Sağlıksız beslenmek belli bir dönem sonra hastalıklara da davetiye çıkarır, hatta dış görünüşü de olumsuz etkiler. Bu nedenle antioksidan yiyeceklerle sağlıklı beslenmek bir rutin haline getirilmelidir. Sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmek için antioksidan içerikli besinler tüketmek şart. Vücuda zarar veren serbest radikallerle mücadele eden bileşikler, antioksidanlardır. Özellikle ileri yaşlara gelindiğinde vücuda ne kadar gerekli olduğu daha iyi anlaşılır çünkü vücudun savunma mekanizmasını korumaktadır.

Sülfür İçeren Sebzeler

Antioksidan bakımından en zengin olan besinlerdir. Bu besinlere brokoli, lahana ve kabak örnek verilebilir. Hem hastalıklara karşı korurlar hem de sağlıklı bir yaşam sunarlar. Özellikle kanser ve kalp hastalıklarına çok iyi gelmektedirler. İçeriklerindeki indol-3-karbinol maddesi yüksek antioksidana sahip olmalarını sağlar. Brokolideki beta karoten de koruyucu bir A vitamini çeşididir. Sülfür içerikli sebzeleri tüketerek sağlıklı bir beslenme düzenine sahip olabilirsiniz.

Video: Sağlıklı Beslenme Rutinim | Ne yemeli Ne YEMEMELİ?

Domates

Antioksidan bakımından zengin olan domates likopen beta karopenden 2 kat daha fazla antioksidana sahiptir. Her gün tüketildiği zaman erkeklerde görülen prostat kanserini tamamen önlediği gözlemlenmiştir. Bunun dışında akciğer, kolon ve meme kanserine karşı da korur. Salatalarda, yemeklerde ve kahvaltıda bol bol tüketilmelidir.

Kırmızı Üzüm

İçeriğindeki yüksek miktarda antioksidan, resveratrol ve quarcetin sayesinde serbest radikallerle mücadele eder ve vücudu hastalıklara karşı korur. Ayrıca damar yapısını koruma ve damar tıkanıklığı, sertliği gibi hastalıklara engelleme gibi bir özelliği de vardır. Suyunu veya kendisini mevsiminde her gün tüketilebilir. Resveratrolün kansere, gastrit, ülser ve inme gibi hastalıklara karşı koruyucudur.

MİDYO  Mutlaka öğrenilmesi gereken bilgilerin başında gelen kalp masajı nasıl yapılır?

Sarımsak

Sarımsağın antioksidan deposu olduğu bilinen bir şeydir. İçerdiği sülfür sayesinde her derde devadır. Kokusu ve tadından dolayı çok sevilerek yenmese de faydaları saymakla bitmez.

Şu şekilde sıralanabilir;

  • Kalp hastalıkları ve kansere karşı korur
  • Yaşlılık izlerini yok eder
  • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir
  • Hastalık risklerini azaltır, sağlıklı bir yaşam sunar
  • Astım ve mantar enfeksiyonlarına iyi gelir

Yoğurdun, yemeklerin içine az biraz ekleyebilirsiniz.

Ispanak

İçeriğindeki lutein maddesi ve zengin antioksidan sayesinde vücudu hastalıklara karşı korur, sağlıklı bir yaşam sunar. Özellikle göz hastalıklarına çok iyi gelir, katarağı iyileştirir.

İlgili Makaleler
Akdeniz tipi beslenme nedir? Faydaları nelerdir? Nasıl yapılır?

Dünyanın en sağlıklı diyeti olarak bilinen, en çok tavsiye edilen Akdeniz diyetinin genel prensipleri neler? Hayatınıza nasıl uygulayabilirsiniz? Akdeniz diyeti, OKU

Bebeklerde gece beslenmesi nasıl olmalı? Kaç saat aralıklarla yapılmalı?

Anneler ve anne adayları başta olmak üzere, bebeklerde gece beslenmesi nasıl olmalıdır? Konusu üzerine sıklıkla araştırma yapılır. Bebeklik dönemi, sıfır OKU

Aşılama tedavisi nedir? Ne zaman yapılır?

Tıp alanında yapılan aşılama işlemleri konusunda en çok aşılamanın ne olduğu ve aşılama ne zaman yapılır? Sorularıyla karşılaşılmaktadır. Aşılama adı OKU

Tsh nedir? Tiroit hormonları neden önemlidir?

Tsh vücut için elzem olan bir hormondur. Açılımı tiroit stimülan hormon olarak geçer. Beynin alt tarafında bulunan hipofiz bezinden salınır. OKU