Badem yağı en faydalı aromaterapi yağlarından biridir. Prunus dulcis isimli bir ağacın yenilebilir tohumlarından elde edilir. Yüksek ısıl işlem sonucunda faydaları ortaya çıkar. İçeriğinde bol miktarda antioksidan, E vitamini ve doymamış yağ asidi bulunur. Peki, badem yağının insanlara faydaları nelerdir?

Nemlendirici Görevi Görür

Badem yağı özellikle nemlendirici özelliği ile bilinmektedir. İçeriğindeki E vitamini sayesinde cildin ihtiyacı olan nemi kazandırır. Bu sayede özellikle soğuk havalarda kuruyan cildin yumuşamasını sağlar. E vitamini sivilce lekelerine de iyi gelir. Bazı ciltler doğuştan da kuru olabilir.

Bu tarz ciltlere atopik cilt denir. Badem yağı doğuştan kuru ciltleri de nemlendirir ve cilt sağlığını korur. Ayrıca çatlakları ve tahrişi de iyileştirir. Vücudun her bölgesinde kullanılabilir. Soğuk günlerde dudak çatlaklarına da iyi gelir. Nemlendirici özelliğinden yararlanabilmek için krem olarak kullanılabilir.

Badem Yağının İnsanlara Faydaları Nelerdir?

Almond oil in glass bottle and almonds

Vücudun Dinç Kalmasını Sağlar

Badem yağı vücudun daha dinç kalmasını sağlar. Kişi zamanla yıpranır, çevresel faktörlere karşı yavaşla direncini kaybeder. Badem yağı içeriğinde bol miktarda vitamin bulundurmaktadır. Kişinin yaşı ilerledikçe vitamine olan ihtiyacı da artar. Badem yağı tepeden tırnağa tüm vücuda enerji verir. Bu özelliğinden yararlanabilmek için yemeklerde ve salatalarda tüketilmesi gerekir. Dinçlik sağlayabilmesi için düzenli olarak kullanılması gerekmektedir.

Yaşlılık Belirtilerini Yok Eder

Badem yağı yaşlılık belirtilerini yok etmektedir. Kişinin vücudu yaş aldıkça zamanla kırışır, sarkar ve gözaltı morlukları ortaya çıkar. Badem yağı bu belirtileri en aza indirir. Gözaltı morluklarını hafifletir. Bu özelliği badem yağının en önemli faydalarından biridir.

MİDYO  Cilt kanseri neden olur, belirtileri nedir ve nasıl tedavi olur? Cilt kanseri hakkında bilinmeyenler

Yaşlılık belirtilerini yok etmek için kullanımı;

  • Yemek aralarında ya da suyun içine katılarak tüketilebilir
  • Salatalara da eklenebilir
  • 1-5 damla eklemek yeterli olacaktır
  • Göz altlarına uygulanacaksa masaj yaparak, parmak uçları ile uygulanmalıdır şeklinde sıralanabilir.
  • Kullanımına dikkat edilirse yaşlılık belirtileri kısa sürede yok olur.

Bağışıklığı Güçlendirir

Badem yağı bağışıklığı güçlendirmektedir. Özellikle çok sık grip olan kişiler sıklıkla tüketmelidir. Bu özeliği badem yağının az bilinen faydalarından biridir. Vücudun daha dirençli olmasını sağlar, hastalıklara karşı da korur. Üstelik çocuklarda kemik gelişimine de destek olmaktadır. Kemik yapılarının daha hızlı şekilde gelişmesine yardımcı olur.

Hafızayı Güçlendirir

Badem yağı hafızayı güçlendirmektedir. Bu en belirgin özelliklerinden biridir. Özellikle unutkanlık yaşayan kişiler düzenli şekilde kullanmalıdır. Dikkat eksikliği olanlarda badem yağını tüketebilir. Özellikle eğitim çağındaki çocuklarda görülen dikkat eksikliği badem yağı ile önlenebilir. Bu faydasından yararlanabilmek için ağız yoluyla alınması gerekir.

