Güzellik amacı ile çok sayıda ürün kullanılmaktadır. Doğal içerikli ve cilde iyi gelen bir ürün kullanmak isteyenler için bal önemli bir güzellik ürünü olacaktır. Ayrıca balı güzellik rutininize dahil etmek için nedenler oldukça fazladır. Peki, bu nedenler nelerdir? Öncelikle bal saç ve cilt için besleyici içeriklere sahip bir gıdadır. Saçın ve cildin daha güzel görünmesini sağlar. Daha çok sayıda faydası mevcuttur. Peki, bu faydalar nelerdir? Bir göz atalım.

Balı Güzellik Rutininize Dahil Etmek İçin Nedenler

Balı Güzellik Rutininize Dahil Etmek İçin Nedenler

Balın Cilde Faydaları Nelerdir?

Bal içerisinde yer alan antioksidan oluşumlardan dolayı cilde fayda sağlar. Cilde iyi gelen bal cilt sorunlarını da gidermeye yardımcı olmaktadır.

Cilde faydaları şunlardır:

 • Akne oluşumunu yok eder ve akneli görünümü azaltır.
 • Cildin daha parlak ve sıkı görünmesine yardımcı olur.
 • Kırışıklıklara iyi gelir.
 • Cilt dokusunda meydana gelen geniş gözenekleri daraltır. Daha genç bir görünüme kavuşmaya yardımcı olur.
 • Siyah nokta ve siyah nokta izlerini giderir.
 • Cildin tonunu açar ve daha pürüzsüz bir görüntü elde etmeye yardımcı olur.
 • Cilt üzerinde pullanma mevcutsa pullanma ve dökülmelere karşı yapısı mevcuttur.
 • Göz torbalarını giderme konusunda yardımcı olur.
 • Ciltte meydana gelen yara ve kızarıklık sorununa karşı doğal bir tedavidir.
 • Kuru ciltleri nemlendirir. Bu sayede cildin nem oranı sabit tutulur.
 • Cilt dokusundaki bağ dokuları korur.
 • Dudakların daha parlak ve kusursuz görünmesine yardımcı olur.
MİDYO  Eyeliner nasıl kullanılır? Pratik eyeliner tüyoları

Bunlar gibi çok sayıda faydası mevcuttur. Bu yüzden güzellik rutinine bal mutlaka dahil edilmelidir. Balın cildi yenileyen ve besleyen bir içeriği vardır.

Balın Saça Faydaları Nelerdir?

Güzellik sadece cilt ile olmaz. Saçlar güzel görünmeye yardımcı en önemli unsurlardan biridir. Saç için kullanılan kimyasallar saça zarar verebilir. Bu yüzden saça faydası olan bal mutlaka güzellik amacıyla kullanılmalıdır.

Faydaları şunlardır:

 • Saçta meydana gelen egzama ve yarayı giderir.
 • İnce telli saçların daha gür görünmesine yardımcı olur.
 • Saçın renginin daha parlak ve hoş görünmesini sağlar.
 • Saç diplerindeki kuruluğa iyi gelir.
 • Kırık oluşumunu engeller.
 • Saç derisini besler ve kepek oluşumuna engel olur.
 • Saçların hızlı ve sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olur.
 • Saçta hoş bir koku bırakır.

Saç için kullanılabilen doğal içeriğe sahip ballar kullanıldığı taktirde kısa zamanda faydalarını gözle görmek mümkündür.

Balı Güzellik Rutininize Dahil Etmek İçin Nedenler

Balı Güzellik Rutininize Dahil Etmek İçin Nedenler

Balın Vücuda Faydaları Nelerdir?

