Cennet meyvesi olarak da bilinen incir, ülkemizde de yaygın olarak yetiştirilmekte ve tüketilmektedir. İncirin içeriğinde bulunan maddeleri öğrenen birçok kişi, bu nedenle incirin faydaları nelerdir? Sorusuna cevap aramaktadır. İncir, özellikle Osmanlı imparatorluğundan beri sofralardaki yerini arttırarak devam ettirmektedir.

İncir Ne Çeşit Bir Meyvedir?

İncir, dünyada bilinen ve tüketilen en eski meyveler arasında yer almaktadır. İncir ağacının boyu 10 metreye kadar uzayabilmektedir. Dut ağacının bir cinsi olan sağlam ve kıvrımlı Ficus ağaçlarında yetişen incir, 5 cm büyüklüğüne kadar ulaşabilmektedir. İncir ağaçları ise, nerede ise 100 yıldan daha fazla yaşayabilmektedir.

Öncelikle yeşil renk olarak çıkan incir meyvesi, olgunlaştığı zaman kahverengi veya mor olabilmektedir. Nadir de olsa, bazı bölgelerde siyah renkli incirlere de rastlanılmaktadır. İncir birçok bilim insanı tarafından meyve olarak kabul edilmemektedir. İncir yaş olarak ve kurutularak tüketildiği gibi, değişik reçel ve tatlılarda da yaygın olarak kullanılmaktadır.

İncirin Faydaları Nelerdir?

İncirin Faydaları Nelerdir?

İncirin İçeriğinde Neler Bulunur?

İncir vitamin ve mineral açısından çok zengin bir meyvedir.

100 gram incirin içeriğinde bulunan bazı maddeler şu şekilde sıralanmaktadır;

 • 79 g. su
 • 74 kcal enerji
 • 0,75 g. protein
 • 0,3 g. yağ
 • 19 g. karbonhidrat
 • 2,9 g. lif
 • 16 g. şeker
 • Kalsiyum, demir, magnezyum, çinko, fosfor, potasyum, sodyum, tiamin, riboflavin, niasin ve folat
 • C, B6, B12, A, E, D ve k vitaminleri
 • Yağ asitleri
MİDYO  Kuyruk sokumu ağrısı neden olur?

İncir ayrıca çok önemli bir lif kaynağıdır ve sindirim sistemini için önemli bir besin kaynağıdır. İncirin içeriğinde kolesterol ve kafein bulunmamaktadır.

Yaş İncirin Faydaları Nelerdir?

Yaş olarak tüketilen incirin, vücut sağlığı için çok önemli faydaları bulunmaktadır.

Bunlardan en önemlileri şu şekilde sıralanmaktadır;

 • İncir yağ oranının çok düşük, potasyum oranının ise yüksek olması nedeni ile kalp ve damar sağlığına önemli faydalar sağlar. İncir ayrıca damarlarda yağlanmayı ve sertleşmeyi de önlemektedir.
 • İncirin alzheimer hastalığına karşı önleyicilik özelliği olduğu bilinmektedir. Bu nedenle de, özellikle ileri yaşlarda bulunan kişilerin yaş inciri düzenli olarak tüketmeleri önerilmektedir
 • İncirin antioksidan özelliği sayesinde, cilt sağlığına önemli katkıda bulunmaktadır. özellikle cilde direk olarak uygulanan yaş incir, cildin temizlenmesine ve beslenmesine yardımcı olmaktadır. İncir, ciltteki yaşlılık belirtilerini de önemli ölçüde azaltmaktadır. İncirin sivilce ve akneleri giderici özelliği de bulunmaktadır.
 • Magnezyum içerdiğinden dolayı incirin, saç sağlığı içinde önemli faydaları bulunmaktadır. İncir özellikle saçlara daha canlı bir görünüm kazandırmakta ve sağlamlığını arttırmaktadır. Bu nedenle de, son dönemlerde şampuanların birçoğu incir katkılı olarak üretilmektedir.
 • K vitamini zengini olan incir, vücudun kemik ve iskelet sisteminin güçlenmesinde de önemli rol oynamaktadır. İncir yoğun kalsiyum içerdiğinden dolayı da, kemik dokularında koruma sağlar ve daha güçlü olmasına yardımcı olur
 • İncir yapraklarından yapılan çayın, özellikle astım ve bronşite iyi geldiği bilinmektedir.
 • İncir, lif zengini yapısından dolayı, sindirim sisteminin düzenlenmesinde önemli rol oynamaktadır. Bu nedenle incir, özellikle bağırsak tembelliği nedeni ile oluşan kabızlıkların tedavisine yardımcı olmaktadır.
 • Tansiyon düzenleyici özelliği bulunmaktadır
 • İçeriğindeki minerallerden dolayı, bağışıklık sistemini güçlendirici ve koruyucu özelliği bulunmaktadır
 • Hafız güçlendirici özelliği vardır
MİDYO  Balı güzellik rutininize dahil edin! Sonuçları sizi ve etrafınızdakileri şaşırtacak

