Güzellik geçmişten günümüze kadınların ilgisini üzerine toplayan bir konu olmuştur ve kadınlar kendilerini genç ve güzel gösterecek pek çok çeşitli yönteme başvurur. Güzellik ve kişisel bakım kavramları birbiri ile ilişkili kavramlar olup bu konu kadınlar ile birlikte günümüzde artık erkekler içinde önemli bir konu haline gelmiş bulunur. İnsanlar dış görünüşlerine ve kişisel bakımlarına dikkat ederek çeşitli yöntemler ve araçlar kullanıyor. Günümüzde pek çok güzellik ve kişisel bakım önerileri ile karşılaşmak mümkündür.

Kişisel bakım adına yapılan temel bir takım rutinler şu şekilde sıralanabilir;

  • Cilt bakımı yaptırmak.
  • Doğru ürünlerin kullanımı.
  • Beslenme ve egzersizler.
  • Masajlar.
  • Diş bakımı.

Video: 15 Kolay ve Ucuz İpucu ile Bakımlılık Seviyenizi Artırın | Nihan Güzel

Yukarıda bahsettiğimiz bakımlar gibi daha pek çok madde kişisel bakımın içerisinde yer alır ve herkesin uygulaması gereken temel maddeler arasında gösterilir.

Güzellik ve Kişisel Bakım Önerileri

Güzellik ve Kişisel Bakım Önerileri

Cilt Bakımı

Güzellik ve kişisel bakım denildiğinde akla ilk gelen madde tabi ki cilt bakımıdır. Cildimiz vücudumuzda dışarı ile en fazla temas eden bölgemiz olduğundan en fazla yıpranan ve zarar gören kısımlar olarak da değerlendirilirler. Bu sebeple uygun ve düzenli yapılan bir cilt bakımı ile cildimizi korumak ve daha sağlıklı bir cilt elde etmek mümkündür.

Özellikle kışın soğuk ile temas eden cildimizin kurumasını ve yıpranmasının önlemek amacıyla da gereklidir. Cilt bakımı için ilk adım uygun bir temizleyici kullanarak yüzümüzde biriken kirleri temizlemek olacaktır. Ardından cildimiz için en uygun tonik ile cildin pH dengesi sağlanır. Cildimizin beslenmesi amacıyla serumlar kullanılabilir. Cildimizin en çok ihtiyaç duyduğu şey ise nemlenmektir. Bu sebeple nemlendirici kullanmak da cilt bakımı için gereklidir.

MİDYO  Hayatınızı kolaylaştıracak en pratik 10 güzellik sırrı

En Uygun Ürünlerin Kullanımı

Kişisel bakımda en mühim olan şey ise cildimizi tanımak olacaktır. Cildimizi tanımadan kullanılan yanlış bir ürün cildi güzelleştirmek yerine zarar verebilir. Bu sebeple nelere alerjiniz olduğunu ya da cilt tipinizin yağlı mı yoksa kuru mu olduğunu mutlaka bilmelisiniz. Kişisel bakımınız için kullanacağınız ürünler de muhakkaka cildiniz ile uyumlu olmalıdır. Pahalı bakım ürünleri her zamana en iyileri demek değildir. En iyi kişisel bakım ürünleri cildiniz ile en uyumlu olandır.

İzleyin: Muhteşem Güzellik Tavsiyeleri | Az Bilinen Bakım Tavsiyeleri

Diş Bakımı

Kişisel bakım denildiğinde akla gelen diğer bir bakım ise diş bakımı olarak bilinir. Dişler konuştuğumuzda ya da gülümsediğimizde en fazla dikkat çeken yerler olarak karşımıza çıkar. Bu sebeple diş bakımımıza oldukça dikkat etmeliyiz. Dişlerimizi düzenli olarak fırçalamalı, diş ipi ve ağız temizleme suyu kullanmalıyız. Düzenli olarak yapılacak doktor kontrolleri de dişlerimiz için oldukça önemlidir.

