Diş temizliği hem sağlıklı bir diş etine sahip olmanızı sağlar hem de buna bağlı olarak diş kaybını önler. Tüm bunların yanımda güzel bir gülümsemeye sahip olmanızı sağlar.

Diş Temizliğinin Başaklarıyla İletişime Girmede Önemi

Özenle bakılmış ve temizliğine dikkat edilmiş bir diş beraberinde güzel bir gülümseme de getirir. Güzel bir gülümsemenizin olması karşı tarafı etkilemek ve konuşurken dikkatini çekmemekte çok işe yarar. Bu şekilde kendinizi her zaman bir adım önde bulutsunuz.

Diş Temizliği Nasıl Olmalıdır?

Diş temizliği günlük ve düzenli bakım gerektiren bir iştir. Aksatılması durumunda diş çürüğüne ve diş çürüğünün ilerlemesi durumunda da diş kaybına sebebiyet verir.

İzleyin: Doğru Diş Fırçalama Teknikleri | Kız Kulisi | Yeşim Makzume

Dişleri Fırçalamak

Diş temizliği denince en yaygın bilinen yöntem dişleri fırçalamaktır. Dişleri fırçalama işlemi en az iki dakika ve en fazla 5 dakika olmalıdır. Sert fırçalama kesinlikle tavsiye edilmez. Bununla birlikte diş macunu tercihi de çok önemlidir. Diş macununun içeriğinde beyazlatıcının ana maddesi fosforun az olması gerekir. Akis takdirde beyaz dişe sahip olmaya çalışırken diş etinize zarar verebilirsiniz.

Gargara Yöntemi

Eskilerden beri bilinen ve halen kullanılan bir yöntemdir. Özellikle diş macununa ulaşılamadığı zaman kesinlikle uygulanmalıdır. Bununla birlikte eczanelerden tedarik edeceğiniz gargaralarında ağız hijyeninde verimi kanıtlanmıştır. Bununla birlikte her ne kadar ilkel bir yöntem olarak bilinse de tuzla gargara yapmak diş sağlığına iyi geldiği kanıtlanmıştır.

Diş ipi ile temizlik

Diş Temizleme İpi

Diş hekimleri kürdan kullanmanın diş etine zarar verdiğini defalarca tekrarlamışlardır. Diş etine sıkışan lekelerin dişler için özel olarak özel olarak tasarlanmış pamuktan yapılma iplerle çıkarılması gerekir. Bununla beraber dişe sıkışan parça ne kadar geç çıkarılırsa çürük oluşturma riski o kadarda artar.

MİDYO  Hayatınıza sağlık katmak için 9 tüyo

Video: Diş ipi nasıl kullanılır ? Nelere dikkat edilmeli

Diş Hekiminde Diş Temizliği

Tüm sayılanların arasında en etkili ve en hızlı sonuca varabileceğiniz bir yöntemdir. Diş fırçasının dişin yüzeyine yapışmış ve fırçayla çıkarılamayan lekeleri, diş hekimi özel aletleri sayesinde dakikalar içinde temizler. Ağız hijyeni açısından en etkili olan bu yöntem 6 ayda bir tekrar edilmelidir.

Diş Temizliğine Yardımcı Besinler

Limon içerdiği asit sayesinde diş minesine zarar vermeden diş temizliğine yardımcı olur. Tuz, yutmamak şartıyla zor durumlarda dişlere sürtmek suretiyle temizlik sağlanabilir. Misvak bilenen en eski diş temizleme yöntemidir ve etkisi kesin olarak kanıtlanmıştır. Direk kendisini kullanmak yerini özünü süzerek ve dış fırçasına damlatarak diş temizliğinde istenilen sonuca varılır.

İlgili Makaleler
Diş eti çekilmesi nedir? Neler iyi gelir?

Diş eti çekilmesi diş eti dokusunun zamanla ve kötü beslenmeden de kaynaklı olarak dişin köklerini gösterecek kadar geri çekilmesine denir. OKU

Akdeniz tipi beslenme nedir? Faydaları nelerdir? Nasıl yapılır?

Dünyanın en sağlıklı diyeti olarak bilinen, en çok tavsiye edilen Akdeniz diyetinin genel prensipleri neler? Hayatınıza nasıl uygulayabilirsiniz? Akdeniz diyeti, OKU

Coresatin krem nedir? Ne için kullanılır?

Coresatin krem son dönemlerde adı oldukça fazla duyulan bir bakım ürünüdür. Kremsi bir yapıda bulunur ve özellikle kuru ciltler üzerinde OKU

Hayatınıza sağlık katmak için 9 tüyo

Sağlıklı bir yaşam tarzı, hastalıkları önlediği gibi kişilerin yaşam süresini de uzatıyor. Bazılarınızın ‘Bu o kadar kolay değil’ dediğini duyuyoruz. OKU

MİDYO  Erken hamilelik belirtileri nelerdir?