Kadınların daha sık dile getirdiği sorunların başında kırıklar gelir. Çünkü saçların sağlıklı ve ışıl ışıl görünmesini sağlamak adına yapılması ve yapılmaması gerekenleri bilmek oldukça önemlidir. Bakımlı ve dikkat çekici görünmek isteyenlerin en çok önem vermesi gereken unsurlardan bir tanesinin saçlar olduğu bilinmelidir.

Saçların kırık, sağlıksız ve bakımsız olması tamamlayıcı bir parçada son derece önemli eksik anlamına gelir. Bakım unsurlarına verilen önem kadar kırıkların nasıl olduğu ve nasıl ortadan kaldırılacağı noktalarına aynı oranda önem vermek daha iyi sonuç alınmasına imkan tanıyacaktır.

Saçlar Neden Kırılır?

Bakımlı saçlara sahip olmak için kırılmasına engel olunmalıdır.

Kırılması için çok fazla neden olabilir:

 • Saçlara sürekli işlem yapmak,
 • Boyamak,
 • Düzenli kesim sağlamamak,
 • Saçların yeterli nem dengesine sahip olmasına dikkat etmemek,
 • Yeterli su tüketmemek şeklinde sayılabilir.

Saçların bedenden ve beslenmeden ayrı bir konumda düşünülmesi yanlış olacaktır. Çünkü yediğiniz veya yemediğiniz her ürün vücudunuzdan anlaşılır bir durumdadır. Böyle olması dışarıda yapılan bakım kadar beslenme desteğini de önemli bir hale getirir.

İzleyin: Saç kırıkları için ne yapmalıyız?

 1. Vitamin değerlerinizi kontrol ettirin. Protein içerikli ve demir içerikli beslenin. Unutmayın ki demir ve protein saçların ana maddesidir.
 2. Saçlarınızı kuru ya da tamamen ıslak olarak taramayın.
 3. Fön ve düzleştirici kullanma sıklığınızı azaltın.
 4. Saçlarınızı her gün aynı yöne doğru taramayın. Tararken şekil değiştirin. Ayı yöne taramak saç köklerini yıpratır.
 5. Saçlarınız ıslak iken fırçalamayın.
 6. Saçları besleyen ürünler kullanın.
 7. Saç kremi ve bakım maskeleri kullanırken mutlaka saçınızın cinsine göre olanı seçin.
 8. Alkolden uzak durun. Saçları kurutan alkol saç diplerinize de zarar verir.
MİDYO  Makyajsız da güzel görünmek mümkün! İşte ipuçları

Saç Kırıklarına İyi Gelen Bakımlar

En sık sorulan soru bakım için kullanılacak olan malzemelerdir. Bilinen en eski ve faydalı bakım saçların zeytinyağı ile güçlendirilmesidir. Sağ zeytinyağı nem dengesi bozulan saçlarınızın yeniden toparlanmasına imkan tanır. Bunun için mutlaka denenmelidir. İçeriğinde keratin olan bakımlar da son derece fayda sağlar.

Saçlara İşlem Yapılırken Kırıkların Engellenmesi

Saçların sıcak ile teması sonucunda mutlaka kırıklar oluşacaktır. Görüntü ve sağlık açısından oldukça zararlı bir durum olur. Bunun engellenmesi için saçlarınıza işlem yaptırmadan önce korumak adına özel formüllerde bakım yağlarından faydalanmalısınız. Bu şekilde saçların olabildiğince daha az yorulması ve yıpranması sağlanır. Boyamak da çok yıpratacağından dolayı belli bir sıklıkta ve rutinde yapılması faydalı olur.

Saçların Kesilmesi

En önemli kırık engelleyen etmen saçlarınızın düzenli şekilde kesilmesi olacaktır. Bu sayede saçların kesildikten sonra daha az kırılması ve daha sağlıklı olması mümkün olur. Kırıkların alınmadan bakım yapılması zaman kaybı olur. Alınan kırıklardan sonra bakımların tamamlanması atlanmamalıdır.

İlgili Makaleler
Kıvırcık saçlı kadınlara özel saç bakım önerileri

Kıvırcık saçlı kadınlar sürekli olarak kıvırcık saçlı kadınlar için saç bakım önerileri hakkında araştırmalar yapar. Kıvırcık saçlar, birçok kişinin hayali OKU

Kadınların her daim güzel görünme sırları nedir?

Sanki hiç emek harcamamış hiçbir özel şey yapmamışçasına bazı kadınların her daim güzel görünme sırları nedir? Tüm doğal halleri ile OKU

MİDYO  Kıvırcık saçlı kadınlara özel saç bakım önerileri
Ketojenik diyet nedir? Ketojenik diyette ne yenir?

Ketojenik diyet doktorların hastalarına epilepsi ataklarını önlemek ve tip 2 diyabeti kontrol etmek için önerdiği bir yöntem. Son yıllarda bu OKU

Cilt kuruluğu nasıl oluşur? Cilt kuruluğunu gidermek için neler yapılmalı?

Birçok insanda özellikle de kış aylarında cilt kuruluğu meydana gelmektedir. Bu kuruluğu gidermek adına pek çok farklı yöntem bulunmaktadır. Bu OKU