Gözlük seçimi kişinin yüz şekline göre olmalıdır. Gözlük de diğer kişisel aksesuarlar gibi en beğenilen değil en yakışan olarak seçilmelidir. İnsanların yüz hatları birbirinden çok farklı olduğu için gözlük markaları da farklı ebatlarda birbirinden şık gözlük modelleri üretmektedir.

Yüz şekline göre gözlük modeli nasıl seçilir?

Doğru seçilmiş bir gözlük yüzünüzü hoş gösterirken, yanlış seçilmiş bir gözlük modeli istenilmeyen bir görüntüye neden olabilir.

Oval Yüz Şekline Göre Gözlük Seçimi:

Oval yüz şekline göre çoğu gözlük şekli uyar. Yumuşak köşeleri olan bir gözlük oval yüzler için ideal olabilir. Oval yüzler için şakağa doğru yükselen kare şekilli gözlük modelleri daha şık bir görünüm sağlayacaktır. Ayrıca oval yapıdaki yüzler için pek çok gözlük çerçevesi yakışabilmektedir.

Video: Yüz şekline göre gözlük seçimi / Marchon Türkiye

Kare Yüz Şekline Göre Gözlük Seçimi:

Kare yüz şeklinde genişçe bir alın yapısı, belirgin elmacık kemikleri, keskin hatlar ve kuvvetli bir çene yapısı çizgisi bulunur. Bunlar kişide karakteristik bir şekilde bellidir. Bu nedenle de zarif kesimli gözlükler, estetik ve modern geçişler tercih edilmelidir. Oval gözlük modelleri kare yüz tipi için uygundur. Kıvrımlı gözlük çerçeveleri de tercih edilebilir.

Yuvarlak Yüz Şekline Göre Gözlük Seçimi:

Yuvarlak hatlı yüzlerin, uzun ve ince gösteren gözlük modellerini tercih etmesi gerekir. Yüksek hatlı gözlük modelleri, yukarı doğru yükselen şakaklara doğru ilerleyen hatlı gözlük modelleri tercih edilmelidir. Geniş ve yuvarlak modeller tercih edilmemelidir.

MİDYO  İlginç sonuç! Gözlük 5 kat fazla koruyor

Seyredin: Yüz Şekline Göre Gözlük Seçimi | Gözlük Modelleri

Uzun Yüz Şekline Göre Gözlük Seçimi:

Uzun hatlara sahip kişilerin daha küt ve kalın hatlı gözlük modellerini tercih etmesi gerekir. Kare gözlükler uzun yüz şekline en çok yakışan gözlük modelleridir. Uzun yüz şekline sahip kişilerin küçük gözlük modellerinden ve minimal kesimlerden kaçınmalıdır.

Yüz Şekline Göre Gözlük Nasıl Seçilir ? Gözlük Modelleri

Küçük Yüzler İçin Gözlük Seçimi:

Küçük yüz bir avantajdır pek çok gözlük tipi küçük yüze yakışabilir; ama büyük ve dikkat çekici gözlükler yerine daha minimal modeller ve sade gözlük kesimleri tercih edilmelidir. Yüzünüze büyük gelen iri bir gözlük kötü bir görünüme sebep olabilir.

İri ya da Geniş Yüz Şekline Göre Gözlük Seçimi:

Minik gözlük modelleri yerine iddialı kesimler ve havalı renkler tercih edilmelidir. Sade ve sıradan gözlükler yerine şakaklara doğru yükselen modeller tercih edilmelidir.

Video: Yüz Şekline Göre Güneş Gözlüğü Seçimi | Ray-Ban Wayfarer – H&M – Komono

İlgili Makaleler
İlginç sonuç! Gözlük 5 kat fazla koruyor
MİDYO  Evde kaş-kirpik bakımı nasıl yapılır?

Uzmanlar virüsün bulaşma ihtimalini azaltan etkenleri ararken, şaşırtan bir sonuçla karşılaştılar. Çin'deki Nanchang Üniversitesi tarafından yürütülen araştırmada, gözlük takmanın virüse OKU

Cilt gençleştirmede mucizevi çözüm: Fibroblast

Cildinizi sıkılaştırıp gençleştirmek mi istiyorsunuz? İşlem sonrası hemen eve dönüp, rutin hayatınıza dönmek mi istiyorsunuz? İşte son yılların en popüler OKU

Keçi sütü sabununun inanılmaz faydası

Keçi sütü sabunu... Böcek sokmalarına karşı etkili olduğundan tutun da, cilt kanserinden sizi koruması, cildinizi tazeleyip gençleştirmesine kadar bir çok OKU

Boyunuza göre ideal kilonuz nasıl hesaplanır?

Tüm bireylerin ideal kilosu farklıdır. Bunun en büyük nedeni ise boylarımızın farklı olması. İdeal kilo, en basit anlamda aldığınız ve harcadığını OKU