Özellikle hastalığın yaygın olmasına bağlı olarak dışarı çıkamayan bireyler, evde spor yaparak sağlıklı kalmak konusunda bilinçli olmalıdır. Spor yapmak; hem bedenin daha rahat çalışmasına hem de kişinin psikolojik olarak kendisini daha iyi hissetmesine neden olan egzersizler bütünüdür. Özellikle sağlık alanında sağlamış olduğu faydalara bağlı olarak, evde kalınan süre boyunca spor yapılması oldukça önemli ve gereklidir. Bu sebeple; evde spor yapmak için neler gerekir, hangi uygulamalar yapılır, spor esnasında hangi durumlara dikkat edilir, konuları bilinmelidir.

Evde Spor Yaparak Sağlıklı Kalmak Konusunda Neler Bilinmelidir?

Spor yapmak, uygun şartlar sağlandığı zaman her yerde fayda sağlayan bir durumdur. Bu sebeple, evde spor yapmak isteyen bireylerin sağlıksız olacaklarını düşünmemeleri gerekir. Bu durumun yanı sıra, ev içerisinde olunsa dahi güneş ışınlarından faydalanmak gerekir. Çünkü spor yapıldığı zaman kemikler hareket eder ve güneş ışınlarından alınan d vitamini sayesinde güçlü kalınır.

İzleyin: Her Sabah Bu 5 Şeyi Yapın ve Sizi Nasıl Değiştirdiğini Görün

Bunu sağlamak için pencere açmak dahi belirli oranlarda etkili olacaktır. Ayrıca beslenme, evde spor yapma durumuna bağlı olarak sağlıklı kalmak isteyen bireyin çok dikkat etmesi gereken bir durumdur. Sporun neden olduğu sağlık durumları, beslenmeyle tamamlandığı zaman daha etkili olacaktır.

Evde Spor Yaparak Sağlıklı Kalmak İçin Neler Gerekir?

Ev içerisinde bulunan ve burada spor yaparak sağlıklı olmak isteyen bireyler, spor için gerekli olan malzemeleri temin etmelidir. Bu malzemeler; spor öncesi, spor esnası ve spor sonrası kullanım için gerekli olan temel malzemelerdir.

Bununla birlikte, evde spor yapılmak ve sağlıklı olunmak istendiği zaman şu malzemeler temin edilir:

  • Spor yaparken giymek üzere kıyafet temin edilir. Bu kıyafetler; yapılacak olan hareketlere engel olacak şekilde dar veya bol durumda olmamalıdır. Ayrıca, terleme durumlarını en aza indirmek amacıyla pamuklu yapıda tercih edilmelidir.
  • Spor yapılmak istenen alanın, sağlıklı olmaya yardımcı olacak bir alan olması gerekir. Bu alanda; huzur vermesini sağlamak için evde bulunan yeşil bitkiler veya tütsü olarak ifade edilen hafif kokulu yardımcı malzemeler bulunabilir. Ayrıca, zeminin sertlik ve yumuşaklık dengesini sağlamak amacıyla kullanılacak olan bir minder de bulunabilir.
  • Spora destek verecek olan en önemli malzemeler besinlerdir. Bu sebeple, doğru besinlerden doğru miktarlarda temin etmek gerekir. Özellikle lif kaynağı ve protein kaynağı olan besinler; spordan sonra tüketildiği zaman kas oluşumunu sağlar ve vücudun sağlıklı olmasına yardımcı olur. Ayrıca, spor esnasında harcanan enerjinin sağlıklı bir şekilde vücuda yeniden alınması sağlanır. Bu durumlar, spordan alınacak olan verim adına oldukça önemlidir.
  • Spordan hemen sonra değiştirilmek üzere kıyafetlerin bulunması gerekir.
MİDYO  Pandemi ile birlikte gelen yeni dev pazar: Online egzersiz ve spor

Gerekenler, belirtilen maddelerde bulunmakla birlikte; daha sonra sağlıklı olmak için yapılması gereken sporun uygulama aşamaları bilinmelidir.

Evde Spor Yaparak Sağlıklı Kalmak Nasıl Sağlanır?

Evde spor yapılacak olan alan hazırlandıktan hemen sonra, sporu yapacak olan bireyin kıyafetlerini de ayarlaması gerekir. Spor için uygun hale gelindiğine emin olunduğu zaman, motivasyon vermesi ve spordan sıkılmamak adına hareketli müzik açılabilir.

Daha sonra; kaslara zarar vermeyecek, kişinin vücuduna ağır gelmeyecek şekilde belirlenen egzersizlere başlama aşaması yapılır. Bu aşama, genel olarak ısınma hareketleri olarak nitelendirilir ve kırık gibi sorunların oluşmaması adına kesin olarak gereklidir.