İncirin içeriğinde bulunan liflerin yoğunluğu nedeni ile bazı kanser çeşitlerinin risklerinden koruduğu da kabul edilmektedir. Özellikle kadınlarda yaygın olarak görülen, meme kanseri riskini azalttığı tespit edilmiştir.

İncirin Faydaları Nelerdir?

İncirin Faydaları Nelerdir?

Kuru İncirin Faydaları Nelerdir?

Yaş incir, doğal yöntemlerle güneşin altında kurutularak da tüketilmektedir. Yaş incir kurutulduğunda da mineral ve vitaminlerini kaybetmeyip depolamaktadır. Bu nedenle de en az yaş incir kadar faydaları bulunmaktadır. Kuru incir, yaş incirden daha fazla miktarda lif oranı içermektedir. Bu orandan dolayı özellikle sindirim sistemi düzensizliklerinde, yaş incir yerine kuru incirin tüketilmesi önerilmektedir.

Kuru incirin ayrıca, hücreler üzerinde onarıcı özelliği bulunduğu da belirtilmektedir. Kuru incir diyabet hastası olanlar içinde önemli faydalar sağlamaktadır. Bu nedenle de, diyabet sorunu olanlara çok miktarda olmamak üzere, kuru incir tüketmeleri önerilmektedir. Bunların dışında, kuru incirle yaş incirin faydaları nerede ise tamamen aynıdır.

İncirin Ne kadar Tüketilmelidir?

İncirin insan sağlığı açısından bilinen bir zararı bulunmamaktadır. Ancak şeker oranının yüksekliğinden dolayı, her besinde olduğu gibi aşırı miktarda tüketilmemesi gerekmektedir. Günde iki veya üç adet tüketilen incir, hem istenilen faydaları hem de daha geç acıkılmasını sağlamaktadır.

İlgili Makaleler
Balı güzellik rutininize dahil edin! Sonuçları sizi ve etrafınızdakileri şaşırtacak

Güzellik amacı ile çok sayıda ürün kullanılmaktadır. Doğal içerikli ve cilde iyi gelen bir ürün kullanmak isteyenler için bal önemli OKU

MİDYO  Erken hamilelik belirtileri nelerdir?
Her derde deva lavanta yağı faydaları nelerdir?

Lavanta bitkisinden elde edilen lavanta yağı hoş kokulu ve faydalı bir unsurdur. Vücut sağlığı ve cilt sağlığına çok fazla faydası OKU

Kuyruk sokumu ağrısı neden olur?

Sakroiliak eklemin iltihaplanması, sakroiliak eklemleri veya omurganın alt kısmı (sakrum) ile pelvis arasındaki bağlantıyı içeren ilerleyici bir enflamatuar süreçtir. Peki, OKU

Göz kuruluğu belirtileri nelerdir, tedavisi nasıl yapılır?

Göz kuruluğu, insanın yaşamını olumsuz yönde etkileyen, çeşitli nedenler ile oluşan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık kişide en ufak bir işi OKU