Pek çok kişi, incir aşısı nasıl yapılır? Sorusunun cevabını araştırmaktadır. Ana vatanı Türkiye olan ve en çok Ege bölgesinde yetişen incir, gerek meyve olarak gerekse reçeli yapılarak tüketilen yararlı bir besindir. İçeriğinde bol bol vitamin ve mineral içeren incir, boyu 10 metreye kadar uzanan ağaçlarda yetişir. İklim koşulları, incir yetiştirmede önemli bir etkendir. Nem olmadığı sürece her türlü toprakta yetişebilen incir ağacı, kireçli ve derin toprakları daha çok sever. Peki, incir ağacının özellikleri nelerdir? İncir aşılama nasıl yapılır? Merak edilen tüm detayları bu yazımızda derledik.

İncir Ağacı Özellikleri Nelerdir?

Ülkemizde oldukça önemli bir ekonomiye sahip olan incir, kolay yetişen ve besin değeri açısından bolca vitamin içeren bir meyvedir. Kış mevsiminin ılık, yaz mevsiminin ise sıcak seyrettiği, ortalama olarak 18-20 derece sıcaklıkta olan bölgeler, incirin gelişim göstermesi için en uygun yerlerdir.

İncir ağacının özellikleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Ana vatanı Doğu Akdeniz ve Güneybatı Asya’dır.
  • Türkiye’de en fazla Ege bölgesinde yetişmektedir.
  • İncir, ılıman iklim bölgelerinde yetişir.
  • Ortalama olarak 15-20 derece sıcaklıklarda yetişir.
  • İncir ağacının 700 farklı türü bulunmaktadır.
  • Meyvesi hem yaş hem de kuru olarak tüketilebilir.

İzleyin: İncir Kalem Aşısı Nasıl ve Ne Zaman Yapılır?

İncir ağacı, fidan yöntemi ve çelik aşılama yöntemi ile yetiştirilir. Fidan kullanarak incir ağacı yetiştirmek, oldukça kolay bir yöntemdir. Toprak gübre ile karıştırıldıktan sonra, sağlam olan fidanlar yerleştirilir ve can suyu verilir. Fidanın güneş alan bir yerde bulunması oldukça önemlidir ve günde 3 defa sulanması yeterlidir. Çelik aşı yönteminde ise, kesilen dal kesildiği bölgeden köklenene kadar bekletilmelidir.

MİDYO  Stor perde nasıl çıkarılır ve nasıl yıkanır?

İncir Aşılama

İncir ağaçları çelik ile kolay bir şekilde üretilmektedir. Bu nedenle aşı yöntemi çok tercih edilen bir yöntem değildir. Fakat eğer çekirdekten yetiştirmek ve ağaçlar değiştirilmek isteniyorsa, aşılama yöntemi uygulanabilir.

İncir aşılamada en çok kullanılan aşı şekilleri ise şunlardır;

  • Göz aşısı
  • Kaplama aşısı

Genç dallar için göz aşısı, daha yaşlı dallar içinse kaplama aşısı kullanılmaktadır. İncir aşılama, dalların kabuk verdiği nisan, mayıs, eylül ve ekim ayları arasında yapılmaktadır.

Göz Aşısı Nedir?

Göz aşısı, incir aşılamada kullanılan bir yöntemdir. Bu aşı yöntemi genellikle, 1 ile 3 yaş arasındaki genç dallara yapılmaktadır. Bir kalemden birkaç tomurcuk alınarak yapılan bu aşının yapılması oldukça kolaydır. Bu işlemi profesyonel olmayan herhangi birisi de yapabilir. Ayrıca göz aşısı, çok çabuk sonuca ulaştırılmasıyla da tercih edilir.

Kaplama Aşısı Nedir?

Kaplama aşısı da, incir aşılamada kullanılan bir diğer yöntemdir. Göz aşısının aksine kaplama aşısı, 4 ve 5 yaş arasındaki kalın dallara yapılmaktadır. Daha yaşlı dallara ise, budama işlemi ve yarma aşı yapılmaktadır.

İncir Aşılama Nasıl Yapılmaktadır?

İncir aşılama yapmak için öncelikle aşı kalemi edinmek gerekir. Aşı kalemi üzerinde yer alan kabuk, kesilip kaldırılır. Daha sonra aşı yapılmak istenen dalın üzerine T şeklinde bir kesik atılır. Kabuğu kaldırdıktan sonra, üzerinde göz yer alan kabuk, mevcut kabuğun üzerine düzgün bir şekilde yerleştirilir.

Yerleştirme işleminde dikkat edilmesi gereken nokta, sadece gözü dışarıda kalacak şekilde sıkı bir biçimde ip ile bağlanmasıdır. Aşılama işlemi yapıldıktan sonra, aşı yapılan dallar aşılama bölgesinin biraz üst kısmından kesilir. Aşılar üzerine sarılan ip, aşılar tutup filizlenme gerçekleştikten sonra, dallardan alınır.

MİDYO  Sevgili ile beraber izlenebilecek romantik komedi filmleri

Aşının Tuttuğu Nasıl Anlaşılır?

Aşı gözü alınırken, yaprakların sap kısmının alındığını söylemiştik. Alınan sap ve kabuğu, aşılama işleminde kullanılır. Aşılama yapılan sap, 2-4 hafta içerisinde kurur ve düşerse, bu durum aşının tuttuğuna işarettir. Fakat sap sert darbelere rağmen düşmüyorsa ya da çok zor düşüyorsa, o zaman aşı işleminin yenilenmesi gerekir.

İlgili Makaleler
Vakit geçirmek için en iyi 5 hobi! Bu hobiler hayatınıza renklendirecek

İyi ve kaliteli vakit geçirmek Kendinize ayırdığınız zaman çok kıymetlidir ve bu zamanı nasıl değerlendirdiğiniz oldukça önemlidir. Vakit geçirmek için OKU

Kedi tüyü sorunu için tüyolar.. Tüy dökülmesine kesin çözüm!

Kediler, evde beslemek için en uygun hayvanlar arasında. Peki çok sevdiğiniz kedinizin evde yarattığı tüyü sorunundan nasıl kurtulabilirsiniz? İşte size OKU

Evcil hayvan seçimi; Evcil hayvan beslemenin püf noktaları nedir?

Hayvan sahiplenmelerinin artış göstermesiyle birlikte hayvan sahiplenen bireyler " evcil hayvan beslemenin püf noktaları nedir? " şeklinde aramalar yapmaya başladı. OKU

Evden online spor yapmak için nasıl bir yol izlemeliyim?

Spor yapmak isteyen insanlar, online spor yapmak konusunda daha çok bilgi almaya başlamıştır. Online sporlarda, bir diyetisyen ve spor hocasının OKU