Eklemler rahatlayacak, vücut hazır olacak şekilde yapılan ısınma hareketlerinden sonra; temponun biraz arttırılması ile spora başlanır. Hangi bölge üzerinde çalışma yapılmak isteniyorsa, vücuda ve bünyeye zarar verilmeden uygulanır.

Yaklaşık olarak yarım saat boyunca spor yapmak, ortalama durumda olan bir birey için yeterlidir. Bu süre tamamlandığı zaman kıyafetlerin değişimi sağlanarak vücut rahatlatılır. Yarım saat süre ile dinlenme sağlanır ve beslenme aşamasına geçilir. Burada, yulaf ve yumurta gibi besinlerin tüketilmesi oldukça önemlidir. Kaybedilen enerji, bu besinler sayesinde sağlıklı bir şekilde tekrar vücuda alınmış olur.

Evde Spor Yaparak Sağlıklı Kalmak İçin Spor Sıklığı Ne Olmalıdır?

Sporun faydalı olması ve sağlıklı kalmayı sağlaması; sürekli spor yapılması gerektiği ve yalnızca bu duruma odaklanmak gerektiğini belirtmez. Her alanda olduğu gibi, spor yapılmasında da ölçü oldukça önemlidir. Her gün yapılacak olan yaklaşık yarım saatlik doğru spor egzersizleri, vücut olarak normal olan sağlıklı bir birey için yeterlidir.

MİDYO  Akdeniz tipi beslenme nedir? Faydaları nelerdir? Nasıl yapılır?

Çok istenildiği durumlarda sabah ve akşam düzenli aralıklarda yarımşar saat olacak şekilde, bir günde bir saatte yapılabilir. Ancak bu sürelerden daha fazlası da vücut için yıpratıcı olabilir. Kilo durumunun fazla olması, sağlıklı olmak için kilo vermeyi zorunlu kılabilir.

Bu tür durumlarda ise günde toplam iki saat, iki egzersiz arasında en az altı saat olacak şekilde iki aşamada spor yapılabilir. Bu durum söz konusu olduğunda dahi, ideal kiloya ulaşıldığı zaman spor süresinin azaltılması ve beslenme durumuna çok dikkat edilmesi şarttır.

Evde Spor Yaparak Sağlıklı Kalmak Neden Önemlidir?

Evde spor yapma uygulamalarına bağlı olarak sağlıklı kalmak, farklı açılardan çeşitli yararlar sağlar. İlk olarak, vücudun sağlıklı olma aşamasına geçerken bir sürece ihtiyaç duyduğu daha net fark edilir. Her gün düzenli olan ve istikrarla sağlıklı olma yolunda ilerleyen bireyler; çeşitli alanlar için de istikrarlı davranışla başarı yakalayacaklarını fark eder.

Bunun yanı sıra, vücut değişime alışarak adapte olur ve beden üzerinde olan değişimler psikolojiyi etkilemez. Spor yapımı sonrası sağlıklı kalmanın bir diğer önemi, spor sayesinde güç kazanan bedenin her açıdan daha sağlam olmasıdır. Beden güçlü olduğu zaman, bağışıklık sistemi de kendisini güçlendirir. Bu sebeple hastalık bulaşma durumlarında daha az etkilenme durumu meydana gelir. Ayrıca, istenilen şekilde bir görünüm elde edilirken sağlıklı olunur.

İlgili Makaleler
Nasıl daha genç ve fit görünebilirim?
MİDYO  Çocuklarda depresyon belirtileri ve baş etme yolları

Nasıl daha genç ve fit görünebilirim? Hemen hemen bütün insanların yaşlılık ve dış görünüşle alakalı az da olsa takıntısı bulunur. OKU

Her gün spor yaparsan ne olur?

Bireyler için her gün spor yapmanın faydaları vardır. Ancak her zaman spor yapmak faydalı olacaktır, şeklinde yanlış bir genelleme yapılamaz. OKU

Evden online spor yapmak için nasıl bir yol izlemeliyim?

Spor yapmak isteyen insanlar, online spor yapmak konusunda daha çok bilgi almaya başlamıştır. Online sporlarda, bir diyetisyen ve spor hocasının OKU

Isınma ve esneme yaparken dikkat

Fitness yaparken yaşanan sakatlıkların önemli bir kısmı, öncesinde ısınma sonrasında esneme yapmamaktan kaynaklanıyor. Peki ısınma ve esneme yapmanın tüyoları neler?  OKU