Pek çok insanın belki de şu anda duyduğu karbonhidrat bağımlılığı, aslında çoğu kişiyi ilgilendiren bir durum. Glisemik indeksi yüksek olan karbonhidratların bağımlılık yapabilme ihtimali bulunuyor.

Bu konuyla ilgili yapılan araştırmalar, karbonhidrat bağımlılığının vücutta alkol bağımlılığına benzer etkiler yaptığını ortaya koymuş bulunmakta. Peki karbonhidrat bağımlılığı tam olarak nedir? Hangi durumlarda ortaya çıkar? Bu konuda bilinmesi gerekenler nelerdir? Bu soruların hepsi haberin ilerleyen kısımlarında cevaplanmakta.

Karbonhidrat, üzerine oldukça fazla araştırmanın yapıldığı bir konu olarak güncelliğini koruyor. Bu konuyla ilgili bazı araştırmacılar birbirlerinden farklı şeyler söylüyor. Bazı araştırmacılara göre kesinlikle karbonhidrat tüketmemek gerekiyor, bazılarına göre ise de karbonhidrat olmadan bir beslenme alışkanlığı oldukça zor. Bu araştırmacılardan hangileri karbonhidratlarla ilgili doğruyu söylüyor? Bu konuda bilinmesi gerekenler nedir?

Fazla Karbonhidrat Tüketilirse Ne Olur?

Makro besin kaynağı olan karbonhidratlar, vücudun ana enerji kaynaklarından bir tanesidir. Diğer makro besin kaynakları da vücut adına aynı enerjiyi veriyor. Aslında karbonhidratlar, sadece vücuda belli bir enerji vermekle görevli değildir. Vücuda enerji vermenin yanı sıra karbonhidratlar, RNA ve DNA’larda yer alan moleküler verilerin taşınmasına da yardımcı oluyor.

Oldukça önemli görevlere sahip olan karbonhidratlar, merkezi sinir sistemi ve kas hücrelerinin çalışabilmesine de oldukça fazla yardımda bulunuyor. Bunların yanı sıra karbonhidratlar, beynin düzgün bir şekilde çalışabilmesini de sağlıyor. Bu kadar önemli görevlere sahip olan karbonhidratların mutlaka tüketilmesi gerekiyor. Bu konuyla ilgili yapılan araştırmalar, karbonhidratların hafıza ve ruh hali gibi durumları da etkilediği ortaya konulmuş bulunmakta. Günlük karbonhidrat oranı düzgün bir şekilde ayarlanırsa karbonhidrat bağımlılığını yaşamak söz konusu değildir.

MİDYO  Çocuklarda depresyon belirtileri ve baş etme yolları

Karbonhidrat denildiğinde akla muz, baklagil ve yulaf gibi gıdalar yerine daha sağlıksız olan kek, makarna, ekmek ve pirinç gibi gıdalar geliyor. Aslında karbonhidrat içeren yiyeceklerin sayısı oldukça fazla. Glisemik indeksi yüksek olan karbonhidratların bağımlılık yapma ihtimali bulunuyor.

Glisemik indeksi yüksek olan gıdalara, tatlı krizleri yaşadığımız an direnmemiz mümkün görünmüyor. Bu konuda araştırmacılar çeşitli araştırmalar yapıyor. Acaba bu durumun karbonhidrat bağımlılığı ile bir alakası var mı?

İzleyin: Karbonhidratlar gerçekten zararlı mıdır?

The American Journal of Clinic Nutrition dergisinde yayınlanmış bulunan bir araştırmaya göre, içinde karbonhidrat bulunan yiyecekler beynin istek ve ödülle ilişkilendirilen bölgesini uyarıyor. Bu durum da insanların daha fazla yeme ihtiyacı içinde olmasına neden oluyor. Araştırmada bulunan yüksek kilolu insanların ifade ettiğine göre bu kişiler, öğünleri sırasında glisemik indeksi yüksek olan gıdalar tükettiklerinde daha fazla açlık hissi çekiyorlar. Bunun tersine düşük glisemik indeksli besinleri tüketen kişiler ise tokluklarının daha fazla sürdüğünü belirtiyor.

Bilim insanlarına göre işlenmiş yapıdaki rafine karbonhidratlar, bağımlılık yapıcıdır. New York Obezite Araştırma Merkezi, Yale Üniversitesi, Michigan Üniversitesinde yapılan üç ayrı araştırmanın sonucu, glisemik indeksi yüksek işlenmiş gıdaların daha çok bağımlılık yaptığıdır.

Bu gıdalar, beyindeki ödül ve istek bölgelerini tetikliyor. Böylelikle insanlar, daha çok yeme isteğine ulaşıyor. Beynin sürekli uyarılması ise vücut ağırlığını arttırıyor. Bu da obezite riskinin artmasına neden oluyor. Fareler üzerinde yapılmış bir deneyin sonucuna göre, işlenmiş gıdaların düzenli bir şekilde tüketilmesi vücutta alkol bağımlılığına benzer bir etki yaratıyor.

MİDYO  Her derde deva lavanta yağı faydaları nelerdir?

Karbonhidrat bağımlılığı yapan gıdaların en önemlileri olarak patates kızartması, cips, pizza, çikolata ve dondurma gibi besinler görülüyor. Glisemik indeksi yüksek olan bu gıdaların düzenli şekilde tüketilmesi, kan şekerini de oldukça fazla arttırıyor. İnsanların sürekli yeme isteklerini durdurabilmesi için beslenme düzenlerini planlaması gerekiyor. Bu, oldukça önemlidir.

İlgili Makaleler
Evde spor yaparak nasıl sağlıklı kalınır?

Özellikle hastalığın yaygın olmasına bağlı olarak dışarı çıkamayan bireyler, evde spor yaparak sağlıklı kalmak konusunda bilinçli olmalıdır. Spor yapmak; hem OKU

Soğuk algınlığı nedir, neden olur? Tedavisi nasıldır?

Soğuk algınlığı; virüslerin yol açtığı burun ve boğazlardaki hastalıklardan bir tanesidir. Ortalama olarak iki yüzden daha fazla virüsün soğuk algınlığı OKU

Cilt kanseri hakkında bilinmeyenler! Cilt kanseri neden olur, belirtileri nedir ve nasıl tedavi olur?

Cilt kanseri; cilt hücrelerinin anormal bir şekilde büyümesi olarak bilinen ve güneşe maruz kalan cilt yüzeylerinde meydana gelir. Fakat kanserin OKU

Enflamasyon önleyici beslenme nedir? Anti-enflamatuar besinler nelerdir?

Enflamasyon yani iltihaplanma vücudunuzun enfeksiyon ve yaralanmalardan korunmasına yardımcı olur. Öte yandan, bu durumun kronik hale gelmesi kilo alımına ve OKU