Elimizdeki bir miktar doların sahte mi gerçek mi olduğunu anlamak bazen zor olabiliyor. Fakat paranın, mürekkebi, kullanılan kağıt, yazıları ve ışığın altındaki davranışları bize doların sahte mi gerçek mi olduğu hakkında bilgi verir. Peki, sahte doların sahte olduğu nasıl anlaşılır? Sahte bir dolar gerçek doların bazı özelliklerini taklit etmede çok başarılı olabilir ancak Amerikan Merkez bankasının uyguladığı güvenlik önlemlerinin hepsinin taklit edilmesi mümkün değildir.

Renk Değiştiren Mürekkep

Gerçek dolar ile sahte dolar arasındaki en büyük farklardan biri: paranın sağ alt köşesinde yer alan rakamın renk değiştirmesidir. 1996 yılı itibariyle uygulanan 5 dolar ve üstü paralarda farklı açılardan bakıldığında sağ alt köşede bulunan rakamın rengi değişir. Bu paranın sahte olup olmadığı hakkında bize ipucu verir.

Kabartmalı Yazı ve Desenler

Sahte dolar üreticilerinin en çok paranın üzerindeki desenleri kabartmakta zorlandıkları biliniyor. Parmakların paranın üzerinde gezdirilmesiyle paranın kabartılı olarak basılıp basılmadığı anlaşılabilir.

Sahte Dolarda Dağılan Mürekkep

Yazı ve desenlerdeki mürekkep dağılmaları sahte dolarların en büyük göstergelerinden biridir. Zira gerçek dolarda yazı desenler son derece nettir ve herhangi bir dağılma görülmez.

İzleyin: Sahte dolara dikkat!

Mavi ve Kırmızı İnce Çizgiler

Gerçek dolar kağıdında dikkatle bakıldığında görülebilen mavi ve kırmızı incecik çizgiler bulunur. Herhangi bir banknotta görülebilen bu çizgiler, birbirini tekrarlayan geometrik şekilleri oluşturur. Gerçek dolarda bu çizgiler kağıdın hamuruna işlendiğinden hemen fark edilir. Fakat sahte dolar üreticileri bu görüntüyü ancak yüzeysel baskı teknikleriyle taklit etmeye çalıştıklarından paranın sahte olduğunun anlaşılması uzun sürmez.

MİDYO  ATM para kabul etmiyorsa ya da para sıkışırsa ne yapmak gerekir?

Güvenlik Şeridi

Güvenlik şeridi bir doları ışığa doğru tuttuğunuzda görülür. Bu güvenlik şeridini üzerinde USA ve paranın tutarı yazar. Daha garanti bir teknik de parayı UV(ultraviyole) ışığa tutmaktır. UV ışığı altında güvenlik şeridi, farklı dolarlarda farklı renkler verir. Örneğin 5 dolarda güvenlik şeridi sağda ve mavi renk verirken 20 dolarda sol tarafta ve yeşil renk verir.

Seri Numaraları ve Basım Yılı

Doların üzerindeki seri numarası paranın basıldığı yıl ve parti numarasına karşılık geliyorsa bu gerçek bir dolardır.

İlgili Makaleler
Evde yemek yaparak nasıl gelir elde edilir?

Günümüz koşullarında pek çok kişi, hayat standartlarını daha iyi hâle getirmek ve daha kaliteli bir yaşam biçimi sağlayabilmek adına daha OKU

Dolara mı yatırım yapılmalı altına mı?

Ülkemizde yatırım yapılan Dolar, Euro ve Altın son dönemler de oldukça artmış ve birçok kişinin yatırım yapmasını sağlamıştır. Yatırım yapmak OKU

Kuryelik yaparak nasıl para kazanılır? Kuryeler ne kadar kazanıyor?

Kuryelik; sipariş olarak verilen ürünlerin ve hizmetlerin taşınması işlemini sağlamak ve bu yöntemle para kazanımı sağlamak isteyen çalışanlar tarafından tercih OKU

ATM para kabul etmiyorsa ya da para sıkışırsa ne yapmak gerekir?

Hayatımızı kolaylaştıran birçok teknolojik alet, günümüzde teknolojik gelişmelerin ışığında yaşantımızda yer edinmiş durumda. Kullanımı epey sıklaşan ve her köşe başında OKU