Saç Bakımı

Kadınlar için oldukça uğraş gerektiren bir diğer konu da saç bakımı olarak bilinir. Herkes saçlarının canlı ve parlak görünmesi için uğraşır. Bunun için kullanılacak şampuan, saç bakım kremleri ve yağlarının saç tipiniz ile uyumlu olması oldukça önemlidir. Ayrıca saçları sık sık ve sıcak suyla yıkamak da oldukça fazla yapılan hatalardan biri olarak karşımıza çıkar. Bu durum saçlarımızın kırılması ve kurumasına yol açar. Saçları 3-4 gün arayla ve ılık suyla yıkamak çok daha doğru olacaktır.

Güzellik ve Kişisel Bakım Önerileri

Güzellik ve Kişisel Bakım Önerileri

Beslenme ve Egzersizler

Her şeyde olduğu gibi güzellik ve kişisel bakımın temeli de beslenmeden geçer. Beslenme kişisel bakımımız için oldukça önemli olup yediğimiz her zararlı şey vücudumuz için olumsuz bir biçimde bize yansır. Dişlere ve sağlıklı bir cilde sahip olmak, saçların daha canlı ve parlak olması bunların temelinde her zaman doğru ve dengeli beslenme yatar.

MİDYO  Doğal yollarla çok daha güzel görünebilirsiniz... Nasıl mı? İşte size kanıtlanmış doğal güzellik yolları

Bunun dışında cildimiz ve saçımız için önemli olan bir diğer konu da sudur. Bol su tüketimi daha canlı bir cilt ve saç görünümü elde etmemizi sağlayacaktır. Bunların haricinde düzenli yapılan egzersizler de kişisel bakım için oldukça önemli bir yere sahiptir. Spor yaparak cildimizdeki gözeneklerin açılmasını ve derimizde oluşan yağlanmayı temizlemiş oluruz. Aynı zamanda daha zinde ve sağlıklı hissetmemize de sebep olur.

Yüz Yogası

Yüz yogası son zamanlarda adından sıkça söz ettirmeyi başarmış olup cildimizi iyileştirmek adına için yapabileceğimiz en güzel yöntemlerden biri olarak bilinir. Yüz yogası ile birlikte ciltteki sarkmalar önlenir ve cildin daha parlak bir örünüm kazanması sağlanır. Bununla birlikte cildimize uygulayacağımız bu ufak hareketler ile kan akışımızı hızlandırır ve cildimizin tazelenmesini de sağlamış oluruz.

 

İlgili Makaleler
Her kadının mutlaka bilmesi gereken güzellik tüyoları

Her kadın göz kamaştırıcı görünmek için çeşitli cilt bakımı uygulamalarına başvurur. Işıl ışıl bir cilt, pürüzsüz bir yüz ve sağlıklı OKU

2021’in yeni teknoloji cilt bakım yöntemleri… Silver skin terapisi, frozenface pro, fractora ve diğerleri

Teknolojik gelişmeler yıllar geçtikçe daha da hızlanarak artıyor. Hayatımızın her alanında teknolojik aletler yer edinebiliyor. Bu alanlardan biri de cilt OKU

Balı güzellik rutininize dahil edin! Sonuçları sizi ve etrafınızdakileri şaşırtacak

Güzellik amacı ile çok sayıda ürün kullanılmaktadır. Doğal içerikli ve cilde iyi gelen bir ürün kullanmak isteyenler için bal önemli OKU

MİDYO  Parlak ve canlı saçlara sahip olmanın püf noktaları
Cilt bakımı nasıl yapılmalı? Yeni başlayanlar için cilt bakımı

Cilt tipi ve ihtiyaçların, yaş devrelerinin cinsiyet farklılığı ve cilt doku sisteminin birbirinden farklı olabilir. Bu mekanik süreçte meydana gelen OKU