Hazımsızlık Sorununa İyi Gelir

Badem yağı hazımsızlığa da çok iyi gelmektedir. Çoğu kişinin yaşadığı kabızlık hazımsızlık sonucunda ortaya çıkmaktadır. Mide ve bağırsak arasındaki geçişin daha iyi olmasını ve sindirim sisteminin iyileşmesini sağlamaktadır. Bu sayede kabızlığa da iyi gelmektedir. Üstelik idrar söktürücü özelliği de bulunmaktadır.

Saç Bakımında Kullanılır

Badem yağının en bilindik özelliklerinden biri saçlara çok iyi geliyor olmasıdır. Kıl köklerini güçlendirdiği için saçların daha hızlı uzamasını sağlar. Ayrıca dökülmelerin ve kırılmaların da önüne geçer. Saçların parlak, canlı ve yumuşak görünmesini sağlar. Elektriklenmeyi de önleyerek doğal bir dolgunluk kazandırır. Pek çok saç bakım ürününün içinde de badem yağı bulunmaktadır.

MİDYO  Az bilinen güzellik ve kişisel bakım önerileri

Kirpik-Kaş Bakımında Kullanılır

Badem yağı kıl köklerini güçlendirici özelliği sayesinde kaş ve kirpiklerin de daha hızlı uzaması sağlamaktadır. Eğer düzenli bir şekilde kullanılırsa kaş ve kirpiklerde gözlü görülür şekilde gürleşme meydana gelir. Fakat bunun için doğal badem yağının kullanılıyor olması gerekmektedir. Günümüzde pek çok kaş-kirpik serumunun içinde de badem yağı bulunur.

Badem Yağının İnsanlara Faydaları Nelerdir?

Badem Yağının İnsanlara Faydaları Nelerdir?

Tansiyona ve Kolesterole İyi Gelir

Badem yağı özellikle yaşlılarda görülen tansiyon ve kolesterol hastalıklarına da iyi gelmektedir. İçerisindeki yararlı maddeler sayesinde kan akışını dengelemektedir. Bu sayede vücudun işlevselliğini de korumaktadır. Bu da yüksek tansiyon oluşumunu engellemektedir. Ayrıca kolesterol seviyesini de dengede tutar. Bu faydasından yararlanabilmek için ağız yoluyla tüketilmesi gerekir.

Kan Şekerini Dengeler

Badem yağı kan şekerini dengeleme özelliğine de sahiptir. Bu sayede kişinin hemen acıkmasının ve üşümesinin önüne geçer. Vücut ısısının dengede kalmasını sağlar. Hemen acıkmasını da engeller. Salatalara ve yemeklere 1-5 damla arası eklenirse kişinin daha uzun süre tok kalmasını sağlar. Bu yüzden diyetlerde de kullanılabilir.

İlgili Makaleler
Hayatınızı kolaylaştıracak en pratik 10 güzellik sırrı

Genç ve güzel görünmek herkesin en büyük isteğidir. Yıllar geçse de yaşlılık belirtilerinin hiç ortaya çıkmaması istenir. Bunun için de OKU

Cilt kanseri neden olur, belirtileri nedir ve nasıl tedavi olur? Cilt kanseri hakkında bilinmeyenler

Cilt kanseri; cilt hücrelerinin anormal bir şekilde büyümesi olarak bilinen ve güneşe maruz kalan cilt yüzeylerinde meydana gelir. Fakat kanserin OKU

MİDYO  Kan grubu nasıl belirlenir? Kan grubu tespiti için nereye başvurulmalı?
Doğal yollarla çok daha güzel görünebilirsiniz… Nasıl mı? İşte size kanıtlanmış doğal güzellik yolları

Güzel görünmek için birçok yola başvuruluyor. Güzellik uğruna cilt üzerinde maske, krem, kozmetik ürünler tercih ediliyor. Kimyasal içerikli ürünler cilt OKU

2021’in yeni teknoloji cilt bakım yöntemleri… Silver skin terapisi, frozenface pro, fractora ve diğerleri

Teknolojik gelişmeler yıllar geçtikçe daha da hızlanarak artıyor. Hayatımızın her alanında teknolojik aletler yer edinebiliyor. Bu alanlardan biri de cilt OKU