Toplu halde duran delikli ya da gözenekli yapı fobisi “tripofobi” olarak adlandırılır. Bu aslında psikolojik bir rahatsızlıktır. Bu hastalığa sahip olan insanlar, delikli bir çilek gördüklerinde kusabilecek bir duruma gelebiliyor. Peki tam olarak nedir bu tripofobi?

Son zamanlarda çok fazla araştırılan bir sağlık sorunu olan tripofobi, yüzeylerde bulunan birbirine yakın kümeler şeklinde konumlanmış olan delikler sebebi ile endişe ve korku duyulması ya da iğrenme hissedilmesi ile oluşuyor. Bu hastalığa sahip olan insanların çeşitli görüntülerde kendilerini kötü hissettikleri tespit edilmektedir. Bu konuda oldukça fazla araştırma bulunmaktadır. Bu araştırmalardaki bilgilere göre bu hastalığın sebepleri birbirinden farklı olmaktadır. Peki bu hastalığın ayrıntıları nelerdir? Hastalık nasıl anlaşılır? Hastalığın belirtileri nelerdir?

İzleyin: KORKULARIMLA YÜZLEŞTİM! 😭😱ASLI KAYA İLE TRİPOFOBİK GÖRÜNTÜLERE BAKTIK!

Tripofobi Adlı Psikolojik Hastalık Tam Olarak Nedir?

Tripofobi, yüzeylerde bulunan birbirine yakın kümeler şeklinde konumlanmış delikler nedeni ile korku ve endişe yaşanması durumuna denir. Delikli bir sünger, tripofobi hastalıklarını oldukça iğrendirebilmektedir. Bazı insanlarda su çiçeği gibi kümeler durumundaki kabarcıklar da aynı şekilde bu fobiye neden olabilmektedir.

Tripofobi hastalığına sahip olan insanlarda, çeşitli belirtiler görülmektedir. Bu belirtilerin derecesi her insanda farklılık göstermektedir. Esasen psikolojik bir rahatsızlık olan tripofobi, çeşitli görüntülere maruz kalan insanların kendilerini kötü hissetmesine neden olmaktadır. Bu görüntüler çeşitlilik gösterse de genellikle delikli yapılara sahip olan nesneler, bu insanları rahatsız etmektedir.

MİDYO  Badem yağı neredeyse tek başına yetiyor! Yaşlanmayı engelliyor, cildi yumuşatıyor... Faydaları saymakla bitmiyor

Tripofobi Niçin Meydana Gelir?

Bu hastalığın kesin sebebi tam olarak belirlenememiştir. Fakat yapılan bazı araştırmalar, delik korkusuna neden olan durumların yılanlar ve mavi gözlü ahtapot gibi zehirli hayvanlarda bulunan yuvarlak şekil kümelerinin insanlardaki etkisinden olduğunu ileri sürmektedir.

Son dönemlerde yapılan araştırmalar ise bu duruma neden olan farklı etkenlerden bahseder oldu. Bunlardan bir tanesi, yakın dizilimli dairesel şekillerden kaynaklanmış olan doğal kuşkunun, esasen insanlarda görülmekte olan bazı hastalıklarla ilişkili olabileceğini belirtmekte. Kızamık, su çiçeği, kızamıkçık, gibi pek çok hastalık ve parazit, uyuz, kene gibi parazitlerin sebep olduğu cilt hastalıkları deri üzerinde yuvarlak şekil kümelerine yol açmaktadır. Diğer bir ifade ile bu şekiller, kötü bir şeyin habercisi olmaktadır. Bu sebeple tripofobi hastaları bilinçaltının gönderdiği negatif sinyaller ile tiksinti ve korku hissetmektedirler.

Tripofobi Belirtileri Nelerdir?

Tripofobinin belli başlı belirtileri bulunmaktadır. Bu belirtilerin derecesi, insanlarda farklılık göstermektedir. Ama belli başlı belirtiler, bu rahatsızlığa sahip olan insanların çoğunda görülmektedir. Peki bu belirtiler nelerdir? Tripofobi nasıl anlaşılır? Bu belirtileri şu şekilde maddelememiz mümkündür:

 • Ürperme
 • Korku
 • Titreme
 • Ciltte kaşınma
 • Kalp çarpıntısı
 • Baş dönmesi
 • Nefes darlığı
 • Korku, tiksinme veya rahatsızlık hissi
 • Bulantı
 • Durumdan kaçınma isteği
 • Ölüm korkusu

Bu belirtiler, tripofobi hastalığını düşündürebilmektedir. Psikolojik bir rahatsızlık olan tripofobinin kaynağı tam olarak belirlenmemiştir. Bu rahatsızlıkla ilgili çeşitli çalışmalar yapılmış olup pek çok farklı bilgiye ulaşılmıştır.

MİDYO  Antioksidan yiyeceklerle nasıl daha sağlıklı beslenebiliriz?

Tripofobiyi Tetikleyen Görüntüler Nelerdir?

Bazı görüntüler bu rahatsızlığı tetiklemektedir. Aşağıda sıralanmış olan görüntülere maruz kalan insanlar, yukarıda yer alan belirtilerden bir ya da birden fazlasını gösterebilmektedir. Bu görüntülere maruz kalan insanlar, görüntünün sonlanması gibi bir isteğe sahip olmaktadır. Peki bu görüntüler nelerdir? Tripofobiyi tetikleyen görüntülerden bazılarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Sabun köpükleri
 • Sünger
 • Arı kovanı
 • Bal peteği
 • Suyun yoğunlaşması neticesinde oluşan balonlar
 • Cilt kabarcıkları
 • Çilek
 • Nar
 • Mısır
 • Mercan

Bu görüntüler, tripofobiyi tetiklemektedir. Bu görüntüye bakan insanlar, kendilerini kötü hissetme ve bu görüntülere bakmaya devam ederlerse çeşitli sıkıntılar yaşamaktadır. Bu sebeple tripofobi hastalığına sahip olan insanlar, kendi hastalıkları ile ilgili araştırma yapamamaktadırlar. Çünkü yaptıkları araştırma esnasında istenmeyen görüntülere maruz kalıp kendilerini kötü hissedebilmektedir.

 

İlgili Makaleler
Çocuklarda el ayak terlemesi

Bazı çocuklarda özellikle geceleri, başlarını yastığa koyar koymaz, dakikalar içerisinde terleme oluşabilmektedir ve bu durum çocuklarda el ayak terlemesi açıklamasıyla, OKU

Çocuklarda depresyon belirtileri ve baş etme yolları

Çocuklarda depresyon belirtileri ve baş etme yolları birçok aile tarafından merak konusudur. Çocuklarda depresyon hastalığı sık görülen bir hastalıktır. Depresyon OKU

Organ bağışı nedir? Nasıl yapılır?

Bazı durumlarda vücutta gelişen olumsuzlardan dolayı organ kayıpları meydana gelebilir bu durumda organ bağışı ve organ bağışı nedir ve nasıl OKU

Bebeklerde pamukçuk belirtileri nelerdir? Nasıl geçer?
MİDYO  Her gün limonlu su içersek ne olur? Limonlu su içmenin faydaları!

Pamukçuk genellikle bebeklerde meydana gelir ve bebeklerde pamukçuk nasıl geçer? konusu oldukça önemli bir konudur. Pamukçuk hastalığı bazı durumlarda yetişkinlerde OKU