Toplu halde duran delikli ya da gözenekli yapı fobisi “tripofobi” olarak adlandırılır. Bu aslında psikolojik bir rahatsızlıktır. Bu hastalığa sahip olan insanlar, delikli bir çilek gördüklerinde kusabilecek bir duruma gelebiliyor. Peki tam olarak nedir bu tripofobi?

Son zamanlarda çok fazla araştırılan bir sağlık sorunu olan tripofobi, yüzeylerde bulunan birbirine yakın kümeler şeklinde konumlanmış olan delikler sebebi ile endişe ve korku duyulması ya da iğrenme hissedilmesi ile oluşuyor. Bu hastalığa sahip olan insanların çeşitli görüntülerde kendilerini kötü hissettikleri tespit edilmektedir. Bu konuda oldukça fazla araştırma bulunmaktadır. Bu araştırmalardaki bilgilere göre bu hastalığın sebepleri birbirinden farklı olmaktadır. Peki bu hastalığın ayrıntıları nelerdir? Hastalık nasıl anlaşılır? Hastalığın belirtileri nelerdir?

İzleyin: KORKULARIMLA YÜZLEŞTİM! 😭😱ASLI KAYA İLE TRİPOFOBİK GÖRÜNTÜLERE BAKTIK!

Tripofobi Adlı Psikolojik Hastalık Tam Olarak Nedir?

Tripofobi, yüzeylerde bulunan birbirine yakın kümeler şeklinde konumlanmış delikler nedeni ile korku ve endişe yaşanması durumuna denir. Delikli bir sünger, tripofobi hastalıklarını oldukça iğrendirebilmektedir. Bazı insanlarda su çiçeği gibi kümeler durumundaki kabarcıklar da aynı şekilde bu fobiye neden olabilmektedir.

Tripofobi hastalığına sahip olan insanlarda, çeşitli belirtiler görülmektedir. Bu belirtilerin derecesi her insanda farklılık göstermektedir. Esasen psikolojik bir rahatsızlık olan tripofobi, çeşitli görüntülere maruz kalan insanların kendilerini kötü hissetmesine neden olmaktadır. Bu görüntüler çeşitlilik gösterse de genellikle delikli yapılara sahip olan nesneler, bu insanları rahatsız etmektedir.

MİDYO  Diş eti çekilmesi nedir? Neler iyi gelir?

Tripofobi Niçin Meydana Gelir?

Bu hastalığın kesin sebebi tam olarak belirlenememiştir. Fakat yapılan bazı araştırmalar, delik korkusuna neden olan durumların yılanlar ve mavi gözlü ahtapot gibi zehirli hayvanlarda bulunan yuvarlak şekil kümelerinin insanlardaki etkisinden olduğunu ileri sürmektedir.

Son dönemlerde yapılan araştırmalar ise bu duruma neden olan farklı etkenlerden bahseder oldu. Bunlardan bir tanesi, yakın dizilimli dairesel şekillerden kaynaklanmış olan doğal kuşkunun, esasen insanlarda görülmekte olan bazı hastalıklarla ilişkili olabileceğini belirtmekte. Kızamık, su çiçeği, kızamıkçık, gibi pek çok hastalık ve parazit, uyuz, kene gibi parazitlerin sebep olduğu cilt hastalıkları deri üzerinde yuvarlak şekil kümelerine yol açmaktadır. Diğer bir ifade ile bu şekiller, kötü bir şeyin habercisi olmaktadır. Bu sebeple tripofobi hastaları bilinçaltının gönderdiği negatif sinyaller ile tiksinti ve korku hissetmektedirler.

Tripofobi Belirtileri Nelerdir?

Tripofobinin belli başlı belirtileri bulunmaktadır. Bu belirtilerin derecesi, insanlarda farklılık göstermektedir. Ama belli başlı belirtiler, bu rahatsızlığa sahip olan insanların çoğunda görülmektedir. Peki bu belirtiler nelerdir? Tripofobi nasıl anlaşılır? Bu belirtileri şu şekilde maddelememiz mümkündür:

 • Ürperme
 • Korku
 • Titreme
 • Ciltte kaşınma
 • Kalp çarpıntısı
 • Baş dönmesi
 • Nefes darlığı
 • Korku, tiksinme veya rahatsızlık hissi
 • Bulantı
 • Durumdan kaçınma isteği
 • Ölüm korkusu

Bu belirtiler, tripofobi hastalığını düşündürebilmektedir. Psikolojik bir rahatsızlık olan tripofobinin kaynağı tam olarak belirlenmemiştir. Bu rahatsızlıkla ilgili çeşitli çalışmalar yapılmış olup pek çok farklı bilgiye ulaşılmıştır.

MİDYO  Bel fıtığı nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

Tripofobiyi Tetikleyen Görüntüler Nelerdir?

Bazı görüntüler bu rahatsızlığı tetiklemektedir. Aşağıda sıralanmış olan görüntülere maruz kalan insanlar, yukarıda yer alan belirtilerden bir ya da birden fazlasını gösterebilmektedir. Bu görüntülere maruz kalan insanlar, görüntünün sonlanması gibi bir isteğe sahip olmaktadır. Peki bu görüntüler nelerdir? Tripofobiyi tetikleyen görüntülerden bazılarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Sabun köpükleri
 • Sünger
 • Arı kovanı
 • Bal peteği
 • Suyun yoğunlaşması neticesinde oluşan balonlar
 • Cilt kabarcıkları
 • Çilek
 • Nar
 • Mısır
 • Mercan

Bu görüntüler, tripofobiyi tetiklemektedir. Bu görüntüye bakan insanlar, kendilerini kötü hissetme ve bu görüntülere bakmaya devam ederlerse çeşitli sıkıntılar yaşamaktadır. Bu sebeple tripofobi hastalığına sahip olan insanlar, kendi hastalıkları ile ilgili araştırma yapamamaktadırlar. Çünkü yaptıkları araştırma esnasında istenmeyen görüntülere maruz kalıp kendilerini kötü hissedebilmektedir.

 

İlgili Makaleler
Diş temizleme aslında nasıl yapılmalı?

Diş temizliği hem sağlıklı bir diş etine sahip olmanızı sağlar hem de buna bağlı olarak diş kaybını önler. Tüm bunların OKU

Hayatınıza sağlık katmak için 9 tüyo

Sağlıklı bir yaşam tarzı, hastalıkları önlediği gibi kişilerin yaşam süresini de uzatıyor. Bazılarınızın ‘Bu o kadar kolay değil’ dediğini duyuyoruz. OKU

Expigment nedir? Nasıl kullanılır?

Cildimiz vücudumuzdaki en hassas ve en çok ilgi gerektiren yerlerimizden biridir. Onun güzel, parlak ve sağlıklı görünmesi bizim için son OKU

Vajina kaşıntısı neden olur ve nasıl giderilir?

Kadınlarda en çok meydana gelen kadınsal sorunlardan bir tanesi de vajina kaşıntısı olmaktadır. Bu sorun belirli zaman aralıklarında birçok kadının OKU

MİDYO  Alt ıslatma (Enürezis) nedir? Kalıcı çözüm için ne yapmalı?