduğunu belirtiyorlar. Bu yürüyüşler de en fazla yirmi dakika olmalıdır. Eğer mevsim uygunsa bu yürüyüşler açık havada yapılabilir.

Bu yürüyüşler sayesinde bel ve kasık ağrıları önemli oranda hafifler. Bunun dışında hafif egzersizler yapılabilir. Gerinme ve esneme gibi vücudu rahatlatan hareketler yapılabilir. Unutulmamalıdır ki her kadının hamilelik süreci kendine özeldir. Dolayısıyla, her spor ve egzersiz her anne adayı için uygun değildir. Spor ve egzersiz faaliyetleri için uzman doktorlar görüşülmeli ve doktor kontrolünde bu faaliyetler yapılmalıdır.

Hamilelikte Bel ve Kasık Ağrısı İle Baş Etme

Hamilelikte Bel ve Kasık Ağrısı İle Baş Etme

Oturma Pozisyonları

Sürekli aynı pozisyonda oturmak bel ve kasık ağrılarını tetikler. Bunun engellenmesi için her yirmi dakika da bir oturuş pozisyonu değiştirilmelidir. Aynı zamanda oturma pozisyonlarında anne adayının belini destekleyecek yastıklar tercih edilmelidir.

MİDYO  Hamilelikte doğru spor yapma teknikleri

Seyredin: Hamilelik Dönemi Ağrılar Ne Zaman Başlar, Nasıl Önlenir? Dr. Metin Mutlu

Ayakkabı Seçimi

Ayakkabı seçimi bel ve kasık ağrısında doğrudan rol oynar. Ayağı sıkan, topuklu, bilekten çizme ya da bot, sıkı ayakkabılar ayaklarda sorunlara neden olmakla birlikte bel ve kasık ağrılarını şiddetlendirir. Özellikle hamile döneminde bu ağrıların en yüksek seviyeye çıktığı dönemler olduğu için bu sorun daha şiddetli yaşanır. Bu nedenle; ayakkabı seçimi özenle yapılmalıdır. Ortopedik ve rahat ayakkabılar seçilmelidir. Bu doğru seçimlerle ağrılar ciddi ölçüde azalır.

Uyku Düzeni

Uyku pozisyonu ve uyku düzeni bel ağrılarına neden olur. En rahat uyku pozisyonu seçilmelidir. Uyku pozisyonu konusunda anne adayları tereddütte düşerler. Uzmanlar hamilelik sürecinde en doğru yatış pozisyonunun sol ve yan tarafa yatarak olduğunu belirtmektedirler. Bunun yanı sıra; bacak arasına yastık koyarak uyunması da önerilir. Böylece iyi ve kaliteli bir uyku uyunması mümkün olacak bu da bel ve kasık ağrıları gibi sorunları ortadan kaldıracaktır.

Hamilelikte Bel ve Kasık Ağrısı

Hamilelikte Bel ve Kasık Ağrısı

Bel ve Kasık Ağrıları için Öneriler

Bu öneriler;

Bel ve kasık ağrılarının nedenlerinden biri kilo alımıdır. Anne adayları kilolarına dikkat etmek durumundadırlar. Bunun içinde anne adaylarının uzman doktorlarıyla görüşüp hamilelik dönemine özel ideal kilo alımı hakkında bilgi almalıdırlar. Uzman doktor kontrolünde bu ideal oran korunabilir.

Stres, birçok sağlık sorununun temelindedir. Bel ve kasık ağrılarında da stresin rolü oldukça büyük. Mümkün olduğunca stresten uzak durulmalı, strese neden olacak ortamlardan kaçınılmalıdır. Günün sakin geçirmek bu ağrıların hafiflemesinde etkili olacaktır.

MİDYO  Bebeklerde sarılık belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Çok ayakta kalınması sakıncalıdır. Bu durum bel ve kasık ağrılarını daha da şiddetlendirir.

Vitamin alımına gereken özen gösterilmelidir. Uzmanlar D vitamini alımına dikkat çekerler. Bu süreçte doktor reçetesiyle vitamin alımı yapılmalıdır. Aynı zamanda kalsiyum alımı içinde kalsiyum içeren besinler tüketilmesi önerilir.

Yoga da bu ağrıların çözümü olarak önerilir. Bilindiği gibi yoga, bedensel ve ruhsal rahatlama anlamına gelir. Anne adayları, yoga ile nefes egzersizleri ve hafif yoga hareketleri yaparak tüm vücutlarını gevşetebilirler. Böylece ağrılar ciddi ölçüde azalır.

İlgili Makaleler
Yumurta dondurma işlemi nedir ve nasıl uygulanır?

Yumurta dondurma işlemi kadının yumurtalığı içerisinden alınan hücrelerin, gelecekteki çocuk planları için çeşitli yöntemlerle saklamasıdır. Bu yöntem içerisinde hücreler dondurulur OKU

Yeni doğan bebek nasıl yıkanmalı?

Yeni annelerin ve anne adaylarının kesinlikle yeni doğan bebek bakımı konusunda yeterince bilgiye sahip olmaları gerekmektedir. Yeni doğan bebeklerin ciltleri OKU

Doğumun başladığı nasıl anlaşılır? Hastaneye ne zaman gidilmeli?

Gebelik herkesin bildiği gibi normalde 9 ay 10 gündür ve buda yaklaşık 40 hafta demektir peki bundan öncede doğum gerçekleşir OKU

Doğal doğum yöntemlerinden hangisini seçmeli? Suda doğum, hipnoz ile doğum ve akupunktur

Son yıllarda dünya genelinde doğumla ilgili alternatif yöntemler öne çıkıyor. Bu alternatif yöntemlerin ortak amacı, doğum mucizesini anne ve bebek OKU