Bal güçlü bir ağrı kesici ve enfeksiyon gidericidir. Çoğu solunum yolu hastalıklarına karşı etkisi mevcuttur. Aynı zamanda vücudun çalışma düzenini destekler. Sağlıklı bir vücut ve sağlıklı çalışan sistemler cilt dokusunu etkiler. Ciltte yer alan ve gençliği sağlayan dokular bal tüketimi ile yenilenir. Bağ doku hücreleri korunur ve sayısı artar. Bu sayede yaşlılık unsuru olan çoğu etkenin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

Balın Dudağa Faydaları Nelerdir?

Bal dudağı korur ve dudakta meydana gelen çatlakları kısa zaman içinde giderir. Bal doğal içeriklere sahip bir dudak balmı görevi üstlenir. Dudakların daha göz alıcı ve dolgun görünmesini sağlar. Ayrıca dudakta meydana gelen uçuğa karşı da savunucu bir mekanizması mevcuttur. Uçuk ve dudak kenarlarında çıkan yaraları gidermek ve dudağı güzelleştirmek için tercih edilebilir.

MİDYO  Doğal yollarla çok daha güzel görünebilirsiniz... Nasıl mı? İşte size kanıtlanmış doğal güzellik yolları

Bal Cildi Yumuşatır

Sofralarda tükettiğimiz lezzetli aynı zamanda bağışıklık güçlendiren bal cildin daha yumuşak olmasına da yardımcı oluyor. Sertleşmiş cilt bariyerini doğal yollar ile daha yumuşak ve pürüzsüz bir hale getiriyor. Ellerde meydana gelen çatlaklardan kaynaklı oluşan sert tabakalar üzerinde oldukça etkilidir.

Cilt üzerinde yer alan hastalık etkeni bakterilerin vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olmaktadır. Bu yüzden bal içerikli kremler ve maskeler günümüzde oldukça fazla kullanılır.

İzleyin: Bal Maskesi Pürüzsüz Bir Cilt | Hilal ALKAN

Güzellik Amacı İle Kullanılan Ballar Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır?

Eğer cilt ve güzellik amacı ile bal kullanılacaksa bu balın içeriğinin bilinmesi gerekir. Ucuz ve glikoz oranı yüksek olan ballar güzellik rutinine dahil edilmemelidir. Kaliteli ve doğal içerikli ballar cilt yenilenmesine yardımcı olur.

Kalitesiz ürünleri güzellik rutinine dahil etmek cildin bozulmasına ve zarar görmesine neden olur. Bu yüzden her balı cilde uygulamaktan kaçının. İçeriğini bildiğiniz ve glikoz oranı düşük balları tercih edin. Güvenilir yerlerden bal almaya dikkat edin. Ayrıca balları maske amacı ile kullanmak ve çeşitli ürünler ile karışım elde etmek mümkündür.

İlgili Makaleler
Her derde deva lavanta yağı faydaları nelerdir?

Lavanta bitkisinden elde edilen lavanta yağı hoş kokulu ve faydalı bir unsurdur. Vücut sağlığı ve cilt sağlığına çok fazla faydası OKU

İncirin faydaları nelerdir? Kuru mu yaş incir mi daha yararlı?
MİDYO  Kıyafetlerin daha temiz olabilmesi için nelere dikkat etmeliyiz? Çamaşır makineniz ıslak mendil koyun, şaşıracaksınız...

Cennet meyvesi olarak da bilinen incir, ülkemizde de yaygın olarak yetiştirilmekte ve tüketilmektedir. İncirin içeriğinde bulunan maddeleri öğrenen birçok kişi, OKU

Cilt bakımı nasıl yapılmalı? Yeni başlayanlar için cilt bakımı

Cilt tipi ve ihtiyaçların, yaş devrelerinin cinsiyet farklılığı ve cilt doku sisteminin birbirinden farklı olabilir. Bu mekanik süreçte meydana gelen OKU

Doğal güzelliğin püf noktaları nelerdir?

Birçok kadının internet üzerinde en fazla araştırdığı konu makyajsız güzellik tüyolarıdır. Doğal olarak kadın genlerinde buluna güzel olma isteği, bakım OKU